
Role brankáře je tak trochu nevděčná. Skvělé zákroky berou fanoušci téměř jako samozřejmost, ale stačí jediná chyba, a mluví o ní ještě dny a týdny po zápase. Když totiž udělá minelu gólman, může to mít fatální následky.
Ne každý prvotřídní brankář dostává tolik uznání, kolik by si zasloužil. Přesto najdeme mezi tyčemi borce, jejichž umění nemůže nikdo zpochybnit. V následujících kapitolách a ve fotogalerii představujeme desítku gólmanů z evropských soutěží, kteří jsou momentálně ve svém oboru absolutně nejlepší.
10. Gianluigi Buffon (Itálie) – Paris Saint-Germain

Gigi Buffon je v Itálii považován za nejlepšího brankáře všech dob. Mnozí ho staví dokonce nad legendárního Dina Zoffa. Dodnes je jediným gólmanem, který získal ocenění UEFA pro nejlepšího klubového hráče roku, což je v současnosti cena pro nejlepšího fotbalistu hrajícího na evropském kontinentě.
Buffon těží z vynikající kondice, v brance je agilní a perfektně umí číst hru. Málokterý gólman předváděl během celé kariéry tak konzistentní výkony jako on. Drží přestupní rekord jako nejdražší brankář, jakého kdy koupil Juventus Turín. Má ve sbírce titul mistra světa, desetkrát vyhrál italskou Serii A, třikrát se stal nejlepším evropským gólmanem. V roce 2006 skončil v anketě Zlatý míč na druhém místě.
Ve věku 41 let je sice už na sklonku kariéry a možná není tak rychlý jako kdysi, má však moře zkušeností, které dokáže bezezbytku využívat. Jeho neuvěřitelných 176 utkání v reprezentačním dresu Itálie (premiéru si odbyl v roce 1997) bude asi těžko někdo překonávat.
Foto: Profimedia.cz
9. Hugo Lloris (Francie) – Tottenham Hotspur

Brankář Tottenhamu Hugo Lloris podává za obranou Spurs dlouhodobě konsolidované výkony. V aktuální sezoně Premier League přispívá k tomu, že jsou Kohouti mezi elitní čtveřicí a dostali se do čtvrtfinále Ligy mistrů. V anglické lize odchytal v tomto ročníku 26 zápasů a devětkrát odcházel ze hřiště bez inkasovaného gólu.
Lloris patří k největším brankářským esům současnosti, možná má jen trochu smůlu, že nechytá ve slavnějším a bohatším klubu, protože jinak by se o něm psalo daleko více. Má všechny přednosti, které by skvělý gólman měl mít, oproti konkurentům v Premier League se však víc zapojuje do hry – umí báječně rozehrát a nebojí se jít do osobních soubojů, ve kterých rány nejen schytá, ale také rozdává. I proto ho fanoušci Tottenhamu tak milují…
Foto: Profimedia.cz
8. Samir Handanovič (Slovinsko) – Inter Milán

Víte, proč je Inter Milán v italské Serii A týmem, který dlouhodobě inkasuje velmi málo branek? Mimo jiné i proto, že má v brance Samira Handanoviče. Čtyřiatřicetiletý Slovinec, který se vzdal reprezentačního dresu po neúspěšné kvalifikaci o Euro 2016, se nachází už řadu let ve fantastické formě. V klubu určitě ani na chvíli nezalitovali, že za něho v roce 2012 zaplatili konkurenčnímu Udine 11 milionů eur.
Téměř dvoumetrový čahoun má bleskurychlé reakce, je agilní, zdobí ho předvídavost a nezměrná bojovnost. V současné ligové sezoně se v 28 duelech blýskl 75 úspěšnými zákroky a třinácti vychytanými nulami.
Foto: Profimedia.cz
7. Manuel Neuer (Německo) – Bayern Mnichov

Ještě před pár lety asi jen málokdo pochyboval o tom, že je na světě lepší gólman než Manuel Neuer z Bayernu Mnichov. Řada odborníků a fanoušků dokonce tvrdila, že německý reprezentant si zasloužil vyhrát Zlatý míč. Od té doby šly jeho výkony mírně dolů, ale pořád patří k absolutní brankářské elitě.
Neuer není jen brankář – kdyby neměl dres jiné barvy, možná byste si ho spletli s hráčem v poli. Často působí jako další obránce. Vybíhá z pokutového území, rozehrává balony, posílá dlouhé pasy dopředu. Na tom, že se Bayern v současném ročníku opět rve v německé Bundeslize o titul, má Neuer lví zásluhu.
Foto: Profimedia.cz
6. Ederson (Brazílie) - Manchester City

V létě roku 2017 udělal anglický klub Manchester City z Brazilce Edersona druhého nejdražšího brankáře fotbalové historie, když za něho poslal do Benfiky Lisabon 36 milionů liber. Od té doby si kluboví manažeři nemohli stěžovat, že by na postu gólmana měli sebemenší problém.
Pětadvacetiletý reprezentant se po dvou triumfech v portugalské lize radoval hned během úvodní sezony na ostrovech z titulu šampiona Premier League a letos možní míří za dalším. V současném ročníku odchytal 30 ligových utkání a čtrnáctkrát to zvládl bez obdrženého gólu, další tři nuly si zapsal do statistik v osmi duelech Ligy mistrů.
Foto: Profimedia.cz
5. Alisson (Brazílie) - Liverpool

Loni v létě udělal Liverpool z Brazilce Alissona na pár dnů (než ho překonal přestup Kepy do Chelsea) nejdražšího brankáře všech dob, když za něho poslal do italského AS Řím 65 milionů liber. Stalo se tak jen nedlouho poté, co mu kanonýři Reds nasázeli v semifinále Ligy mistrů sedm branek a navzdory faktu, že ve sportovním životopisu měl zatím jen jedinou vydařenou sezonu v evropském velkoklubu. Jenže jak to tak vypadá, byly to báječně vynaložené peníze.
Až do roku 2016 působil Alisson v rodné zemi, kde hájil branku klubu Internacional. Poté, co přišel před třemi lety do Itálie, musel trpělivě čekat na svou šanci jako rezerva za polským brankářem Wojciechem Szczesnym, a postupně přesvědčovat trenéry o svých kvalitách. Pravidelně začal chytat až v minulém ročníku a stal se jedním z pilířů římského týmu při jeho senzačním tažení do semifinále Ligy mistrů. Teď potvrzuje své kvality v nejsledovanější ligové soutěži světa.
Foto: Profimedia.cz
4. Thibaut Courtois (Belgie) - Real Madrid

Šestadvacetiletý Belgičan Thibaut Courtois je prototypem moderního brankáře – je vysoký, mrštný, pohotový, inteligentní a téměř bezchybný. Podle mnohých odborníků by se o něm jednou mohlo mluvit a psát jako o největší gólmanské legendě druhé a třetí dekády tohoto tisíciletí. V aktuálním ročníku La Ligy odchytal 24 utkání, ve kterých si připsal do statistik 57 úspěšných zásahů. a osm čistých kont.
Foto: Profimedia.cz
3. Marc-André ter Stegen (Německo) - Barcelona

V létě roku 2014 se fanoušci německého Mönchengladbachu smutně loučili se svým odchovancem a hrdinou. Brankář Marc-André ter Stegen mířil do Barcelony, která tehdy za dvaadvacetiletého mladíka zaplatila 12 milionů eur. Na Camp Nou podepsal pětiletou smlouvu, v níž byla stanovena výstupní klauzule na 80 milionů eur. Tak velké naděje do německého talentu v katalánském velkoklubu vkládali.
V současné sezoně nastoupil v La Lize do 28 utkání a blýskl se 74 úspěšnými zákroky a jedenácti čistými konty. Během necelých pěti let v Barceloně se třikrát radoval z titulu španělského mistra a momentálně míří za čtvrtým. Čtyřikrát vyhrál pohár Copa del Rey, jednou triumfoval v Champions League a vyhrál i Superpohár UEFA a klubové mistrovství světa.
Foto: Profimedia.cz
2. David de Gea (Španělsko) – Manchester United

David De Gea si prožil po příchodu trenéra Davida Moyese do Manchesteru United v ročníku 2013/14 krušné období. Mnozí fanoušci se tehdy dokonce ptali, čím že mladý Španěl tolik zaujal bývalého manažera Alexe Fergusona, který za něho v roce 2011 vyklopil Atlétiku Madrid 18 milionů liber. De Gea byl často kritizován, že dělá hloupé chyby, ale na konci sezony byl navzdory tomu jedním z mála hráčů, který v Manchesteru snesl přísnější měřítka. Ne náhodou ho fanoušci Red Devils tenkrát zvolili hráčem sezony.
V posledních několika letech je však De Gea jednou z klíčových postav týmu a výkony United stojí na jeho schopnostech. V současném ročníku odchytal 30 ligových zápasů, v nichž se blýskl 97 úspěšnými zákroky a sedmi čistými konty.
Podle mnoha odborníků má De Gea možná nejlepší reflexy ze všech současných brankářů a vzhledem k tomu, že je mu 28 let, může se stále ještě zlepšovat. Je to hotový gymnasta a na jeho akrobatické zákroky je radost se dívat.
Foto: Profimedia.cz
1. Jan Oblak (Slovinsko) - Atlético Madrid

Kdo bedlivě sleduje španělskou La Ligu, nejspíš už dávno ví, jak skvělým brankářem je slovinský reprezentant Jan Oblak. Kdybychom rozpitvali výkony nejlepších gólmanů v Primera Division, došli bychom k závěru, že šestadvacetiletý talent je lepší ve všech aspektech než jeho konkurenti mezi tyčemi.
Stačí se například podívat na počet čistých kont, které vychytal v aktuální sezoně – ve 28 ligových zápasech se blýskl patnácti nulami. Další čtyři zápasy bez inkasovaného gólu zvládl v osmi duelech Ligy mistrů.
Foto: Profimedia.cz