Dva Stanley Cupy  Bývalý útočník byl čtyřikrát ve finále play-off NHL. Úspěšnost má padesátiprocentní. Poprvé si zahrál o Stanley Cup v roce 2000 a s Devils porazil 4:2 na zápasy Dallas. Členem vítězné party byl i Petr Sýkora, který však kvůli zranění sledoval finále z nemocnice. V play-off dal tehdy sedm branek a přidal 13 asistencí. O rok později si finálovou účast zopakoval, v 25 zápasech posbíral 23 bodů, z vítězství se ale radovalo Colorado. Uplynuly dva roky a Eliáš hrál o titul potřetí. Ve finále se postavil proti Anaheimu a po dramatické sérii, kterou Devils vyhráli 4:3 na zápasy, bral druhý Stanley Cup. Naposledy o něj bojoval v roce 2012, tehdy se ale radovalo Los Angeles. Eliáš posbíral ve 24 zápasech osm kanadských bodů a bylo to zároveň naposledy, co se představil v play-off.
 Dvojnásobný vítěz Zlaté hokejky  Suverénním králem ankety Zlatá hokejka je Jaromír Jágr. Do historie se však zapsal taky Patrik Eliáš. První trofej získal v roce 2009, po sezoně, v níž „udělal" 78 kanadských bodů. Znovu se dočkal o tři roky později, do elitní desítky se dostal celkově devětkrát. „Je to obrovské ocenění, kterého si vážím," uvedl.
 Úžasný Světový pohár 2004  Patrik Eliáš startoval na mnoha reprezentačních akcích, nejraději však bude vzpomínat na Světový pohár z roku 2004. Společně s Martinem Havlátem byl nejlepším členem Růžičkovy party, která sahala po semifinálovém skalpu Kanady. Útočník Devils dal třetí branku českého týmu, v prodloužení ale rozhodl domácí Vincent Lecavalier. Eliáš se do historie turnaje zapsal třemi góly a dvěma nahrávkami.
 Bronzový z Turína  V Naganu ještě nehrál, na čtyřech dalších olympijských hrách už ale startoval. Ve Vancouveru byl dokonce kapitánem českého týmu a v pěti zápasech zaznamenal bilanci 2+2. Startoval i v roce 2006 v Turíně, zasáhl sice jen do jednoho zápasu, bronzová medaile mu však ve sbírce nechybí. Hrál i v Soči, olympijská derniára mu ale příliš nevyšla a na turnaji patřil k nejkritizovanějším hráčům českého týmu. Od té doby už nereprezentoval.
7
Fotogalerie

Legenda, kapitán i šampion. Připomeňte si nejvýraznější hokejové úspěchy Patrika Eliáše

Patrik Eliáš patří mezi nejlepší české hokejisty všech dob. S profesionálním hokejem začínal v kladenském dresu, v roce 1995 odešel do zámoří, rozkoukával se v AHL, párkrát se objevil v prvním týmu New Jersrey a od sezony 1997/98 už válel v dresu Devils až do konce kariéry.

Dlouhá hokejová cesta Patrika Eliáše byla bohatá na úspěchy. Zásadní momenty a milníky jeho kariéry si můžete připomenout v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Legenda New Jersey

Patrik Eliáš (New Jersey Devils) (2).jpg

Patrik Eliáš odehrál v NHL 1240 zápasů. Všechny v dresu New Jersey. V nejlepší lize světa posbíral 1025 kanadských bodů za 408 gólů a 617 asistencí. Dalších 162 zápasů a 125 (45+80) bodů přidal v play-off. Produktivnějšího hráče Devils nikdy neměli.

„Považuji Patrika za celoživotního člena Devils,“ uvedl generální manažer New Jersey Ray Shero. „Nikdy by mě nenapadlo obléknout jiný dres než ten s ďáblem ve znaku," reagoval v rozhovoru pro USA Today Eliáš.

Foto: Profimedia.cz

 

Pokračování 3 / 8

Dva Stanley Cupy

Patrik Eliáš SC  LEGNER JAROSLAV  CNC Profimedia.jpg

Bývalý útočník byl čtyřikrát ve finále play-off NHL. Úspěšnost má padesátiprocentní. Poprvé si zahrál o Stanley Cup v roce 2000 a s Devils porazil 4:2 na zápasy Dallas. Členem vítězné party byl i Petr Sýkora, který však kvůli zranění sledoval finále z nemocnice.

V play-off dal tehdy sedm branek a přidal 13 asistencí. O rok později si finálovou účast zopakoval, v 25 zápasech posbíral 23 bodů, z vítězství se ale radovalo Colorado.

Uplynuly dva roky a Eliáš hrál o titul potřetí. Ve finále se postavil proti Anaheimu a po dramatické sérii, kterou Devils vyhráli 4:3 na zápasy, bral druhý Stanley Cup. Naposledy o něj bojoval v roce 2012, tehdy se ale radovalo Los Angeles. Eliáš posbíral ve 24 zápasech osm kanadských bodů a bylo to zároveň naposledy, co se představil v play-off.

Foto: LEGNER JAROSLAV / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 8

Dvojnásobný vítěz Zlaté hokejky

Patrik Eliáš Zlatá hokejka.jpg

Suverénním králem ankety Zlatá hokejka je Jaromír Jágr. Do historie se však zapsal taky Patrik Eliáš. První trofej získal v roce 2009, po sezoně, v níž „udělal" 78 kanadských bodů. Znovu se dočkal o tři roky později, do elitní desítky se dostal celkově devětkrát. „Je to obrovské ocenění, kterého si vážím," uvedl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Úžasný Světový pohár 2004

Patrik Eliáš ČR Michal Beránek CNC Profimedia.jpg

Patrik Eliáš startoval na mnoha reprezentačních akcích, nejraději však bude vzpomínat na Světový pohár z roku 2004. Společně s Martinem Havlátem byl nejlepším členem Růžičkovy party, která sahala po semifinálovém skalpu Kanady.

Útočník Devils dal třetí branku českého týmu, v prodloužení ale rozhodl domácí Vincent Lecavalier. Eliáš se do historie turnaje zapsal třemi góly a dvěma nahrávkami.

Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Pokračování 6 / 8

Bronzový z Turína

Patrik Eliáš Vancouver.jpg

V Naganu ještě nehrál, na čtyřech dalších olympijských hrách už ale startoval. Ve Vancouveru byl dokonce kapitánem českého týmu a v pěti zápasech zaznamenal bilanci 2+2.

Startoval i v roce 2006 v Turíně, zasáhl sice jen do jednoho zápasu, bronzová medaile mu však ve sbírce nechybí. Hrál i v Soči, olympijská derniára mu ale příliš nevyšla a na turnaji patřil k nejkritizovanějším hráčům českého týmu. Od té doby už nereprezentoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Dvě medaile z mistrovství světa

Patrik Eliáš ČR.jpg

Zkušený forvard odehrál v reprezentaci 80 zápasů, ve kterých si připsal 42 kanadských bodů. Kromě účastí na olympijských hrách a Světovém poháru se čtyřikrát objevil také na mistrovství světa. Zatímco v letech 2008 a 2009 odjel s prázdnou, svou první a poslední účast na šampionátu proměnil v bronzové medaile.

Tu první získal už v roce 1998 ve Švýcarsku, kde zasáhl do tří zápasů. Druhu vybojoval na Slovensku. Na turnaji dal čtyři góly, přidal pět nahrávek a patřil k nejlepším hráčům Hadamczikovy družiny.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Držitel Plus/Minus Award

Patrik Eliáš 3.jpg

Žádnou Hart Memorial Trophy či Art Ross Trophy v Eliášově sbírce nenajdete. Jedno prestižní individuální ocenění však v roce 2001 obdržel společně s Joe Sakicem - Plus/Minus Award. V premiérové sezoně NHL se dostal do týmu nováčků, v ročníku 2000/01 byl zařazen do elitního výběru roku a čtyřikrát si zahrál v Utkání hvězd. Jeho kariéra byla zkrátka úžasná...

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud