Konkurence českých brankářů. 8 Slováků, kteří chytají v extralize

Konkurence českých brankářů. 8 Slováků, kteří chytají v extralize

Konkurence českých brankářů. 8 Slováků, kteří chytají v extralize

Česká brankářská škola bývala vždy výjimečná. I v současné době máme několik velice kvalitních brankářů, v posledních letech však byli mírně na ústupu. Důvodů je několik, třeba i konkurence zahraničních gólmanů v Tipsport extralize.

1.jpg

Ještě v létě bojovali o místo v NHL čtyři čeští brankáři. Jenže Ondřej Pavelec skončil na farmě, Marek Mazanec se nechytil v Nashvillu, Petr Mrázek přišel o post jedničky v Detroitu a Michal Neuvirth se po nepovedeném vstupu do ročníku zranil.

V zámoří máme několik dalších talentovaných brankářů, v extralize je to ale horší a místo domácích mladíků často mají přednost konkurenti ze zahraničí, především Slováci. V letošní sezoně jich dostalo šanci už osm. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Marek Čiliak (Brno)

Marek Čiliak.jpg

Šestadvacetiletý slovenský gólman byl několik let neotřesitelnou brněnskou jedničkou. Letos se to ale změnilo. Eratovi, Němcovi a spol. kryje záda mladý Karel Vejmelka, který si vede na výbornou a dokonce se dostal i do reprezentačního kádru. Marek Čiliak dostal šanci v devíti duelech a úspěšnost zákroků lehce pod 90% není nic, čím by se chtěl chlubit.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Peter Hamerlík (Třinec)

Peter Hamerlík.jpg

Zkušený slovenský gólman je v Třinci už od roku 2009. Čtyřiatřicetiletý Peter Hamerlík si za tu dobu vypracoval silnou pozici a v roce 2011 vychytal Ocelářům historický titul.

Letos se ale do branky moc nedostává. Šimon Hrubec totiž chytá v životní formě a udivuje nadpřirozenými výkony. Hamerlík, který se zúčastnil tří světových šampionátů, dostal šanci jen ve čtyřech zápasech a dvakrát si odskočil i na farmu do Frýdku-Místku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Tomáš Halász (Litvínov) 

Tomáš Halász.jpg

V litvínovské brance se letos protočili už čtyři brankáři. Jasnou jedničkou je Jaroslav Janus, ve dvou duelech už ale zaskočil šestadvacetiletý Tomáš Halász, který dříve působil v Pardubicích, Jihlavě či Olomouci. Během 80 minut, ve kterých letos dostal šanci, inkasoval už osm branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Jaroslav Janus (Litvínov)

Jaroslav Janus Litvínov 2.jpg

Sedmadvacetiletý slovenský gólman, který si zachytal na dvou světových šampionátech, přišel do Litvínova před rokem. Měl být náhradou za Pavla Francouze, jenž týmu vychytal historický titul, ale úvodní sezona mu moc nevyšla.

Letos je ale jako vyměněný a ve statistických ukazatelích se řadí k extraligové elitě. Průměr 1,63 branky na zápas, úspěšnost zákroků téměř 94% a čtyři čistá konta, to hovoří za vše.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Branislav Konrád (Olomouc)

Branislav Konrád.jpg

Devětadvacetiletý Branislav Konrád posílil před rokem Olomouc, a jak se ukázalo, byl to kauf jako hrom. Bývalý gólman Trenčína či Slovanu Bratislava zářil, stal se jednou z hvězd ligy, dovedl Olomouc do čtvrtfinále a poprvé v kariéře si zachytal na mistrovství světa. Letos se Hanákům příliš nevede, Konrád ale předvádí znovu dobré výkony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Ján Laco (Chomutov)

Ján Laco.jpg

V roce 2012 byl na vrcholu. Slovenské reprezentaci vychytal stříbro na mistrovství světa, sám se stal nejlepším brankářem šampionátu a dostal se i do All-Star týmu turnaje. Uplynulých pět let strávil v Astaně a v létě zamířil poprvé do české extraligy.

Jána Laca zlákal Chomutov a čtyřiatřicetiletý gólman je v klubu neotřesitelnou jedničkou. Nijak oslnivými statistikami se zatím nepyšní, Pirátům se ale docela daří a Laco se o své místo nemusí bát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Ján Lašák (Liberec)

Ján Lašák Liberec 2.jpg

Mistr světa z roku 2002, který si v dresu Nashvillu zachytal i v NHL, byl loni jedním z hlavních strůjců mistrovské jízdy libereckého týmu. Pod Ještědem neměli důvod se ho zbavit, Bílí Tygři mu ale přivedli velmi silnou konkurenci.

Do Liberce přišel z Colorada Roman Will, který loni okusil v jednom zápase NHL. Letos je ve výborné formě, v 11 zápasech dostal jen dvanáct branek, a se sedmatřicetiletým Lašákem vytvořil jednu z nejsilnějších brankářských dvojic v lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Patrik Rybár (Hradec Králové)

Patrik Rybár.jpg

V Hradci Králové byl v minulých letech jedničkou Ondřej Kacetl, šestadvacetiletý gólman ale letos spíše kryje záda slovenskému konkurentovi Patriku Rybárovi. Ten je zatím ve výborné formě.

Třiadvacetiletý brankář, který pochází z líhně Slovanu Bratislava, přišel do Mountfieldu před sezonou z Piešťan a patří k nejlepším gólmanům sezony. Svědčí o tom 16 odchytaných duelů, více než 92% úspěšnost zákroků a průměr necelých dvou inkasovaných branek na zápas.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud