LEGENDY: 4 sportovci, kteří i po čtyřicítce patří mezi nejlepší

Sport je pro ně vším. Je to jejich vášeň, které přizpůsobili téměř všechna léta dosavadního života. Je to jako droga, bez které nemohou být. I když jim je už více než 40 let, končit se jim stále nechce.

Věk je nezastaví. Že jsou na světě bezmála už půl století, to pro ně není žádný problém. Excelovali před 20 lety a mezi nejlepší patří i v současné době.

Nejsou hloupí a ví, že se jejich odchod do sportovního důchodu blíží, ještě se jim do něj ale nechce. Stále totiž cítí, že mají co předvést a že do starého železa ještě nepatří. Vybrali jsme čtyři sporty, ve kterých patří veteráni stále mezi nejlepší. Koho jsme zvolili mezi legendy, na to mrkněte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Ole Einar Bjørndalen (43 let, biatlon)

Ole Einar Bjorndalen.jpg

Pokud jste díky Gabriele Koukalové či Ondřeji Moravcovi propadli biatlonové euforii, pak nejspíš moc dobře víte, co je Ole Einar Bjørndalen zač. Ale i kdybyste tento populární zimní sport sledovali jen okrajově, jeho jméno jste už asi slyšeli. Aby taky ne, když má doma osm zlatých olympijských kovů.

Dopočítat se, kolik získal medailí na světových šampionátech, to je práce na plný úvazek na celé dopoledne. Naposled se radoval letos z bronzu ve stíhačce na světovém šampionátu v Rakousku

Třiačtyřicetiletý Nor před necelými čtyřmi lety na hrách v Soči nejprve zlomil rekord coby nejstarší olympijský vítěz v individuální disciplíně a nakonec se stal i nejúspěšnějším zimním olympionikem všech dob. O jeden cenný kov překonal svůj velký vzor a krajana, bývalého běžce na lyžích Björna Dählieho.

Bjørndalen však není jen skvělý střelec, ale především úžasný lyžař. Před deseti lety dokonce vyhrál jeden závod světového poháru v běhu na lyžích. Uvidíme ho i v nadcházející lyžařské sezoně? Bezpochyby ano. A těšme se na to, co předvede na olympiádě v Jižní Koreji.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Jaromír Jágr (45 let, lední hokej)

Jaromír Jágr-Florida.jpg

Při výběru z „hokejových důchodců“ padla volba na Jaromíra Jágra. Česká osmašedesátka má doma zlato z olympiády v Naganu, zvedl nad hlavu Stanley Cup a vyměnili v zámoří několik dresů. Naposled působil v týmu Florida Panthers, momentálně čeká na další nabídku. „Džegr“ už sice není tak rychlý a obratný jako kdysi, ale pořád ještě může konkurovat o dvacet let mladším protihráčům.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Noriaki Kasai (45 let, skoky na lyžích)

Noriaki Kasai.jpg

První cennou medaili získal v roce 1992. Tehdy vyhrál Noriaki Kasai mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově. Japonský skokan sice v červnu oslavil už 44. narozeniny, stále je však schopný měřit se s nejlepšími.

Přesto je zajímavé, že v kariéře získal „pouze“ jediné zlato. Doma má cenné kovy z olympijských her, na „bedně“ stál dvakrát i na olympiádě v Soči, vlastní také několik medailí ze světových šampionátů. Naposled se radoval předloni z bronzu ve smíšené soutěži družstev na mistrovství světa ve Falunu. Zlatý úspěch už ale nikdy nenapodobil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Claudia Pechsteinová (45 let, rychlobruslení)

Claudia Pechstein.jpg

Sportovní fandové v České republice obdivují fenomenální Martinu Sáblíkovou, v Německu dlouho drží palce Claudii Pechsteinové. Mnohonásobná olympijská, světová i evropská medailistka patří mezi legendy a nejlepší rychlobruslařky všech dob. V její kariéře je ale také obrovská černá skvrna v podobě dopingu, se kterým je od roku 2009 spojována. Přesto z rychlých ledových drah nezmizela a diváci ji budou vídat na oválech i v nadcházející sezoně. Dokonce se píše o její účasti na olympiádě v Jižní Koreji.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud