Lídři historických statistik. 6 Čechů, kteří jsou klubovými rekordmany v NHL

Od sezony 2021/22 je v NHL 32 klubů. Historické statistiky Golden Knights z Las Vegas se píšou teprve pár let a Seattle kroutí v elitní lize třetí ročník, ale v ostatních týmech jsou v mnoha žebříčcích na čele i čeští hokejisté.

Momentálně najdeme v NHL pět klubů, které evidují na prvním místě v historických statistikách nějakého českého hráče. A někteří z nich drží hned několik rekordů. V následujících kapitolách najdete kompletní přehled těchto borců i s patřičnými čísly.

Pokračování 2 / 6

Florida Panthers

Radek Dvořák

(nejvíc branek nastřílených v oslabení: 16)

Radek Dvořák-Florida.jpg

Útočník Radek Dvořák je vůbec nejlepším Čechem v historii NHL podle počtu branek nastřílených v oslabení. Během 1260 zápasů v základní části soutěže dal takových gólů čtyřiadvacet. Šestnáctkrát to dokázal v dresu Floridy Panthers, což je klubový rekord a ještě jím zřejmě nějaký čas zůstane, protože nejblíže z aktivních hráčů je k němu Aleksander Barkov, který má na kontě o čtyři trefy v oslabení méně.

Tomáš Vokoun

(nejvyšší procentuální úspěšnost zákroků: 92,3 %)
(nejnižší průměr inkasovaných branek za zápas: 2,57)

Tomáš Vokoun.jpg

Brankář Tomáš Vokoun strávil na Floridě jen čtyři sezony, ale během této doby se nesmazatelně zapsal do klubové historie. Aktuálně je nejlepším gólmanem podle procentuální úspěšnosti zákroků i průměru inkasovaných branek za zápas. V prvním případě nechává za svými zády na druhém místě Roberta Luonga, v tom druhém má v těsném závěsu za sebou Johna Vanbiesbroucka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Buffalo Sabres

Dominik Hašek

(nejvyšší procentuální úspěšnost zákroků: 92,6 %)
(nejnižší průměr inkasovaných branek na zápas: 2,22)
(nejvíc vychytaných zápasů bez inkasované branky: 55)

Dominik Hašek-Buffalo1 (2).jpg

Není to náhoda, že byl brankář Dominik Hašek před pár lety uveden Síně slávy NHL. Zanechal totiž za sebou v elitní zámořské soutěži velice výraznou stopu. V Buffalu, kde strávil devět let kariéry, by o tom mohli povídat.

Dominator drží řadu klubových rekordů. Těmi nejvýznamnějšími jsou nejvyšší procentuální úspěšnost zákroků, nejnižší průměr inkasovaných gólů na utkání a počet utkání s čistým kontem. Především v této statistice Hašana asi dlouho nikdo nepředhoní – druhý Ryan Miller se na českou legendu dívá s 28 vychytanými nulami z obrovského odstupu…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Pittsburgh Penguins

Petr Nedvěd

(nejvyšší úspěšnost střelby: 19,8 %)

Petr Nedvěd.jpg

Velmi sledovanou statistickou veličinou v NHL je úspěšnost střelby. V historii Pittsburghu se nikdy nikdo nedostal na vyšší číslo než český útočník Petr Nedvěd, který dosáhl na 19,8 %. Jaromíra Jágra v elitní desítce vůbec nenajdeme, ale na deváté příčce je Jan Hrdina (17 %).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Philadelphia Flyers

Roman Čechmánek

(nejvyšší procentuální úspěšnost zákroků: 92,3 %)
(nejnižší průměr inkasovaných branek na zápas: 1,96)

Roman Čechmánek.jpg

Zlínský odchovanec Roman Čechmánek byl draftován Philadelphií v roce 2000 až když mu bylo 29 let. To už byl mistrem světa, olympijským vítězem a několikanásobným českým šampionem. Následně strávil tři sezony v dresu Flyers a během tohoto nedlouhého času tam zanechal významnou stopu. Dodnes je nejlepším brankářem klubové historie podle procentuální úspěšnosti zásahů a průměru inkasovaných gólů na zápas.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

New Jersey Devils

Patrik Eliáš

(nejvíc nastřílených branek: 408)
(nejvíc asistencí: 617)
(nejvíc kanadských bodů: 1025)
(nejvíc přesilovkových gólů: 113)
(nejvíc vítězných gólů: 80)
(nejvíc střel na branku: 3287)
(nejvíc vstřelených gólů při jeho účasti na ledě: 1316)
(nejvíc vstřelených gólů při jeho účasti na ledě v přesilovkách: 463)
(nejvíc hattricků: 8)

Eliáš.jpg

Pokud bychom mezi českými hokejisty v NHL hledali vůbec největší osobnost v jednom klubu, pak bychom pokaždé museli dojít ke jménu Patrika Eliáše, který celou kariéru strávil v dresu New Jersey Devils a stal se nejlepším a nejlegendárnějším hráčem týmu v jeho historii. Většina rekordních zápisů, které ustanovil, bude ještě dlouho mimo dosah jeho klubových následovníků…

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud