Konec smlouvy, možný trejd. Co bude s pěti českými gólmany v NHL?

Česká brankářská škola o sobě dává zase hodně vědět. Vždyť do letošní sezony NHL zasáhlo už pět českých brankářů. Pozice žádného z nich ale není neotřesitelně pevná.

Bez názvu.jpg

Je jich pět, žádný ale nemá garantované místo brankářské jedničky. A ani jeden z nich nemá zaručenou budoucnost. Čtyřem českým gólmanům končí po sezoně smlouva, u pátého se spekuluje o trejdu. Jaké jsou jejich aktuální role a pozice? To zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Marek Langhamer

Marek Langhamer Arizona.jpg

Letošní debutant a 16. český brankář, který se představil v NHL. Marek Langhamer čekal na svou příležitost dlouho, konkrétně čtyři a půl roku, trpělivost se mu ale vyplatila. 

Dvaadvacetiletý gólman byl dosud třikrát na lavičce Arizony, ani jednou se ale nedostal do hry. Vyšlo to až na čtvrtý pokus v zápase s Anaheimem, ve kterém nahradil na posledních patnáct minut jedničku Mikea Smithe.

Langhamer nezklamal, chytil několik střel, předvedl jeden úžasný zákrok a pustil jediný gól. Za svůj výkon sklidil slova chvály, dost možná se ale jednalo o první a poslední epizodu v nejlepší lize světa. Pardubický odchovanec totiž není první ani druhou volbou týmu, ve kterém mu po sezoně končí nováčkovská smlouva. Teď je zpět na farmě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Marek Mazanec

Marek Mazanec Nashville.jpg

Marek Mazanec zvládl v létě náročný boj o post brankářské dvojky Nashvillu, moc radostí během sezony ale neprožívá. Putuje mezi prvním týmem a farmou Predators a v NHL letos zasáhl jen do čtyř zápasů. Nevychytal žádnou výhru, má průměr 4,69 inkasovaných branek na zápas a úspěšnost zákroků jen necelých 84%. Pevnou jedničkou Nashvillu je Pekka Rinne, velký potenciál nabízí Juuse Saros a Mazancovi navíc končí po sezoně smlouva.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Petr Mrázek

Petr Mrázek Detroit 2.jpg

Gólman, o kterém se nejvíc mluví. Petr Mrázek loni přetlačil zkušenějšího kolegu Jimmyho Howarda a vybojoval si nový dvouletý kontrakt. Sezonu začal v roli jedničky, rychle o ni ale přišel a musel ustoupit americkému kolegovi. Při jeho zranění dostával přednost dokonce Jared Coreau a začalo se spekulovat o Mrázkově výměně.

Pětadvacetiletý gólman se ale v posledních zápasech zvedl a vychytal důležité výhry nad Pittsburghem a Washingtonem. Skvělé výkony však střídá se slabšími, Detroit možná nepostoupí do play-off a Mrázkova budoucnost je mírně nejistá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Michal Neuvirth

Michal Neuvirth Phil.jpg

Philadelphia bojuje o play-off, Voráček a spol. válčí o každý boj a Michal Neuvirth k nim pomáhá, co to jen jde. V únoru nabral velmi dobrou formu a ukázal, jak se hraje o budoucnost. Osmadvacetiletý gólman chytá o hodně, po sezoně mu totiž končí smlouva, a tak musí být připraven na trejd i letní hledání nového týmu. Bývalý brankář Washingtonu, Buffala a New Yorku Islanders by ale rád zůstal u Flyers. Splní se mu jeho přání?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Ondřej Pavelec

Ondřej Pavelec 2.jpg

V létě to byl šok, když nejzkušenější český gólman v NHL skončil na farmě. Ondřej Pavelec nedostal šanci a na povolání do prvního týmu Winnipegu si musel počkat až do poloviny ledna. Příležitost ale přišla a mistr světa z roku 2010 ji chytil za pačesy.

Pavelec zvedl Winnipeg, dostával nejvíc příležitostí a dokázal, že na NHL stále má. Jeho rozjezd sice zabrzdilo zranění, devětadvacetiletý gólman by měl ale být brzy fit. Je však otázkou, co s ním bude dál. Po sezoně mu totiž končí vysoký kontrakt.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud