Pavel Jenyš (2014)  V sezoně 2013/14 „povýšil“ Pavel Jenyš do áčka Komety, v extralize si zahrál 29 zápasů, dal dvě branky a poté prošel draftem. V sedmém kole, ze 199. pozice, ho ulovila Minnesota a tehdejší mládežnický reprezentant odešel do zámoří. Působil v nižších soutěžích, ale do NHL se nedostal. Před ročníkem 2019/20 se vrátil do moravské metropole, následující sezonu odehrál v Košicích a pak se opět vrátil do Brna, kde bude hrát i v příštím ročníku. Profimedia.cz

Pavel Jenyš (2014)
V sezoně 2013/14 „povýšil“ Pavel Jenyš do áčka Komety, v extralize si zahrál 29 zápasů, dal dvě branky a poté prošel draftem. V sedmém kole, ze 199. pozice, ho ulovila Minnesota a tehdejší mládežnický reprezentant odešel do zámoří. Působil v nižších soutěžích, ale do NHL se nedostal. Před ročníkem 2019/20 se vrátil do moravské metropole, následující sezonu odehrál v Košicích a pak se opět vrátil do Brna, kde bude hrát i v příštím ročníku. Profimedia.cz

 Jakub Zbořil (2015)  Psalo se o něm jako o jednom z nejtalentovanějších českých obránců posledních let. V roce 2015 se stal třináctkou draftu, v němž ho získal Boston. To už Jakub Zbořil působil v zámoří a oblékal dres Saint John Sea Dogs v soutěži QMJHL. Tři sezony pak odehrál ve farmářském týmu Providence Bruins a v ročníku 2020/21 se konečně prosadil do prvního týmu. Na kontě má zatím 76 startů v NHL a 16 bodů (1+15) a před sebou ještě jeden rok smlouvy s Bostonem. Profimedia.cz
 Libor Hájek (2016)  Libor Hájek prošel mládežnickými týmy brněnského klubu, v sezoně 2014/15 odehrál 17 zápasů v extralize, sedm startů přidal v play-off, a poté ho ve druhém kole a z 37. pozice v draftu NHL získala Tampa Bay. V dresu Lightning však šanci nedostal. Byl vytrejdován do New Yorku Rangers. V ročníku 2018/19 si odbyl premiéru v NHL a nyní má na kontě 110 utkání a 12 bodů. Momentálně je bez smlouvy. Profimedia.cz
 Martin Nečas (2017)  Útočník Martin Nečas se stal českou jedničko draftu v roce 2017. Z dvanácté pozice ho získala Carolina, za kterou odehrál v úvodu sezony jeden zápas v NHL. Pak se vrátil do Komety, které pomohl k obhajobě titulu. Sám dal v play-off čtyři góly a přidal pět nahrávek. Odbyl si také úspěšnou premiéru v národním týmu, hrál na světovém šampionátu. Nyní už je pevnou součástí a jednou z hvězd kádru Hurricanes v NHL. Profimedia.cz
 Lukáš Dostál (2018)  Lukáš Dostál byl jedním z gólmanů, který prošel draftem NHL v roce 2018. Ve třetím kole na něho ukázal Anaheim, který jej získal z 85. pozice. Účastník šampionátu osmnáctek, který chytal na dvou světových turnajích juniorů, prošel mládežnickými týmy Komety a mihl se i v seniorském výběru. Tři sezony hostoval ve finském Ilvesu Tampere, od ročníku 2021/22 už je ale v zámoří. V minulých dvou sezonách pendloval mezi farmářským celkem v AHL a prvním týmem Ducks v NHL. Aktuálně je volným hráčem bez smlouvy. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

Kometa zásobuje zámoří. 10 hráčů Brna, kteří uspěli od roku 2014 v draftech NHL

Od roku 2017 získala brněnská Kometa dva mistrovské tituly a talentovanými hráči zásobuje mládežnické reprezentace. Své zástupce vysílá i do zámoří.

V posledních deseti draftech NHL uspělo deset hráčů brněnské Komety. Všechny je najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

Pavel Jenyš (2014)

Pavel Jenyš.jpg

V sezoně 2013/14 „povýšil“ Pavel Jenyš do áčka Komety, v extralize si zahrál 29 zápasů, dal dvě branky a poté prošel draftem. V sedmém kole, ze 199. pozice, ho ulovila Minnesota a tehdejší mládežnický reprezentant odešel do zámoří. Působil v nižších soutěžích, ale do NHL se nedostal. Před ročníkem 2019/20 se vrátil do moravské metropole, následující sezonu odehrál v Košicích a pak se opět vrátil do Brna, kde bude hrát i v příštím ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Jakub Zbořil (2015)

Jakub Zbořil12.jpg

Psalo se o něm jako o jednom z nejtalentovanějších českých obránců posledních let. V roce 2015 se stal třináctkou draftu, v němž ho získal Boston. To už Jakub Zbořil působil v zámoří a oblékal dres Saint John Sea Dogs v soutěži QMJHL. Tři sezony pak odehrál ve farmářském týmu Providence Bruins a v ročníku 2020/21 se konečně prosadil do prvního týmu. Na kontě má zatím 76 startů v NHL a 16 bodů (1+15) a před sebou ještě jeden rok smlouvy s Bostonem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Libor Hájek (2016)

Libor Hájek-Kometa1.jpg

Libor Hájek prošel mládežnickými týmy brněnského klubu, v sezoně 2014/15 odehrál 17 zápasů v extralize, sedm startů přidal v play-off, a poté ho ve druhém kole a z 37. pozice v draftu NHL získala Tampa Bay. V dresu Lightning však šanci nedostal. Byl vytrejdován do New Yorku Rangers. V ročníku 2018/19 si odbyl premiéru v NHL a nyní má na kontě 110 utkání a 12 bodů. Momentálně je bez smlouvy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

Martin Nečas (2017)

Martin Nečas.jpg

Útočník Martin Nečas se stal českou jedničko draftu v roce 2017. Z dvanácté pozice ho získala Carolina, za kterou odehrál v úvodu sezony jeden zápas v NHL. Pak se vrátil do Komety, které pomohl k obhajobě titulu. Sám dal v play-off čtyři góly a přidal pět nahrávek. Odbyl si také úspěšnou premiéru v národním týmu, hrál na světovém šampionátu. Nyní už je pevnou součástí a jednou z hvězd kádru Hurricanes v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Lukáš Dostál (2018)

Lukáš Dostál-Kometa.jpg

Lukáš Dostál byl jedním z gólmanů, který prošel draftem NHL v roce 2018. Ve třetím kole na něho ukázal Anaheim, který jej získal z 85. pozice. Účastník šampionátu osmnáctek, který chytal na dvou světových turnajích juniorů, prošel mládežnickými týmy Komety a mihl se i v seniorském výběru. Tři sezony hostoval ve finském Ilvesu Tampere, od ročníku 2021/22 už je ale v zámoří. V minulých dvou sezonách pendloval mezi farmářským celkem v AHL a prvním týmem Ducks v NHL. Aktuálně je volným hráčem bez smlouvy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Filip Král (2018)

Filip Král.jpg

Lukáš Dostál nebyl jediným hráčem Komety, který prošel draftem v roce 2018. O kousek blíž NHL se ocitl také Filip Král, kterého v pátém kole získalo Toronto. Ofenzivně laděný bek, který startoval dvakrát na juniorském šampionátu, má hodně zajímavý potenciál.

V sezoně 2016/17 odehrál za Kometu celkově 28 zápasů, v dalším ročníku přidal čtyři starty a následně odešel do zámoří. V týmu Spokane Chiefs v soutěži WHL měl skvělou formu a mohl se pyšnit průměrem téměř jednoho bodu na utkání. Ročník 2020/21 strávil částečně v Brně i v zámoří a v tom současném si odbyl premiéru v NHL. Většinu času však hrál ve farmářském celku Toronto Marlies.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Karel Plášek (2019)

Karel Plášek.jpg

Ani draft NHL v roce 2019 se neobešel bez brněnského hokejisty. Útočník Karel Plášek zdědil jméno i hokejové dovednosti po svém otci, který hrával dlouhá léta extraligu ve Znojmě. Odchovanec Přerova se objevil v sezoně 2016/17 v Brně v tamním dorosteneckém celku a o ročník později už si odbyl premiéru i mezi dospělými v nejvyšší soutěži. V sezoně 2020/21 odehrál 44 utkání a zaznamenal deset bodů (6+4). V draftu si ho vybral v šestém kole Vancouver. V ročníku 2021/22 to zkoušel v zámoří a odehrál osm utkání v AHL na farmě Canucks. Minulou sezonu hostoval v Olomouci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Stanislav Svozil (2021)

Stanislav Svozil.jpg

Obránce Stanislav Svozil byl předloni nejvýše postaveným Čechem v draftu NHL. Po přerovském rodákovi sáhl ve třetím kole Columbus a možná k tomu přispěl i fakt, že talentovaný zadák získal v roce 2020 ocenění pro nejlepšího tuzemského juniora. Tvrdý pracant, jenž má hokejové geny otci i dědovi, kteří oba hrávali za Přerov, má nyní za sebou už dvě sezony v zámoří i debut v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Jakub Brabenec (2021)

Jakub Brabenec.jpg

Útočník Jakub Brabenec je brněnským rodákem, odchovancem Komety a od 15 let také členem všech mládežnických výběrů České republiky. Poprvé nakoukl do extraligy dospělých už v sezoně 2019/20, kdy odehrál dvě utkání. V ročníku 2020/21 už zvládl porci 23 zápasů. Zaznamenal v nich sice jen jediný bod za asistenci, i tak si ho ale všimli zámořští skauti.

V draftu po něm sáhli ve čtvrtém kole jako po 102. hráči Rytíři z Las Vegas. Talentovaný mladík následně zamířil za oceán, kde odehrál dvě velmi povedené sezony v juniorské lize QMJHL, během nichž si držel průměr více než jednoho bodu na utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Eduard Šalé (2023)

Eduard Šalé.jpg

Také letos se ve výběru nejnadějnějších borců z celého světa opět objevil brněnský odchovanec. Aktuálně osmnáctiletý Eduard Šalé byl vybrán Seattlem jako 20. v celkovém pořadí a stal se nejvýše postaveným Čechem v draftu 2023.

Už v minulém ročníku se poprvé objevil v seniorské extralize – odehrál deset utkání a posbíral tři body za dva góly a nahrávku a vysloužil si ocenění pro nejlepšího juniora v anketě Zlatá hokejka. V tom současném už byl plnoprávným členem sestavy. Nastoupil do 43 střetnutí v základní části a na kontě měl 14 bodů (7+7). Dalších šest utkání přidal v play-off. V příští sezoně bude hrát v zámořské juniorské soutěži OHL.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud