Carlos Eduardo Lopes Cruz Cadu (FK Pardubice)  Ligový nováček z Pardubic je jedním z nejpříjemnějších překvapení aktuálního ročníku Fortuna ligy a zásluhu na tom má také třiadvacetiletý Brazilec Cadu. Východočeským manažerům se povedl parádní kousek. Z neznámého mladíka udělali jednu z vycházejících hvězdiček nejvyšší soutěže, o kterou se už intenzivně zajímá bohatší a slavnější konkurence. Subtilní záložník se stal motorem mužstva. Nějaký čas mu sice trvalo, než si na český fotbal zvykne, ale v posledních týdnech se už na tuzemských pažitech cítí jako piraňa v Amazonce. Dosud nastřílel šest branek a na dalším se podílel asistencí. Profimedia.cz
 Paixao da Silva Ewerton (FK Pardubice)  Brazilský záložník Ewerton se objevil v české nejvyšší soutěži v zimě roku 2019, kdy ho získala Mladá Boleslav ze slovenských Zlatých Moravců. Ve středočeském klubu ale moc šancí nedostal. Během roku naskočil jen do čtyř ligových utkání. Víc času na hřišti dostal poté, co byl v únoru 2020 uvolněn na hostování do Pardubic, kterým pomohl vykopat postup do Fortuna ligy a nyní patří k oporám mužstva. V šestadvaceti zápasech aktuální sezony zaznamenal tři góly a jednu nahrávku. Na konci června mu skončí hostování. V Mladé Boleslavi má podepsanou smlouvu ještě na příští ročník. Profimedia.cz
 Rafael Tavares (MFK Karviná)  Stejně jako v případě řady jeho krajanů se také Rafael Tavares dostal do české ligy oklikou přes slovenskou soutěž, kde byl od roku 2018 na hostování v Trnavě. Když se loni v létě vrátil do mateřského klubu Capivariano, ozvali se mu zástupci Karviné a dvacetiletého útočníka si „pronajali“ až do konce sezony. Vypadá to, že skauti slezského klubu měli dobrý odhad a čich. Tavares do karvinského celku zapadl a i když nepatří stabilně do základní jedenáctky, v 16 zápasech, do kterých zasáhl, zaznamenal tři branky. Profimedia.cz
 Eduardo Santos (MFK Karviná)  V Karviné vědí, jak z neznámého cizince udělat žhavé zboží na přestupovém trhu. Podařilo se to už několikrát a platí to i v případě Eduarda Santose. Třiadvacetiletý obránce přišel do slezského klubu nejdříve loni v zimě na hostování a v létě pak podepsal novou smlouvu. Téměř dvoumetrový zadák je na hřišti nepřehlédnutelný. Na jedné straně je často trestán žlutými kartami, na druhé straně je však v obranné činnosti pro mužstvo naprosto nepostradatelný. V aktuálním ročníku hrál kromě jediného utkání vždy v základní sestavě od první do poslední minuty a na kontě má dvě vstřelené branky. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Liga plná „kanárků“. 7 Brazilců, kteří tančí fotbalovou sambu ve Fortuna lize

Po Slovácích a Francouzích tvoří Brazilci třetí nejpočetnější kolonii zahraničních hráčů v české Fortuna lize. Momentálně jich najdeme na soupiskách tuzemských klubů sedm.

Vzpomínáte si na Adauta, Melinha či Gaúcha? Jsou to fotbalisté z Brazílie, kteří v české nejvyšší soutěži zanechali výraznou stopu. A v jejich šlépějích kráčejí další "kanárci". Aktuálně ve Fortuna lize působí sedm fotbalistů z největší jihoamerické země, jejichž jména a příběhy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Dyjan Carlos De Azevedo (Baník Ostrava)

Dyjan Carlos De Azevedo1.jpg

Jeho jméno je mezi českými fanoušky velmi dobře známé. Záložník Dyjan Carlos De Azevedo totiž působí na tuzemských trávnících od začátku roku 2014, kdy zamířil do Baníku Ostrava ze slovenského Bardejova. Ještě předtím si zahrál v Moldavě a svou evropskou kariéru odstartoval v Honvédu Budapešť.

S ostravským klubem prožil dobré i zlé časy. Po dvou a půl sezonách zažil hořkost sestupu do druhé ligy, ale hned o rok později se s týmem dokázal vrátit zpátky do nejvyšší soutěže, v níž nyní platí za největší brazilskou hvězdu. Dosud odehrál 125 ligových zápasů a nastřílel 19 branek, z nichž deset zaznamenal v aktuálním ročníku, který je jeho suverénně nejvydařenějším.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Carlos Eduardo Lopes Cruz Cadu (FK Pardubice)

Cadu.jpg

Ligový nováček z Pardubic je jedním z nejpříjemnějších překvapení aktuálního ročníku Fortuna ligy a zásluhu na tom má také třiadvacetiletý Brazilec Cadu. Východočeským manažerům se povedl parádní kousek. Z neznámého mladíka udělali jednu z vycházejících hvězdiček nejvyšší soutěže, o kterou se už intenzivně zajímá bohatší a slavnější konkurence.

Subtilní záložník se stal motorem mužstva. Nějaký čas mu sice trvalo, než si na český fotbal zvykne, ale v posledních týdnech se už na tuzemských pažitech cítí jako piraňa v Amazonce. Dosud nastřílel šest branek a na dalším se podílel asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Paixao da Silva Ewerton (FK Pardubice)

Ewerton.jpg

Brazilský záložník Ewerton se objevil v české nejvyšší soutěži v zimě roku 2019, kdy ho získala Mladá Boleslav ze slovenských Zlatých Moravců. Ve středočeském klubu ale moc šancí nedostal. Během roku naskočil jen do čtyř ligových utkání.

Víc času na hřišti dostal poté, co byl v únoru 2020 uvolněn na hostování do Pardubic, kterým pomohl vykopat postup do Fortuna ligy a nyní patří k oporám mužstva. V šestadvaceti zápasech aktuální sezony zaznamenal tři góly a jednu nahrávku. Na konci června mu skončí hostování. V Mladé Boleslavi má podepsanou smlouvu ještě na příští ročník.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Rafael Tavares (MFK Karviná)

Rafael Tavares1.jpg

Stejně jako v případě řady jeho krajanů se také Rafael Tavares dostal do české ligy oklikou přes slovenskou soutěž, kde byl od roku 2018 na hostování v Trnavě. Když se loni v létě vrátil do mateřského klubu Capivariano, ozvali se mu zástupci Karviné a dvacetiletého útočníka si „pronajali“ až do konce sezony. Vypadá to, že skauti slezského klubu měli dobrý odhad a čich. Tavares do karvinského celku zapadl a i když nepatří stabilně do základní jedenáctky, v 16 zápasech, do kterých zasáhl, zaznamenal tři branky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Eduardo Santos (MFK Karviná)

Eduardo Santos.jpg

V Karviné vědí, jak z neznámého cizince udělat žhavé zboží na přestupovém trhu. Podařilo se to už několikrát a platí to i v případě Eduarda Santose. Třiadvacetiletý obránce přišel do slezského klubu nejdříve loni v zimě na hostování a v létě pak podepsal novou smlouvu.

Téměř dvoumetrový zadák je na hřišti nepřehlédnutelný. Na jedné straně je často trestán žlutými kartami, na druhé straně je však v obranné činnosti pro mužstvo naprosto nepostradatelný. V aktuálním ročníku hrál kromě jediného utkání vždy v základní sestavě od první do poslední minuty a na kontě má dvě vstřelené branky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Jean Mangabeira (MFK Karviná)

Jean Mangabeira1.jpg

Nejpočetnější brazilskou kolonii v české nejvyšší soutěži má Karviná. Všichni čtyři „kanárci“ v kádru pocházejí z celku Capivariano. Čtyřiadvacetiletý záložník Jean Mangabeira se na tuzemských pažitech objevil loni v zimě, kdy přišel na hostování do konce sezony. Osvědčil se a dostal nabídku nové smlouvy až do konce ročníku 2021/22. Čtyřiadvacetiletý borec si ve slezském klubu vybojoval pevnou pozici a patří ke klíčovým hráčům týmu. Ve Fortuna lize zatím odehrál 31 zápasů, na první vstřelenou branku ale zatím stále čeká.

Pokračování 8 / 8

Leonardo Pereira Dos Santos (MFK Karviná)

Pereira.jpg

Třiadvacetiletý pravý bek Leo Pereira je nejčerstvějším brazilským přírůstkem karvinského klubu. Slezané ho získali letos v únoru a zatím se pořád ještě aklimatizuje na českou soutěž. Dosud naskočil do tří utkání, z toho dvakrát byl v základní sestavě. Ač vzrůstem nevysoký (173 cm), vypadá v obranné činnosti velmi dobře. Jakmile se stoprocentně adaptuje na nové prostředí, mohl by být velmi platným hráčem.

Foto: mfkkarvina.cz

Doporučujeme

Články odjinud