Korupce ve FIFA je jako rakovina. Policie vyšetřuje člena výkonného výboru

Korupce ve FIFA je jako rakovina. Policie vyšetřuje člena výkonného výboru

O tom, jaké peníze se točí ve fotbalovém světě, napovídá nejnovější skandál, který sahá do nejvyšších míst Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Na účtu desetileté dcery bývalého člena výkonného výboru Ricarda Teixeiry se v roce 2011 objevily dva miliony liber. S největší pravděpodobností šlo o úplatek jejímu tatíkovi.

Desítky milionů fotbalových fanoušků si dodnes kladou otázku, jak je možné, že mistrovství světa pro rok 2022 bylo před čtyřmi lety přiděleno vyprahlému a nehostinnému Kataru. Nahlas se mluví o korupci obřích rozměrů, nikdo však dosud nikomu nic neprokázal. Britský deník The Telegraph teď ale možná spustil lavinu, jež s sebou strhne pár vysoce postavených funkcionářů FIFA, kteří se na výběru hostitelské země podíleli.

Antonia Wigand Teixeira, dcera brazilského zástupce ve výkonném výboru FIFA, dostala v roce 2011 na účet dva miliony liber. Jak si je asi vydělala, když jí bylo pouhých deset let? Její otec rok nato na svou funkci rezignoval a nedávno se přestěhoval na Floridu, kde si užívá sluníčka, moře a tučného bankovního konta své dcerky. Brazilská policie už zahájila vyšetřování jeho aktivit a v případu nejspíš brzy přibudou další jména z nejvyšších míst Mezinárodní fotbalové federace.

Podle deníku The Telegraph přišly peníze na konto Teixeirovy dcery pravděpodobně z účtu bývalého prezidenta španělské Barcelony Sandra Rosella. Dává to docela smysl, protože katalánský velkoklub v roce 2010 uzavřel sponzorskou smlouvu s Qatar Foundation, jež se později změnila v kontrakt s Quatar Airways.

Teixeira byl členem výkonného výboru FIFA dvaadvacet let a během té doby byl s korupčním jednáním spojován několikrát. Například loni bylo jeho jméno uvedeno ve zprávě šéfa soudního senátu FIFA Hanse-Joachima Eckerta v souvislosti s braním úplatků od společnosti, která získala exkluzivní práva k mistrovství světa.

Podle magazínu France Football se pár týdnů před hlasováním o pořadateli šampionátu v roce 2022 střetli v Kataru v přátelském utkání Brazílie s Argentinou. Katarští šejkové tehdy podle věrohodných zdrojů zaplatili Brazílii (kterou tenkrát reprezentoval ve FIFA Teixeira) dvakrát vyšší sumu, než si obvykle účtuje za sehrání zápasu mimo svou domovinu.

Katar je díky ropě jednou z nejbohatších zemí světa a od přiřknutí fotbalového šampionátu v roce 2010 významně investuje ve státech, z nichž pocházejí členové výkonného výboru FIFA. Minulý měsíc The Telegraph zveřejnil informaci, že bývalý viceprezident FIFA Jack Warner dostal z Kataru dva miliony liber za podporu mistrovství světa v pouštní zemi, kde letní teploty přesahují čtyřicet stupňů Celsia.

Jak se zdá, horko nebude jen na katarských stadionech, kde denně umírají v otrockých podmínkách námezdní dělníci z Asie, ale také v nejvyšších patrech organizace FIFA. Že dojde i na největší ryby, se ale nejspíš bát nemusíme. Když v tom umí chodit šéf českého fotbalu Miroslav Pelta, který vypadá, že neumí napočítat do tří, tihle kluci z FIFA to ustojí taky.

Nedělejme si zbytečné iluze, že budou padat hlavy. A když už nějaká poletí dolů, půjde o obětního beránka, na kterého se to všechno hodí. Tenhle scénář funguje dokonale už pár tisíc let, tak proč ho měnit…

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud