Krásné vzpomínky. Připomeňte si 8 triumfů Sparty v Evropské lize a Poháru UEFA

Sparta dnes v Istanbulu rozehraje souboj o postup do osmifinále Evropské ligy. Možná, že Pražané udělají první krok k tomu, aby navázali na osm let starý úspěch, kdy po výhře na Olympijském stadionu v Římě v souboji s Laziem postoupili mezi osm nejlepších týmů v této soutěži. Možná i letos na jaře by Letenští mohli do sbírky slavných vítězství zařadit další triumf, na který se bude dlouho vzpomínat.

Sparta si zahrála poprvé v Poháru UEFA v sezoně 1981/82, avšak hned v prvním kole nestačila na švýcarský Xamax. Naposled - v aktuálním ročníku 2023/24 - se Letenským povedlo postoupit ze základní skupiny Evropské ligy a nyní je čeká play-off s Galatasarayem Istanbul.

Sparťané v minulosti zažili v soutěži řadu porážek, ale také několik památných triumfů. Pojďme si je připomenout v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Sparta - Real Madrid 3:2 (1983/84)

Třetí místo z roku 1983 posunulo Spartu do Poháru UEFA, jenže los prvního kola byl nemilosrdný – Real Madrid. Sparťané se ale nezalekli a zásluhou přímého kopu Jozefa Chovance šli do vedení. Hosté však srovnali a dokázali zareagovat také na gól Zdeňka Procházky.

Domácí byli lepší, měli více šancí a převahu přetavili ve vítězství, které trefil Stanislav Griga. V odvetě to se Spartou nevypadlo dobře, prohrávala 0:1, navíc hrála v deseti. Ve druhé půli ale vyběhl na hřiště dorostenec Tomáš Skuhravý, který vyrovnal a zajistil pražskému celku postup.

Pokračování 3 / 9

Sparta - Watford 3:2 a 4:0 (1983/84)

Po triumfu nad Realem Madrid Sparta narazila na Lodž a vybojovala postup do třetího kola, ve kterém číhal favorizovaný anglický Watford. Ale Pražané se nezalekli a svého soupeře doslova rozmetali. První zápas vyhráli 3:2, druhý dokonce 4:0 a mezi střelce se zapsalo sedm hráčů – Jan Berger, Stanislav Griga, Zdeněk Ščasný, Jozef Chovanec, Miloš Beznoska, Tomáš Skuhravý a Josef Jarolím. Sparta si věřila i na čtvrtfinálový Hajduk Split a úvodní zápas vyhrála zásluhou Jozefa Chovance 1:0, v odvetě ale prohrála stejným rozdílem a vypadla v prodloužení.

Pokračování 4 / 9

Sparta - Galatasaray Istanbul 3:1 (1995/96)

Sparta se mihla v Poháru UEFA v sezoně 1986/87, ale vypadla hned v prvním kole s portugalskou Vitóriou. Na další účast si musela počkat do roku 1995, ve kterém narazila v předkole na silný Galatasaray.

Postup pražského celku zajistil Pavel Nedvěd, který dal dva góly v domácím klání (3:1, trefil se ještě Vratislav Lokvenc) a jeden v odvetě v Istanbulu (1:1). Sparta tehdy došla do třetího kola, v němž nestačila na AC Milán.

Pokračování 5 / 9

Sparta - Feyenoord Rotterdam 2:0 (2012/13)

Na Feyenoord to Sparta umí. Soupeře z Rotterdamu zdolala dvakrát (4:0 a 2:0) v Lize mistrů v sezoně 2001/02 a došlápla si na něho i v předkole Evropské ligy o jedenáct let později. Pražané sahali po skvělém výsledku už na hřišti soupeře, kde po brankách Václava Kadlece vedli 2:0, v nastaveném čase ale přišli o náskok a dovezli si domu remízu. Na Letné to pak byl vyrovnaný boj a rozhodovalo se až po půli, nejprve se trefil z penalty znovu Kadlec a výhru pečetil Jiří Jarošík. Tentokrát už Sparta nedopustila žádné zaváhání a postoupila do základní skupiny.

Pokračování 6 / 9

Sparta - Athletic Bilbao 3:1 (2012/13)

Bilbao přijelo na podzim roku 2012 do Prahy v roli posledního finalisty soutěže, Spartě se navíc příliš nedařilo, prohrála čtyři zápasy v řadě a rozhodně nebyla favoritem. Letenští nebyli v dobré pozici, do utkání vstupovali s porážkou v Lyonu v zádech a s vědomím, že žádný španělský tým neporazili už devět let.

Zápas jim ale vyšel na jedničku a po gólech Tomáše Zápotočného, Bekima Balaje a Josefa Hušbauera vyhráli 3:1, získali první body a od té doby ve skupině už neprohráli. Odměnou jim byla ve vyřazovací fázi Chelsea.

Pokračování 7 / 9

Lazio Řím - Sparta 0:3 (2015/16)

Na tento triumf se bude dlouho vzpomínat. Sparta po postupu přes Krasnodar vyfasovala Lazio a doma uhrála nadějnou remízu 1:1, v odvetě byl ale jasným favoritem domácí tým z Říma.

Jenže soubor trenéra Zdeňka Ščasného dal dva rychlé góly, na trefy Bořka Dočkala a Ladislava Krejčího navázal ještě do přestávky Lukáš Juliš a bylo vymalováno. Sparta díky překvapivému vítězství postoupila mezi osm nejlepších týmů soutěže.

Pokračování 8 / 9

Sparta - Inter Milán 3:1 (2016/17)

Na startu sezony se Sparta neúspěšně prala o postup do základní skupiny Ligy mistrů, ale nebyla úspěšná v souboji se Steauou Bukurešť, takže byla zařazena do základní skupiny v Evropské lize. V prvním utkání musela strpět drtivou porážku 0:3 na hřišti Southamptonu, ale druhý zápas proměnila v triumf před vlastními fanoušky. Na Letnou zavítal Inter Milán a soubor kouče Davida Holoubka favorita dokonale zaskočil.

Domácí trenér sáhl k několika překvapivým změnám v sestavě. Do základu se po delší pauze vrátil Aleš Čermák s Danielem Holzerem a na lavičce byli hned tři dorostenci. Sparta začala aktivně a v sedmé minutě už vedla. Václav Kadlec nejprve v dobré pozici neskóroval, ale nedlouho poté se po rychlé kombinaci prosadil přesnou střelou k tyči. Rozhodčí gól uznali, ačkoliv byl domácí útočník v jasném ofsajdu.

V 25. minutě se stejný hráč trefil podruhé. Výrazně mu k tomu pomohla obrana Interu, která při standardní situaci naprosto amatérsky zaspala a Kadlec se ocitl zcela sám před brankářem Samirem Handanovičem a neměl problém zakončit. Na snížení Palacia ze 71. minuty jen o pár minut později odpověděl Mario Holek a pečetil skóre na 3:1.

Pokračování 9 / 9

Sparta - Celtic Glasgow 4:1 a 4:1 (2020/21)

Fanoušci skotského Celtiku se ještě dnes zřejmě třesou, vysloví-li před nimi někdo jméno pražské Sparty. V ročníku 2020/21 Letenští v základní skupině Evropské ligy prohrály čtyři zápasy ze šesti, ale v obou duelech proti glasgowskému soupeři byli úspěšní. A navíc je odehráli ve velkém stylu.

O výhře letenského celku, který předchozí dva zápasy v soutěži proti Lille a AC Milán prohrál se skóre 1:7, rozhodl v Celtic Parku třemi góly Lukáš Juliš. Poslední branku dal Ladislav Krejčí starší. Výsledek ze Skotska zopakovali i v odvetě na domácí půdě. Vítězství zařídil dvěma góly Lukáš Juliš, který dohromady v obou zápasech glasgowskému týmu nastřílel pět branek. Jeden gól přidal Dávid Hancko a v závěru pečetil výhru Srdjan Plavšič. Na dva góly nahrával kapitán Bořek Dočkal.