Devět hokejistů, kteří nemají ještě ani 20 let, jsme zatím mohli vidět v aktuální sezoně NHL. A v průběhu dalších týdnů mezi ně možná přibudou další. Jak by nyní vypadala nejmladší pětka s brankářem v elitní hokejové lize, na to odpovídají následující kapitoly. Prozradíme, že by měla dohromady pouze 113 let a průměrný věk hráče je necelých 19 let. Vybrali jsme do ní pouze borce, kteří na daném postu odehráli v ročníku 2022/23 aspoň jedno utkání.
Pokračování 2 / 7
Brankář: Jaroslav Askarov (Nashville Predators) – 20 let
Nejmladším gólmanem, který se objevil v aktuálním ročníku NHL, se stal v polovině ledna Rus Jaroslav Askarov. Půl roku po 20. narozeninách debutoval v nejslavnější hokejové lize světa v dresu Nashvillu v utkání proti Montrealu. Predátoři na domácím ledě podlehli Canadiens 3:4 a mladičký brankář odchytal téměř 58 minut a čelil 35 střelám, z nich čtyři skončily za jeho zády.
Askarov byl draftován v roce 2020 už v prvním kole jako jedenáctý hráč v celkovém pořadí a patří k mimořádně talentovaným brankářům. Je to typ urostlého, moderního gólmana a jeho největší devizou jsou bleskurychlé reakce. Převážnou část aktuální sezony však strávil ve farmářském celku Milwaukee Admirals v soutěži AHL.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 7
Obránce: Brandt Clarke (Los Angeles Kings) – 19 let
Kdo sledoval v minulé sezoně slovenskou nejvyšší soutěž, mohl v ní vidět jednu z pravděpodobných budoucích velkých hvězd NHL. Obránce Brandt Clarke odehrál na hostování za Nové Zámky 26 utkání a posbíral mezi dospělými 15 bodů (5+10).
Zlatý medailista z mistrovství světa hráčů do 18 let i z letošního šampionátu juniorů je ideálním hráčem pro přesilovky a Los Angeles Kings po něm sáhli jako po osmém borci v celkovém pořadí loňského draftu. Momentálně působí v juniorské lize OHL v celku Barrie Colts a drží si průměr více než dvou bodů na zápas. V NHL dosud naskočil do devíti utkání a zaznamenal v nich dva asistence.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 7
Obránce: David Jiříček (Columbus Blue Jackets) – 19 let
Po čtyřech letech měla loni Česká republika zástupce v prvním kole draftu NHL. A dokonce v elitní desítce. Byl jím obránce David Jiříček. V sezoně 2019/20 se stal nejmladším debutantem v nejvyšší české soutěži. Odchovanec Plzně si během tohoto ročníku zahrál v týmu do 16 let i mezi juniory, naskočil do play-off za třetiligové Klatovy, ale také zvládl čtyři utkání v seniorské extralize. To první ho zařadilo na deváté místo mezi nejmladšími hráči v historii nejvyšší soutěže.
V minulém ročníku dokazoval, že není náhodou považován za jeden z největších příslibů českého hokeje. Za Plzeň odehrál 29 utkání a posbíral 11 bodů (5+6). Na konci roku 2021 odjel na mistrovství světa juniorů, kde si však hned v prvním utkání vážně poranil kolenní vazy a musel na operaci. Do konce sezony se už na ledě neobjevil. Přesto skauti o jeho kvalitách nepochybovali a Columbus po něm sáhl jako po šestém hráči v celkovém pořadí. V klubu podepsal tříletý nováčkovský kontrakt, který mu v případě hraní v NHL může vynést 950 tisíc dolarů za sezonu. Ve skutečnosti si však vydělá o dost méně, protože zatím působí převážně ve farmářském celku v soutěži AHL. V dresu Blue Jackets zatím naskočil pouze do dvou utkání.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 7
Pravé křídlo: Dylan Guenther (Arizona Coyotes) – 19 let
Dylan Guenther patří k velkým nadějím kanadského hokeje. Chytré a kreativní křídlo s excelentní střelou bylo draftováno v roce 2021 Arizonou, kde už v aktuálním ročníku patří neodmyslitelně do sestavy týmu. Na přelomu roku ho klub uvolnil na mistrovství světa juniorů, kde pomohl výběru javorového listu ke zlatým medailím, když v sedmi zápasech zaznamenal deset bodů za sedm branek a tři asistence. Vítězné pocity si zopakoval po dvou letech, jelikož v roce 2021 se radoval z prvenství na světovém šampionátu hráčů do 18 let.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 7
Centr: Owen Beck (Montreal Canadiens) – 18 let
Zítra oslaví kanadský centr Owen Beck devatenácté narozeniny, ale už se může pyšnit tím, že si zahrál v NHL. Mistr světa z letošního šampionátu juniorů naskočil v dresu Montrealu do jednoho utkání, jinak působí v juniorských soutěžích. V loňském draftu po něm sáhli Habs ve druhém kole a nejspíš je zaujaly jeho bruslařské schopnosti, rychlost a obratnost. Je to dokonalý článek propojující ofenzívu s obranou, který je před brankou soupeře smrtelně nebezpečný.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 7
Levé křídlo: Juraj Slafkovský (Montreal Canadiens) – 18 let
Když to trochu přeženeme, byl to loni „slovenský draft NHL“. Na prvních dvou místech se totiž objevili dva borci ze země pod Tatrami. Vedle zadáka Šimona Nemce byl největší zájem o Juraje Slafkovského. Rodáka z Košic některé prognózy řadily na první místo výběru už před jeho začátkem, ale spíše se čekalo, že se jedničkou stane Kanaďan Shane Wright či Američan Logan Cooley.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Slafkovský se velmi záhy přesunul z východního Slovenska a jako čtrnáctiletý odešel do Rakouska, načež zamířil do Hradce Králové. V roce 2019 se vydal na sever Evropy a zakotvil v TPS Turku. V minulém ročníku stačil odehrát 31 utkání v nejvyšší soutěži dospělých a zaznamenal deset bodů (5+5), dalších 18 zápasů a sedm bodů (2+5) si připsal v play-off a podepsal se pod zisk stříbrných medailí. Stihl také odehrát mistrovství světa dvacítek, olympijský turnaj v Číně, kde byl nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem turnaje, a ve skvělém světle se prezentoval na loňském světovém šampionátu dospělých.
V aktuální sezoně NHL se objevil v 39 zápasech, ve kterých dal čtyři góly a na šest nahrával. Momentálně je však na marodce a na ledě by se měl zase objevit až v polovině dubna.
Foto: Profimedia.cz