12
Fotogalerie

Konfederační pohár FIFA 1997 - čtvrt století starý (a téměř zapomenutý) český fotbalový úspěch

Když se vzpomíná na nejlepší turnaje české fotbalové reprezentace, většinou přijde řeč na evropské šampionáty 1996 a 2004. Zajímavé ale je, že jen málokdo zmíní Konfederační pohár FIFA z roku 1997, který hostila Saúdská Arábie.

Můžeme samozřejmě polemizovat o tom, jak byl tento turnaj prestižní. Hlavně, když uvážíme fakt, že Češi na něm vůbec neměli startovat a tuto možnost dostali až po německém odmítnutí účasti. Pravdou ale je, že se jednalo o zajímavou konfrontaci kvalitních týmů – a Češi se nakonec turnaje zhostili se ctí.

Zahájili jej ale rozpačitě. Nejprve remizovali s Jihoafrickou republikou 2:2 (oba góly dal Vladimír Šmicer), nad jejich síly byla Uruguay v tehdejší nejsilnější sestavě (1:2, gól dal Horst Siegl). V utkání se Spojenými Arabskými Emiráty šlo o vše a Češi se podle toho zařídili – zvítězili 6:1 (Šmicer si připsal hattrick, Pavel Nedvěd se trefil dvakrát a jeden gól si soupeř dal sám).

V semifinále čekala ovšem Brazílie a po brankách Romária a Ronalda zvítězila 2:0. Na český tým tedy zbyl duel o bronz a v něm jako protivník opět Uruguay. Odveta tentokrát vyšla Evropanům. O bronzových medailích rozhodl gól Edvarda Lasoty. To byl také poslední zápas, který odkoučoval Dušan Uhrin.

Turnaj nakonec vyhrála Brazílie. Nejlepším střelcem se stal Romário se sedmi góly, druhé místo obsadil Vladimír Šmicer s pěti trefami, který byl lepší než třetí Ronaldo, jenž dal o branku méně. Dodnes má asi bývalý český útočník ve vitríně cenu v podobě stříbrné kopačky a památeční fotku s oběma fotbalovými legendami.

Takže jak to brát? Byl to úspěch, nebo ne?

Turnaj se uskutečnil po neúspěšné kvalifikaci na mistrovství světa 1998. Češi tehdy skončili ve skupině až třetí (je třeba uznat, že Španělé a Jugoslávci byli silnými soupeři) a reprezentace navzdory rok starému stříbru z mistrovství Evropy nebyla zrovna na vrcholu popularity.

V tuzemsku se o akci moc nemluvilo a informace se sháněly dost obtížně. Například sestřihy gólů nabízely agentury jen ze závěrečných utkání turnaje. Navíc se blížily vánočními svátky a tou dobou už měli fanoušci úplně jiné starosti. Možná i proto tento zajímavý turnaj tak trochu upadl v zapomnění. A to je škoda.

Česká republika - Brazílie (Michal Horňák v souboji s Robertem Carlosem).jpgČeská republika - Brazílie (Nejlepší střelec turnaje Romário v obklíčení českých obránců Zdeňka Svobody a Karla Rady).jpgČeská republika - Brazílie (Petr Vlček bojuje o míč s Brazilcem Ronaldem).jpgČeská republika - Brazílie (Ronaldo prochází českou obranou přes Petra Vlčka a Jiřího Němce).jpgČeská republika - Brazílie (záložník Juninho se snaží prosmýknout kolem bránící dvojice Jiří Němec, Luboš Kozel).jpgČeská republika - JAR (Jihoafrický útočník Brendan Augustine v souboji s českou obranou).jpgČeská republika - JAR (John Moshoeu střílí na českou branku sledován kapitánem Jiřím Němcem).jpgČeská republika - SAE (Horst Siegel v souboji o míč s Ismailem Rashedem).jpgČeská republika - Uruguay (dvojblok české obrany ve složení Jiří Němec a Karel Rada se snaží znepříjemnit život útočníkovi Marcelo Zalayetovi).jpgČeská republika - Uruguay (Edvard Lasota se probíjí přes obránce Libera Vespu a Gonzalo De Los Santose).jpgČeská republika - Uruguay (Jiří Němec posílá k zemi záložníka Libera Vespu v utkání o třetí místo).jpgNejlepší střelci turnaje - vpravo vítězný Romário, vlevo Ronaldo a mezi nimi Vladimír Šmicer.jpg 
Na Konfederačním poháru FIFA v roce 1997 česká fotbaloá reprezentace ostudu určitě neudělala. Tým skončil třetí a Vladimír Šmicer se stal druhým nejlepším střelcem turnaje. (Foto: Profimedia.cz)

Doporučujeme

Články odjinud