Brankář: Vojtěch Vorel  Brankář Vojtěch Vorel je odchovancem Sparty, sezonu 2021/22 však strávil na hostování v Českých Budějovicích a na jihu Čech se mu dařilo. Loni v létě se vrátil na Letnou, ale v minulém ročníku neodchytal jediný ligový zápas. Nyní to vypadá, že by mohl být na Letné gólmanskou jedničkou. Profimedia.cz

Brankář: Vojtěch Vorel
Brankář Vojtěch Vorel je odchovancem Sparty, sezonu 2021/22 však strávil na hostování v Českých Budějovicích a na jihu Čech se mu dařilo. Loni v létě se vrátil na Letnou, ale v minulém ročníku neodchytal jediný ligový zápas. Nyní to vypadá, že by mohl být na Letné gólmanskou jedničkou. Profimedia.cz

 Pravý obránce: Jan Mejdr  Obránce Jan Mejdr je odchovancem Sparty, z Letné ale odešel v roce 2015 na hostování do Dukly Praha a o rok později zamířil do Sokolova. V zimě 2020 se stal hráčem Hradce Králové. Během loňského přestupního termínu to nějaký čas vypadalo, že odejde spolu s Adamem Vlkanovou do Slavie. Sparta však byla rychlejší. Osmadvacetiletý pravý bek, který na sebe během premiérové ligové sezony na východě Čech výrazně upozornil, si ve Spartě získal pevnou pozici a má jisté místo v základní sestavě. Profimedia.cz
 Stoper: Martin Vitík  Martin Vitík debutoval ve Spartě v podzimní části sezony 2020/21 ještě coby sedmnáctiletý dorostenec. Nezůstalo však jen u epizodního vystoupení, naopak, Vitík se zabydlel v základní sestavě letenského týmu. Nyní dvacetiletý zadák předváděl slušné výkony a ukazoval, že se v něm ukrývá velký fotbalový potenciál. Po příchodu trenéra Priskeho nejprve moc šancí nedostával, ale postupně přesvědčil o svých kvalitách. V mistrovském ročníku si připsal na konto 22 startů a jednu asistenci. Sparta by na něm jednou mohla slušně vydělat. Momentálně má podle portálu TransferMarkt hodnotu dva a půl milionu eur. Profimedia.cz
 Stoper: Filip Panák  Během sezony 2018/19 absolvoval Filip Panák se Spartou zimní přípravu a v poslední den přestupního termínu podepsal na Letné smlouvu na tři a půl roku. Dlouho si ale v novém působišti nekopl do balonu. Musel podstoupit několik operací zraněného kolena a až v ročníku 2021/22 si konečně odbyl ligový debut v rudém dresu. Získal si místo v základní sestavě, znovu si ale poranil koleno a téměř půl roku byl mimo hru. Na startu aktuální sezony patří opět startovní jedenáctky. Profimedia.cz
 Levý obránce: Jaroslav Zelený  Brzy jednatřicetiletý obránce Jaroslav Zelený už si zahrál nejvyšší českou soutěž v šesti různých klubech. Byl hráčem Hradce Králové, Karviné, Jablonce, Slavie, Mladé Boleslavi a nyní začal kroutit druhý rok ve Spartě. I když v uplynulém ročníku Fortuna ligy skóroval jen jednou, byl pro mužstvo nesmírně přínosný. Odehrál 34 ligových utkání a jen čtyřikrát nebyl v základní sestavě. Jen dva hráči z týmu měli na kontě víc minut na hřišti než on. Nikdo z jeho spoluhráčů nevyprodukoval tolik nahrávek do gólových šancí jako on. Na Letné má smlouvu do roku 2025. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Letná bez cizinců. Takto by mohla vypadat sestava Sparty složená jen z českých hráčů

Časy, kdy v kabině Sparty nepřevládala čeština, jsou pryč. Kouč Brian Priske může hravě poskládat kvalitní jedenáctku jen z tuzemských hráčů.

Vzpomínáte si na dobu, kdy na Letné vládl italský trenér Andrea Stramaccioni? Tehdy byla kabina plná cizinců. Ty časy už jsou ale pryč a Sparta dnes může poskládat ryze českou sestavu. Jak by mohla vypadat?​ Třeba tak, jak ji najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Brankář: Vojtěch Vorel

Vojtěch Vorel-Sparta2.jpg

Brankář Vojtěch Vorel je odchovancem Sparty, sezonu 2021/22 však strávil na hostování v Českých Budějovicích a na jihu Čech se mu dařilo. Loni v létě se vrátil na Letnou, ale v minulém ročníku neodchytal jediný ligový zápas. Nyní to vypadá, že by mohl být na Letné gólmanskou jedničkou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Pravý obránce: Jan Mejdr

Jan Mejdr-Sparta1.jpg

Obránce Jan Mejdr je odchovancem Sparty, z Letné ale odešel v roce 2015 na hostování do Dukly Praha a o rok později zamířil do Sokolova. V zimě 2020 se stal hráčem Hradce Králové.

Během loňského přestupního termínu to nějaký čas vypadalo, že odejde spolu s Adamem Vlkanovou do Slavie. Sparta však byla rychlejší. Osmadvacetiletý pravý bek, který na sebe během premiérové ligové sezony na východě Čech výrazně upozornil, si ve Spartě získal pevnou pozici a má jisté místo v základní sestavě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Stoper: Martin Vitík

Martin Vitík2.jpg

Martin Vitík debutoval ve Spartě v podzimní části sezony 2020/21 ještě coby sedmnáctiletý dorostenec. Nezůstalo však jen u epizodního vystoupení, naopak, Vitík se zabydlel v základní sestavě letenského týmu. Nyní dvacetiletý zadák předváděl slušné výkony a ukazoval, že se v něm ukrývá velký fotbalový potenciál.

Po příchodu trenéra Priskeho nejprve moc šancí nedostával, ale postupně přesvědčil o svých kvalitách. V mistrovském ročníku si připsal na konto 22 startů a jednu asistenci. Sparta by na něm jednou mohla slušně vydělat. Momentálně má podle portálu TransferMarkt hodnotu dva a půl milionu eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Stoper: Filip Panák

Filip Panák.jpg

Během sezony 2018/19 absolvoval Filip Panák se Spartou zimní přípravu a v poslední den přestupního termínu podepsal na Letné smlouvu na tři a půl roku. Dlouho si ale v novém působišti nekopl do balonu. Musel podstoupit několik operací zraněného kolena a až v ročníku 2021/22 si konečně odbyl ligový debut v rudém dresu. Získal si místo v základní sestavě, znovu si ale poranil koleno a téměř půl roku byl mimo hru. Na startu aktuální sezony patří opět startovní jedenáctky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Levý obránce: Jaroslav Zelený

Jaroslav Zelený-Sparta12.jpg

Brzy jednatřicetiletý obránce Jaroslav Zelený už si zahrál nejvyšší českou soutěž v šesti různých klubech. Byl hráčem Hradce Králové, Karviné, Jablonce, Slavie, Mladé Boleslavi a nyní začal kroutit druhý rok ve Spartě.

I když v uplynulém ročníku Fortuna ligy skóroval jen jednou, byl pro mužstvo nesmírně přínosný. Odehrál 34 ligových utkání a jen čtyřikrát nebyl v základní sestavě. Jen dva hráči z týmu měli na kontě víc minut na hřišti než on. Nikdo z jeho spoluhráčů nevyprodukoval tolik nahrávek do gólových šancí jako on. Na Letné má smlouvu do roku 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Defenzivní záložník: Ladislav Krejčí

Ladislav Krejčí II-3.jpg

Čtyřiadvacetiletý Ladislav Krejčí vyměnil v roce 2019 moravskou metropoli za Letnou. Člen všech mládežnických reprezentačních výběrů od 16 až do 21 let je považován za velký talent českého fotbalu. Ligový debut si odbyl už v říjnu roku 2016 právě proti Spartě, o necelé dva roky později zaznamenal první branku v nejvyšší soutěži, když se trefil do sítě Teplic.

Ve Spartě od šikovného záložníka mnoho očekávali a dá se říct, že velké naděje naplňuje. Na Letné nyní zahájil už pátou sezonu. Ta minulá se mu nesmírně povedla – byl tahounem mužstva za mistrovským titulem a v 19 utkáních nastřílel 13 branek. Naneštěstí pro Spartu je však poměrně náchylný ke zraněním. Smlouvu má podepsanou do roku 2025 a jeho aktuální cena přesahuje 120 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Záložník: Lukáš Sadílek

Lukáš Sadílek-Sparta12.jpg

Jeho mladší bratr Michal působí od roku 2015 v Nizozemí. Také Lukáš Sadílek má nakročeno k zahraniční kariéře. Sedmadvacetiletý záložník hraje ligu už od sezony 2014/15 a v ročníku 2021/22dal v dresu Slovácka tři branky, připsal si tři asistence, a co se týče odehraných minut, byl osmým nejvytíženějším hráčem v nejvyšší soutěži. V uherskohradišťském klubu měl podepsaný kontrakt do roku 2023, ale loni v létě změnil dres a upsal se Spartě. Podle portálu TransferMarkt je jeho aktuální tržní cena dva miliony eur a během uplynulých dvou let se zvýšila na dvojnásobek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Záložník: Adam Karabec

Adam Karabec2.jpg

Záložník Adam Karabec oslaví na začátku července teprve dvacáté narozeniny, ale v prvním týmu Sparty debutoval už v ročníku 2019/20, v němž absolvoval deset utkání a vstřelil premiérovou ligovou branku. V tom dalším už naskočil do 23 zápasů a zaznamenal tři góly. V sezoně 2021/22 odehrál 30 střetnutí, ve kterých dal dva góly a přidal dvě asistence. Když vsítil tu první předloni v červenci do sítě Liberce, bylo to nedlouho poté, co dovršil plnoletosti.

Mládežnický reprezentant, který má na Letné podepsaný kontrakt do roku 2025, stál už v prosinci 2020 podle portálu TransferMarkt rovný milion eur a od té doby jeho cena poskočila výrazně nahoru a nyní činí dva a půl milionu eur. Už teď je v hledáčku mnoha bohatých evropských klubů.

O tom, že v něm vězí velký talent, se vědělo už velmi brzy. V anketě o nejlepšího mladého fotbalistu roku se v roce 2019 umístil první mezi mladšími dorostenci, o rok později byl druhý mezi staršími a v roce 2021 tuto kategorii ovládl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Pravé křídlo: Jan Kuchta

Jan Kuchta-Sparta.jpg

Hlavním postem Jana Kuchty je sice místo na hrotu, ale díky své univerzálnosti může alternovat i na obou křídlech. Loni v létě přerušil angažmá v Lokomotivu Moskva, kde měl podepsaný kontrakt do roku 2026, a vrátil se do české nejvyšší soutěže. Nikoli však do Slavie, odkud do Ruska odcházel za téměř 120 milionů korun, a s níž vybojoval v sezoně 2020/21 mistrovský titul a stal se nejlepším ligovým střelcem, ale do Sparty, kde byl nejprve na dvouleté hostování, které se v létě změnilo v přestup.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Střední útočník: Václav Sejk

Václav Sejk1.jpg

Václav Sejk fotbalově vyzrával v Teplicích a později ve Spartě. Zatímco v dresu severočeského klubu si zahrál v nejvyšší soutěži už v sezoně 2021/22 coby hostující hráč, na debut v rudém dresu pražského klubu si musel počkat do startu aktuální sezony. V té minulé byl na hostování v Jablonci a nesmírně se mu tam dařilo. Ve 30 ligových zápasech nasázel sedm branek a k nim přidal tři nahrávky. Na Letné si od talentovaného forvarda hodně slibují.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Levé křídlo: Jakub Pešek

Jakub Pešek-Sparta.jpg

Jakub Pešek přišel do Sparty během předloňského léta z Liberce a podepsal v klubu tříletou smlouvu. Okamžitě se stal jedním z pilířů sestavy. Ofenzivní záložník, který může alternovat i na pozici křídla, pražskému týmu pomohl v premiérové sezoně na Letné sedmi ligovými góly a šesti asistencemi. Dobrou formu si přenesl také do reprezentace.

V sezoně 2022/23 nastoupil do úvodních tří zápasů jako člen základní sestavy a zaznamenal jednu asistenci, poté se však vážně zranil a do konce ročníku už se na hřišti neobjevil. Na startu aktuální sezony už byl ale opět ve hře a pomohl k domácí výhře nad Olomoucí.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud