Patrik Bartošák (Oceláři Třinec). Jednička české reprezentace z posledního světového šampionátu měla nakročeno k zámořské kariéře. Patrika Bartošáka v roce 2013 draftovalo Los Angeles a mladý gólman pomalu mířil do prvního týmu Kings. Jenže kvůli problémům v osobním životě musel zámořskou misi uzavřít a vrátil se domů. Několik let byl oporou Vítkovic, odkud šestadvacetiletý gólman v létě zamířil do Třince. Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
 David Honzík (Verva Litvínov). Odchovanec Karlových Varů odešel v roce 2010 do zámoří a o rok později prošel draftem NHL, ve kterém ho získal Vancouver. Za Atlantikem byl tři roky, po nichž se vrátil do Karlových Varů. Působil i ve Spartě, Slavii či Jihlavě a letos je sedmadvacetiletý David Honzík dvojkou v Litvínově. Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
 Petr Kváča (Oceláři Třinec) . Také druhý brankář na třinecké soupisce prošel draftem NHL. Petra Kváču získalo v roce 2017 Colorado, dvaadvacetiletý gólman ale zůstal doma a sbíral zkušenosti v prvoligových Českých Budějovicích. V sezoně 2017/18 si připsal i dva starty ve Spartě, loni odchytal jeden zápas za Litvínov a dva za Oceláře, kam poté zamířil na trvalo. Foto: Profimedia.cz
 Marek Mazanec (Mountfield HK). V roce 2012 prošel draftem NHL, ve kterém ho získal Nashville. Zůstal však doma a v roce 2013 dovedl Plzeň k extraligovému titulu. Poté odešel do zámoří a prosadil se i do branky Predators, za které v sezoně 2013/14 odchytal 25 zápasů. V dalších třech letech ale přidal už jen šest startů, loni se osmadvacetiletý Marek Mazanec marně snažil prosadit v New Yorku Rangers a Vancouveru a nyní je jedničkou Hradce Králové. Foto: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia
8
Fotogalerie

Kvalita mezi třemi tyčemi. 7 českých brankářů z extraligy, kteří prošli draftem NHL

Do letošní sezony NHL dosud zasáhli tři čeští brankáři. Přitom pouze Petr Mrázek z Caroliny prošel draftem, David Rittich a Pavel Francouz zvolili jiné cesty.

Bez názvu.jpg

Každý hokejista sní o tom, že se jednou dostane do NHL. Do zámořské ligy však vede dlouhá cesta, kterou zdolá jen zlomek hráčů. A brankáři to mají ještě složitější. Krokem vpřed slavné soutěži může být draft NHL. Tím prošlo také sedm českých gólmanů, kteří aktuálně chytají v Tipsport extralize. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Patrik Bartošák (Oceláři Třinec)

Patrik Bartošák Třinec Pavel Mazáč CNC Profimedia.jpg

Jednička české reprezentace z posledního světového šampionátu měla nakročeno k zámořské kariéře. Patrika Bartošáka v roce 2013 draftovalo Los Angeles a mladý gólman pomalu mířil do prvního týmu Kings. Jenže kvůli problémům v osobním životě musel zámořskou misi uzavřít a vrátil se domů. Několik let byl oporou Vítkovic, odkud šestadvacetiletý gólman v létě zamířil do Třince.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 3 / 8

David Honzík (Verva Litvínov)

David Honzík Jihlava Pavel Mazáč CNC Profimedia.jpg

Odchovanec Karlových Varů odešel v roce 2010 do zámoří a o rok později prošel draftem NHL, ve kterém ho získal Vancouver. Za Atlantikem byl tři roky, po nichž se vrátil do Karlových Varů. Působil i ve Spartě, Slavii či Jihlavě a letos je sedmadvacetiletý David Honzík dvojkou v Litvínově.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 8

Petr Kváča (Oceláři Třinec)

Petr Kváča Třinec.jpg

Také druhý brankář na třinecké soupisce prošel draftem NHL. Petra Kváču získalo v roce 2017 Colorado, dvaadvacetiletý gólman ale zůstal doma a sbíral zkušenosti v prvoligových Českých Budějovicích. V sezoně 2017/18 si připsal i dva starty ve Spartě, loni odchytal jeden zápas za Litvínov a dva za Oceláře, kam poté zamířil na trvalo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Marek Mazanec (Mountfield HK)

Marek Mazanec HK Martin Veselý MAFRA Profimedia.jpg

V roce 2012 prošel draftem NHL, ve kterém ho získal Nashville. Zůstal však doma a v roce 2013 dovedl Plzeň k extraligovému titulu. Poté odešel do zámoří a prosadil se i do branky Predators, za které v sezoně 2013/14 odchytal 25 zápasů. V dalších třech letech ale přidal už jen šest startů, loni se osmadvacetiletý Marek Mazanec marně snažil prosadit v New Yorku Rangers a Vancouveru a nyní je jedničkou Hradce Králové.

Foto: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia

Pokračování 6 / 8

Marek Schwarz (Bílí Tygři Liberec)

Marek Schwarz Liberec Pavel Mazáč CNC Profimedia.jpg

Třiatřicetiletý Marek Schwarz ví, jaké to je okusit NHL. Na kontě má šest startů v St. Louis Blues, které ho získalo v prvním kole draftu 2004. Po návratu ze zámoří zakotvil v Mladé Boleslavi, chytal taky ve Spartě, Finsku či Znojmě a nyní působí v Liberci.

Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Pokračování 7 / 8

Miroslav Svoboda (Vítkovice Ridera)

Miroslav Svoboda Vítkovice.jpg

Vítkovice sice v létě přišly o Bartošáka, přivedly za něj ale plnohodnotnou náhradu. Do Ostravy totiž zamířil čtyřiadvacetiletý Miroslav Svoboda, kterého v roce 2015 draftoval Edmonton. Svoboda však zůstal doma a přes Jihlavu se dostal do Plzně, kde zazářil a dohodl se s Nashvillem. Loni se ale do týmu Predators nedostal, působil ve Finsku či Rakousku a teď hájí barvy Vítkovic.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Karel Vejmelka (Kometa Brno)

Karel Vejmelka Kometa 2.jpg

Kdo si před sezonou myslel, že jedničkou Komety bude zase Marek Čiliak, ten se mýlil. Zkušeného Slováka totiž nepustil do brány třiadvacetiletý Karel Vejmelka, jehož v roce 2015 draftoval Nashville. Do NHL se sice neprosadil, v extralize ale letos podává parádní výkony.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud