Alfredo Di Stéfano (1957 a 1959)  Úplně prvním vítězem prestižní ankety byl v roce 1956 Angličan Stanley Matthews z Blackpoolu. Rok nato ho sesadil z trůnu legendární Alfredo Di Stéfano, který během kariéry prošel reprezentacemi Argentiny, Kolumbie a Španělska. Nejúspěšnější roky strávil v Realu Madrid, v němž vykonával až do své smrti (2014) funkci čestného předsedy. Coby hráč získal s Bílým baletem osm ligových trofejí a pětkrát s ním vyhrál Pohár mistrů evropských zemí. Zlatý míč ukořistil dvakrát, podruhé se ho dočkal v roce 1959, kdy se stal popáté nejlepším střelcem španělské soutěže.

Alfredo Di Stéfano (1957 a 1959)
Úplně prvním vítězem prestižní ankety byl v roce 1956 Angličan Stanley Matthews z Blackpoolu. Rok nato ho sesadil z trůnu legendární Alfredo Di Stéfano, který během kariéry prošel reprezentacemi Argentiny, Kolumbie a Španělska. Nejúspěšnější roky strávil v Realu Madrid, v němž vykonával až do své smrti (2014) funkci čestného předsedy. Coby hráč získal s Bílým baletem osm ligových trofejí a pětkrát s ním vyhrál Pohár mistrů evropských zemí. Zlatý míč ukořistil dvakrát, podruhé se ho dočkal v roce 1959, kdy se stal popáté nejlepším střelcem španělské soutěže.

 Raymond Kopa (1958)  Mezi triumfy Di Stéfana v anketě Zlatý míč se vklínil jeho klubový spoluhráč Raymond Kopa, který získal trofej za rok 1958. Bývalý francouzský záložník sice začínal jako horník, později se ale vydal na dráhu fotbalisty a dobře udělal. Ve dvaceti letech debutoval ve francouzské reprezentaci, v roce 1956 přestoupil do Madridu a po dvou letech byl vyhlášen nejlepším hráčem planety. Ve stejném roce vyhrál s Realem Pohár mistrů evropských zemí a dovezl si bronzovou medaili z mistrovství světa, které se konalo ve Švédsku.
 Luís Figo (2000)  Přestup z Barcelony do Realu Madrid? To se neodpouští. Tím spíš, když patříte mezi nejlepší hráče planety. O to více Luíse Figa nenáviděli příznivci katalánského klubu, když v roce 2000 posílil odvěkého rivala, který za něj zaplatil asi 2,2 miliardy korun a učinil z něho v tu chvíli nejdražšího hráče planety. Jeho přestupem odstartoval megaprojekt s názvem „Galacticos“ a na portugalského záložníka byly kladeny vysoké nároky. On je splnil, přidal do sbírky další dva španělské tituly, s Realem vyhrál Ligu mistrů a taky se stal držitelem Zlatého míče.
 Ronaldo (2002)  Jméno Ronaldo bylo na seznamu vítězů uvedeno ještě dříve, než na něj přibyl Portugalec Cristiano. V roce 2002 ho získal brazilský útočník, který do Realu přestoupil v témže roce z Interu Milán s vizitkou nejlepšího střelce a čerstvého šampiona z mistrovství světa. V Madridu několik sezon potvrzoval roli obávaného kanonýra a hned během první sezony na San Bernabeu získal i Zlatý míč, který mu však zajistily především skvělé výkony ze světového šampionátu.
 Fabio Cannavaro (2006)  Triumf Fabia Cannavara, který do Realu přestoupil v roce 2006 z Juventusu, vyvolal trochu rozpaky. Čím si Zlatý míč vysloužil? Byl kapitánem Itálie, která ve stejném roce vyhrála mistrovství světa v Německu, na němž byl nejlepším obráncem. Cannavaro byl teprve třetím a dosud posledním bekem, který trofej získal. V Realu však vydržel jen tři roky, pak se vrátil do Turína a následně zamířil do Spojených arabských emirátů.
8
Fotogalerie

Legendy a velikáni. 8 fotbalistů Realu Madrid, kteří dosud získali Zlatý míč

Žádný klub ve fotbalové historii neoslavoval více vítězů Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu roku než Real Madrid. V době, kdy získali prestižní individuální trofej, jich osm oblékalo dres Bílého baletu.

Nejvíc vítězných Zlatých míčů pro své hráče registruje Barcelona a Real Madrid - dvanáct. V případě katalánského klubu je posbírala šestice borců, z nichž tím nejpilnějším byl Lionel Messi. Real Madrid slavil s některým fotbalistů také dvanáctkrát, ale podílelo se na tom osm hráčů. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Alfredo Di Stéfano (1957 a 1959)

Alfredo di Stefano (2).jpg

Úplně prvním vítězem prestižní ankety byl v roce 1956 Angličan Stanley Matthews z Blackpoolu. Rok nato ho sesadil z trůnu legendární Alfredo Di Stéfano, který během kariéry prošel reprezentacemi Argentiny, Kolumbie a Španělska.

Nejúspěšnější roky strávil v Realu Madrid, v němž vykonával až do své smrti (2014) funkci čestného předsedy. Coby hráč získal s Bílým baletem osm ligových trofejí a pětkrát s ním vyhrál Pohár mistrů evropských zemí. Zlatý míč ukořistil dvakrát, podruhé se ho dočkal v roce 1959, kdy se stal popáté nejlepším střelcem španělské soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Raymond Kopa (1958)

Raymond Kopa1.jpg

Mezi triumfy Di Stéfana v anketě Zlatý míč se vklínil jeho klubový spoluhráč Raymond Kopa, který získal trofej za rok 1958. Bývalý francouzský záložník sice začínal jako horník, později se ale vydal na dráhu fotbalisty a dobře udělal.

Ve dvaceti letech debutoval ve francouzské reprezentaci, v roce 1956 přestoupil do Madridu a po dvou letech byl vyhlášen nejlepším hráčem planety. Ve stejném roce vyhrál s Realem Pohár mistrů evropských zemí a dovezl si bronzovou medaili z mistrovství světa, které se konalo ve Švédsku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Luís Figo (2000)

Figo.jpg

Přestup z Barcelony do Realu Madrid? To se neodpouští. Tím spíš, když patříte mezi nejlepší hráče planety. O to více Luíse Figa nenáviděli příznivci katalánského klubu, když v roce 2000 posílil odvěkého rivala, který za něj zaplatil asi 2,2 miliardy korun a učinil z něho v tu chvíli nejdražšího hráče planety.

Jeho přestupem odstartoval megaprojekt s názvem „Galacticos“ a na portugalského záložníka byly kladeny vysoké nároky. On je splnil, přidal do sbírky další dva španělské tituly, s Realem vyhrál Ligu mistrů a taky se stal držitelem Zlatého míče.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Ronaldo (2002)

Ronaldo.jpg

Jméno Ronaldo bylo na seznamu vítězů uvedeno ještě dříve, než na něj přibyl Portugalec Cristiano. V roce 2002 ho získal brazilský útočník, který do Realu přestoupil v témže roce z Interu Milán s vizitkou nejlepšího střelce a čerstvého šampiona z mistrovství světa.

V Madridu několik sezon potvrzoval roli obávaného kanonýra a hned během první sezony na San Bernabeu získal i Zlatý míč, který mu však zajistily především skvělé výkony ze světového šampionátu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Fabio Cannavaro (2006)

Fabio Cannavaro 2.jpg

Triumf Fabia Cannavara, který do Realu přestoupil v roce 2006 z Juventusu, vyvolal trochu rozpaky. Čím si Zlatý míč vysloužil? Byl kapitánem Itálie, která ve stejném roce vyhrála mistrovství světa v Německu, na němž byl nejlepším obráncem.

Cannavaro byl teprve třetím a dosud posledním bekem, který trofej získal. V Realu však vydržel jen tři roky, pak se vrátil do Turína a následně zamířil do Spojených arabských emirátů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Cristiano Ronaldo (2013, 2014, 2016, 2017)

Ronaldo-Zlatý míč.jpg

První ze svých pěti Zlatých míčů získal Cristiano Ronaldo v roce 2008, když hrál v Manchesteru United. Na další ocenění si pak počkal čtyři léta, během kterých pravidelně kraloval anketě Lionel Messi. Pak ovšem dvakrát za sebou kontroval portugalský fotbalista, načež si v roce 2015 vzal ocenění zpět subtilní Argentinec. V letech 2016 a 2017 se ale stal nejlepším fotbalistou planety opět Ronaldo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Luka Modrič (2018)

Luka Modrič1.jpg

V roce 2018 zářil Luka Modrič na světovém šampionátu v Rusku, kde dotáhl Chorvaty k senzačnímu stříbru. Následně o něho stál Inter Milán, on ale zůstal v Realu Madrid. Šikovný záložník se stal nejlepším hráčem roku podle FIFA a získal i Zlatý míč. Mnohými je dodnes toto vítězství v anketě zpochybňováno, leč historie se nebude ptát na okolnosti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Karim Benzema (2022)

Karim Benzema1.jpg

Odchod Cristiana Ronalda z Realu Madrid, který se uskutečnil v roce 2018, pomohl Karimu Benzemovi, aby zvedl pomyslnou hozenou rukavici a ukázal všem pochybovačům, že je fantastickým útočníkem, který umí střílet hodně gólů. Ve čtyřech ligových sezonách se pokaždé prostřílel nad metu dvaceti branek a nebýt zdravotních problémů, kvůli kterým byl v součtu téměř tři měsíce mimo hru, měl by na kontě přes dvacet gólů i v ročníku 2022/23, po němž Santiago Bernabeu opustil.

Zlatý míč pro nejlepšího hráče roku 2022 získal zcela zaslouženě. Během něj dokázal vyhrát španělskou la Ligu, Ligu mistrů, Superpohár UEFA a mistrovství světa klubů. S francouzskou reprezentací došel na mistrovství světa v Kataru až do finále.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud