Kouč v ohrožení. 3 trenéři, kteří by mohli nahradit Gennara Gattusa v AC Milán

Dvanácté místo v tabulce Serie A, to není postavení, nad kterým by vedení italského klubu AC Milán jásalo. A tak se v tisku na Apeninském poloostrově horlivě spekuluje o možné výměně trenéra mužstva.

Gennaro Gattuso.jpg
Houpe se pod koučem AC Milán Gennarem Gattusem židle? Podle řady italských novinářů ano. (Foto: Profimedia.cz)

Když AC Milán odstartoval před rokem bídně do sezony 2017/18, došla na konci listopadu vedení slavného klubu trpělivost a z trenéra Vinzenza Montelly udělali manažeři nezaměstnaného. Na jeho místo byl nominován Gennaro Gattuso, někdejší famózní defenzivní záložník, mistr světa a klubová legenda, která s Rossoneri vyválčila dva italské tituly a stejný počet triumfů v Lize mistrů.

Na konci minulé sezony však mužstvo pod jeho vedením figurovalo až na šesté příčce a zajistilo si „jen“ účast v Evropské lize. Aktuální ročník však celek nezačal vůbec dobře a umístění v polovině tabulky je alarmující. Italská média se nyní předhánějí v odhadech, kdo by mohl Gattusa ve funkci kouče vystřídat. Nejčastěji padají tři jména, která najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Roberto Donadoni – 55 let

Roberto Donadoni.jpg

Stejně jako současný trenér Gennaro Gattuso má medaili z mistrovství světa také jeho krajan Roberto Donadoni. Z titulu planetárního šampiona se však neradoval – v roce 1990 bral bronz a o čtyři roky později stříbro. A také on spojil velkou část hráčské kariéry s AC Milán. Na San Siru pobyl deset sezon, během kterých vyválčil šest italských titulů a třikrát se radoval z triumfu v Poháru mistrů evropských zemí či Lize mistrů. A to ještě další dvě finále v nejprestižnější klubové kontinentální soutěži absolvoval jako hráč poraženého týmu.

Kariéru hráče ukončil v roce 2000 a ihned se vydal na dráhu trenéra. V letech 2006 až 2008 dokonce vedl italskou reprezentaci, následně epizodně pobyl v Neapoli, pak v Cagliari, Parmě a naposled strávil tři sezony v Bologni. Momentálně je bez angažmá, což z něho v očích sportovních novinářů dělá vážného adepta na funkci nového lodivoda AC Milán. Jako kouč však dosud nemá na kontě žádný zásadnější úspěch.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Arsene Wenger – 69 let

Wenger.jpg

Těžko říct, co je pravdy na možném příchodu Arsene Wengera do AC Milán, ale také jeho jméno se v souvislosti s možným odvoláním Gennara Gattusa objevuje v italských médiích. Devětašedesátiletý Francouz, který byl od roku 1996 až do konce sezony 2017/18 ikonou a trenérem anglického Arsenalu, je momentálně bez práce a tak by se mohl Rossoneri ujmout.

Otázkou je, zda by to byla dobrá volba, nebo krok vedle. I když se Wenger může chlubit řadou výrazných trenérských úspěchů, v posledních letech ho fanoušci na Emirates Stadium spíše posílali do důchodu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Antonio Conte – 49 let

Antonio Conte.jpg

Jestliže dojde na lavičce AC Milán opravdu ke změně trenéra, pak nejpravděpodobnější alternativou je nástup Antonia Conteho. Devětačtyřicetiletý kouč, jenž býval vynikajícím záložníkem a patří mezi legendy Juventusu Turín, vybojoval se Starou dámou pětkrát italský titul jako hráč a třikrát jako kouč.

Poté, co v roce 2004 odhodil kopačky do kouta, se začal věnovat trénování. Po angažmá v Bari, Bergamu, Sieně a Juventusu dostal na starost reprezentaci Itálie. Po dvou letech ji v roce 2016 opustil a zamířil do Chelsea. Anglický tým přivedl hned ve své první sezoně na ostrovech k mistrovskému titulu.

Další ročník už se ale italskému kouči nepovedl. Nejenže neobhájil prvenství v Premier League, ale nedovedl Blues ani do Ligy mistrů. Jeho tým totiž skočil na páté příčce a musí se spokojit pouze s účastí v Evropské lize. Na Stamford Bridge se v létě s Contem rozloučili a on je nyní bez práce. To by už ale podle italských novinářů nemuselo dlouho platit…

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud