Jednou z (mnoha) možností je obodovat úspěchy ve všeobecně nejuznávanější mezinárodní klubové soutěži, tedy v Lize mistrů. Čas? Řekněme sedmnáct posledních ročníků (tedy od sezony 2002/03 do sezony 2018/19).
Měřítko úspěchu? Dejme tomu, že postup do čtvrtfinále – to už znamená solidní kvalitu (a nestačí k tomu jen štěstí). Bodování? Za čtvrtfinále bod, za semifinále tři, za finále čtyři a za triumf v něm pět. Ponechme stranou vše ostatní a sčítejme.
Vyjde nám - považte (!) - jedenáct soutěží. Chybí mezi nimi ta česká ale například i řecká – byť třeba Panathinaikos svého času dokázal favority zlobit a ve čtvrtfinále byl – ne ovšem v námi sledovaném období. Jak náš součet dopadl, to zjistíte v následujících kapitolách.
9. až 11. místo, 1 bod – Kypr

Překvapení? Přiznejme rovnou, že za to může jediný ročník soutěže (2011/12), ve kterém za sebou nechal APOEL v základní skupině ruský Zenit Petrohrad, portugalské Porto, ukrajinský Doněck, a v osmifinále přemohl francouzský Olympique Lyon.
Foto: Profimedia.cz
9. až 11. místo, 1 bod – Ukrajina

Do čtvrtfinále se jedenkrát v námi sledovaném období (2010/11) probil Šachtar Doněck, který v minulých letech předváděl v Lize mistrů solidní výkony. Doněck tak navázal na úspěšná vystoupení Dynama Kyjev z dřívější doby.
Foto: Profimedia.cz
9. až 11. místo, 1 bod – Rusko

Posledním ze čtveřice „jednobodových“ je Rusko. Tamní liga vyslala do Ligy mistrů řadu zástupců, ale jen CSKA Moskva se v roce 2010 prokousal až do čtvrtfinále. Je ovšem možné, že při stále rostoucích finančních možnostech některých ruských klubů se toto číslo v příštích letech změní.
Foto: Profimedia.cz
8. místo, 2 body – Turecko

Dlouho měli Turci na kontě jen jednu účast ve čtvrtfinále Ligy mistrů. V roce 2008 si v něm zahrál tým Fenerbahce. Silná trojka z Istanbulu v dalších letech trochu vyklízela evropská pole, ale v roce 2013 to změnil istanbulský Galatasaray, který ve čtvrtfinále ztroskotal na Realu Madrid.
Foto: Profimedia.cz
7. místo, 8 bodů – Nizozemí

Holandská soutěž patří mezi ty silnější a tamní „top“ kluby čeří vodu v evropských pohárech (s většími či menšími úspěchy) dlouhodobě. V roce 2005 se Eindhoven dokonce dostal do semifinále, o kolo dříve skončil v roce 2007 a čtyři roky předtím se do čtvrtfinále probojoval Ajax, který šokoval fotbalový svět i letos, když přišel o finále až v posledních vteřinách odvetného utkání s Tottenhamem Hotspur.
Foto: Profimedia.cz
6. místo, 11 bodů – Portugalsko

Portugalské týmy jsou na tom podobně jako ty holandské. Dovedou pozlobit, a někdy i víc než jen to, Porto nejkvalitnější soutěž v roce 2004 dokázalo vyhrát a k tomu hrálo třikrát ve čtvrtfinále, naposled letos, kdy ztroskotalo na pozdějším vítězi soutěže z Liverpoolu. Benfica Lisabon byla ve čtvrtfinále třikrát - naposled v roce 2016, kdy si vylámala zuby na Bayernu.
Foto: Profimedia.cz
5. místo, 20 bodů – Francie

Na cestě k triumfu Porta v roce 2004 stálo Monako, leč neúspěšně. Tehdejší finále bývá označováno za nejpřekvapivěji složené. V roce 2010 hrál v semifinále Lyon, Olympique přidal navíc třikrát čtvrtfinálovou účast (a mohlo jich být víc - Lyon patřil svého času k postrachu favoritů).
Jednou se mezi osm nejlepších probilo Bordeaux a totéž se povedlo i Marseille. V posledních letech se pravidelně dostává nejdál z francouzských týmů Paris Saint-Germain. Milionářský velkoklub si zahrál ve čtvrtfinále na jaře roku 2016. Mužstvo z hlavního města ztroskotalo na Manchesteru City. Před dvěma lety se až do semifinále dostalo Monako.
Foto: Profimedia.cz
4. místo, 39 bodů – Německo

Devětadvacet bodů v tomto součtu zajistil Bayern Mnichov, který se probojoval už třikrát do finále. Mezi ročníky s mnichovskou finálovou účastí se vklínilo Schalke, které se protlačilo mezi nejlepší čtyři a k tomu v roce 2008 hrálo čtvrtfinále.
Němci v minulosti bodovali jen zásluhou dvou klubů, což se ovšem změnilo v roce 2013, kdy si postup ze skupiny smrti zajistila i dortmundská Borussia, která tak navázala na své nejslavnější období (jež však do této statistiky započítáno být nemůže). V minulé sezoně připsal na národní konto body jen Bayern, který skončil v semifinále.
Foto: Profimedia.cz
3. místo, 52 bodů – Itálie

Od stupňů vítězů nás dělila slušná bodová propast. Itálie si mezi nejlepšími osmi za uplynulých 17 let knihuje pěknou řádku zástupců. Kluby z Apeninského poloostrova vyhrály pohár pro vítěze Ligy mistrů hned třikrát. Dvakrát se radoval AC Milán, jednou jeho městský rival Inter.
Těsně pod vrcholem skončil Juventus (od roku 2015 hned dvakrát) a znovu AC Milán, ve dvou případech rozhodly až penalty. V semifinále se zastavily cesty obou milánských celků. Ve čtvrtfinále se kromě zmíněných klubů ocitl dvakrát i AS Řím. V minulém ročníku měla Itálie ve čtvrtfinále jediného zástupce - Juventus.
Foto: Profimedia.cz
2. místo, 88 bodů - Anglie

Oslavné fanfáry po finále Ligy mistrů dlouho nepatřily anglickým týmům, ale letos to konečně změnil Liverpool. Ostrovní fotbalová velmoc si v uplynulém ročníku připsala do tohoto žebříčku 11 bodů - finále si totiž zahrál Liverpool s Tottenhamem a ve čtvrtfinále skončila cesta obou klubů z Manchesteru.
Trojlístek Chelsea, Manchester United a Liverpool dokázal Ligu mistrů vyhrát. Chelsea byla kromě toho ve finále jedenkrát neúspěšná, Liverpool a Manchester dokonce dvakrát. Pod vrcholem stanul i Arsenal. Hned pětkrát (!) skončila pouť Chelsea v semifinále, totéž zažily zbylé tři kluby jednou. Tuto čtveřici rozšířil jedenkrát Tottenham.
Foto: Profimedia.cz
1. místo, 97 bodů – Španělsko

Španělé mají za uplynulých 17 let na kontě osm triumfů v Lize mistrů. Čtyři si připsala Barcelona i Real Madrid. Španělé neví od sezony 2000/01, kdy podlehla Valencia Bayernu, jaké to je prohrát ve finále (pokud tedy na sebe zrovna nenarazí dva španělské celky), zato v semifinále se zastavila jejich pouť už mnohokrát. Naposled se to stalo letos Barceloně, která padla s Liverpoolem.
Foto: Profimedia.cz