Milovaný i zatracovaný Ladislav Krejčí. Jak rostla a padala v průběhu času tržní cena fotbalového talentu?

Milovaný i zatracovaný Ladislav Krejčí. Jak rostla a padala v průběhu času tržní cena fotbalového talentu?

Když Ladislav Krejčí v roce 2016 odcházel jako jedna z velkých ligových hvězd do Itálie, byl jedním z nejcennějších českých fotbalistů. Dnes, v 31 letech, je za zenitem kariéry a jeho hodnota spadla prudce dolů.

Člen stříbrné devatenáctky z roku 2011 je společně s Pavlem Kadeřábkem či Jiřím Skalákem součástí elitního sparťanského ročníku 1992. Svým talentem vždy vynikal, byl na stáži v PSV Eindhoven, už jako mladý debutoval v letenském týmu a rychle se stal oporou základní sestavy.

Ladislava Krejčího dlouhodobě sledovaly zahraniční kluby. Dříve to bylo právě PSV Eindhoven nebo Zenit Petrohrad, spekulovalo se o zájmu Newcastlu United či Mönchengladbachu, dokonce se objevily zprávy o jeho možném odchodu do Interu Milán.

Postupem času se stal Krejčí nejhodnotnějším hráčem české ligy a všeobecně se očekávalo, že ho Sparta prodá do zahraničí za částku okolo sta milionů korun. Nakonec odešel v létě roku 2016 za necelé čtyři miliony eur do italské Bologne, kde podepsal smlouvu do léta 2020. A protože se mu na Apeninském poloostrově zpočátku dařilo, jeho tržní cena rostla. Jenže nic netrvá věčně...

Kolik stojí Krejčí nyní? A jak se měnila jeho hodnota v průběhu času? Podívejme se, co k tomu říkají data z portálu TransferMarkt.

Březen 2010 – 50 tisíc eur

Ladislav Krejčí si na začátku února 2010 odbyl premiéru v nejvyšší soutěži a odehrál celý zápas proti Příbrami. Do konce sezony přidal ve dvou zápasech ještě 14 minut.

Červenec 2010 – 100 tisíc eur

Po premiéře v první lize jeho cena vzrostla na dvojnásobek. V ročníku 2010/11 ale odehrál jen 16 ligových minut.

Srpen 2011 – 400 tisíc eur

Česká reprezentace do 19 let zazářila na evropském šampionátu v Rumunsku, ze kterého si dovezla stříbro. Ladislav Krejčí patřil ke klíčovým hráčům týmu a jeho cena proto logicky vzrostla.

Prosinec 2011 – 750 tisíc eur

Vydařený šampionát Krejčího „vystřelil“ do prvního týmu Sparty a dokonce i do základní sestavy. Poprvé nastoupil ve třetím kole a hned se trefil v derby se Slavií. Na podzim přidal ještě tři góly.

Březen 2012 – 1,5 milionu eur

Ladislav Krejčí se stal jedním z objevů ligy, usadil se v základní jedenáctce a na jaře šla jeho výkonnost ještě nahoru. Dal další dva góly a stal se oporou Letenských.

Květen 2012 – 2 miliony eur

Dobrá sezona znamenala další růst ceny. Okolo Krejčího už kroužily zahraniční kluby. V té době ho lákal Mönchengladbach, Sparta za něj ale chtěla moc peněz.

Červenec 2012 – 4 miliony eur

Sparta odolala vábení zahraničních klubů a Krejčího hodnota znovu vzrostla. Přesáhla sto milionů korun. Na podzim byl poprvé v reprezentaci.

Listopad 2014 až leden 2015 – 4,5 milionu eur

Ladislav Krejčí už patřil k tradičním oporám Sparty, měl za sebou řadu zápasů na evropské scéně, byl stabilním členem české reprezentace. Navzdory nízkému věku byl nejhodnotnějším hráčem soutěže.

Říjen 2015 – 3,5 milionu eur

Sparťanského záložníka potkal na podzim útlum formy, dokonce vypadl ze základní sestavy a s jeho výkony nebyl spokojen ani reprezentační trenér Pavel Vrba. Důsledkem byl pokles hráčovy ceny o celý milion eur.

Červen 2016 - 4 miliony eur

K očekávanému transferu ze Sparty došlo v červnu roku 2016. Po mistrovství Evropy ve Francii, na kterém odehrál všechny tři zápasy v základní skupině v zahajovací sestavě a na hřišti pokaždé vydržel až do poslední minuty. Letenský klub nakonec přijal nabídku italské Bologne, která za Krejčího zaplatila necelé čtyři miliony eur.

Červen 2017 - 5 milionů eur

Přesně rok po přestupu do Itálie se tržní cena českého reprezentanta zvýšila a dosáhla mety pěti milionů eur. Krejčí prožil v Bologni povedenou premiérovou sezonu, ve které odehrál 37 utkání v Serii A, z toho třiatřicetkrát byl v základní sestavě. Na kontě měl jednu vstřelenou branku a osm asistencí.

Prosinec 2017 - 4,2 milionu eur

Po parádní úvodní sezoně v Serii A se však cosi pokazilo. V Bologni najednou nedostával příležitost a na hřišti se objevoval jen sporadicky. Vypadl také z reprezentace, a tak jeho cena začala padat dolů.

Červen až prosinec 2018 - 3,5 milionu eur

Sezonu 2017/18 by Krejčí nejspíš nejraději vymazal z paměti. V Bologni odehrál jen 392 ligových minut a pouze dvakrát se objevil v základní sestavě. Pozvánky do národního týmu ho míjely. Není divu, že jeho hodnota opět spadla níž.

Z pohledu herního vytížení pak byla sezona 2018/19 o dost lepší než ta předchozí. Krejčí dostal dokonce po třech letech pozvánku do reprezentace a pád jeho tržní ceny se zastavil a ta zůstávala na hodnotě tři a půl milionu eur.

Červen až prosinec  2019 - 2,75 milionu eur

Byť byl ročník 2018/19 pro Krejčího úspěšnější než jeho druhá sezona v Itálii, na jeho konci měl ve statistikách jen 18 ligových zápasů, z toho jedenáct v základní sestavě. Zaznamenal v nich pouze tři asistence. Herní vytížení se projevilo na jeho ceně, která po roce opět spadla dolů.

Po dalším půlroce v Bologni zůstala cena Ladislava Krejčího nezměněna a beze změn zůstávalo také jeho herní vytížení. Na hřiště se dostával spíše sporadicky, ale když už se tak stalo, jeho výkony byly určitě lepší než v předchozích dvou ročnících.

Duben 2020 - 2,2 milionu eur

Koronavirová krize a nulové herní vytížení v roce 2020 srazilo hodnotu Ladislava Krejčího podle portálu TransferMarkt na 2,2 milionu eur. V létě měla vypršet tehdy sedmadvacetiletému borci smlouva a bylo jasné, že jeho dny v italské klubu se krátí.

Prosinec 2020 - 1,5 milionu eur

V létě Ladislav Krejčí skutečně opustil Bolognu a vrátil se na Letnou. Jenže už to nebyl ten hráč, který o čtyři roky dříve odcházel jako hvězda. V ročníku 2020/21 odehrál 21 ligových utkání, šestnáctkrát byl v základní sestavě a zaznamenal tři góly a pět asistencí. Jeho tržní cena spadla na půldruhého milionu korun.

Prosinec 2021 - 800 tisíc eur

V sezoně 2021/22 pokračoval sestupný výkonnostní i cenový trend Ladislava Krejčího. Zasáhl v ní do 15 utkání, ale jen šestkrát se dostal na hřiště v základní sestavě. Na kontě měů jedinou branku a asistenci - obě zaznamenal v červencovém utkání na hřišti Liberce, kde Sparta vyhrála 5:0. Od té doby pak byl téměř neviditelný.

Červen 2022 - 650 tisíc eur

Po sezoně 2021/22 už bylo jasné, že na Letné s Krejčím v týmu moc nepočítají. V kádru sice zůstal, ale za startu nového ročníku byl zraněný a pak už si místo v sestavě nevybojoval, Jeho cena za půl roku spadla o 150 tisíc eur.

Září 2022 - 450 tisíc eur

Ve třiceti letech měl být zkušeným tahounem týmu, ovšem Ladislav Krejčí se na hřišti ani po návratu z marodky neobjevoval. Jeho tržní cena nadále padala dolů a za čtvrt roku se propadla o dalších 200 tisíc eur.

Prosinec 2022 - 250 tisíc eur

Fanoušci Sparty ho dávno zatratili a Ladislav Krejčí už jen trpně čekal, až mu vyprší na Letné kontrakt. Nenastupoval ani za rezervní celek a jeho tržní cena se propadla na 250 tisíc eur.

Červen 2023 - 200 tisíc eur

Stejně jako v říjnu roku 2010 i v létě o 13 let později byla cena Ladislava Krejčího podle portálu TransferMarkt 200 tisíc eur. Jenže zatímco na začátku jeho kariéry letěla prudce nahoru, nyní už byla setrvale nízká. S Letnou se rozloučil, aniž by v sezoně 2022/23 odehrál jediné utkání.

Prosinec 2023 - 250 tisíc eur

Na začátku července se jako volný hráč upsal Ladislav Krejčí na dvě sezony Hradci Králové, a i když už byl řadou fanoušků odepisován, dokázal kariéru restartovat. Ve východočeském klubu na podzim pravidelně hrál v základní sestavě, blýskl se dvěma brankami a jednou asistencí. Jeho tržní cena překvapivě stoupla o 50 tisíc eur nahoru.

Doporučujeme

Články odjinud