Částky (zatím jen hypotetické), které v posledních týdnech létají kolem fotbalisty Garetha Balea jsou astronomické. Španělský Real Madrid, který je nejvážnějším zájemcem o jeho služby, se už s nabídkou dostal nad 100 milionů liber (přes tři miliardy korun). Opravdu má Bale takovou hodnotu?
O tom, zda hráč londýnského Tottenhamu stojí za gigantickou sumu, nebo ne, rozhoduje všemocná ruka trhu. Pokud ty prachy za velškého rychlíka někdo dá, pak za ně asi stojí. Pojďme raději zapátrat po příčinách, proč by to kdokoli chtěl vůbec dělat.
Začněme tím, co Bale udělal pro Tottenham v minulé sezoně. A bylo toho opravdu hodně. Jeho důležité góly zajistily Kohoutům plný bodový zisk v jedenácti ligových zápasech. Tady je statistika:
Sunderland – 1:0
Southampton – 1:0
Manchester City – 3:1 (gól + asistence)
Swansea – 2:1 (gól + asistence)
West Ham – 3:2 (dva góly)
Newcastle – 2:1 (dvě branky)
West Brom – 1:0
Aston Villa – 4:0 (hattrick)
Liverpool – 2:1 (gól + asistence)
West Ham – 3:1 (vstřelil druhý gól)
Reading – 3:1 (vstřelil druhý gól)
K tomu ještě připočtěme gól, kterým pomohl k remíze v utkání proti Norwichi (1:1). To znamená, že Gareth Bale svými brankami přímo zařídil Tottenhamu 34 z celkových 72 bodů v sezoně. To je 47 procent. Navíc 16 z jeho 21 gólů byly branky vítězné, které rozhodly zápas.
Bale je vítězný typ a pro výhru svého týmu udělá všechno. Je nejčastěji střílejícím hráčem z dálky. Devětkrát mu spadl míč do sítě, když vystřelil zpoza pokutového území, a to je bilance, kterou se nemůže po loňské sezoně v Anglii pochlubit žádný hráč z pěti nejvyšší soutěží.
Z toho vyplývá další věc, kterou je pro mužstvo užitečný. Protože často střílí z dálky, natahuje k sobě obránce už před pokutovým územím a tím vytváří před brankou víc prostoru pro své spoluhráče. V souboji jeden na jednoho je jeho úspěšnost proti obránci 43 procent, což je na úrovni Theo Walcotta z Arsenalu. Ale například Luis Suarez se v této „dovednosti“ dostal loni jen na 37 procent.
A dál. Bale je nesmírně produktivní. Spoluhráči pro něho v minulé sezoně vytvořili 12 gólových šancí, z nichž sedm proměnil. Srovnejte to třeba s Olivierem Giroudem z Arsenalu, který dal z 23 „tutovek“ pouhé čtyři branky.
Velšský expres také vytváří gólové příležitosti pro spoluhráče. Statistici mu v uplynulé sezoně napočítali 75 přihrávek, po nichž mohli jeho parťáci skórovat.
Takže už je jasné, proč Real Madrid po Baleovi tak silně touží? Ale stojí za víc než 100 milionů liber? Nejspíš ano, protože velšský reprezentant se okamžitě stane marketingovou značkou, která bude vydělávat utracené miliony zase zpátky. Jeho jméno - a všechen ten humbuk, který zažíváme kolem možného přestupu - znamená zvýšený zájem sponzorů, prodej dresů a milionů cetek s jeho obličejem.
Otázkou je, zda může Bale v dalších letech zopakovat loňskou sezonu, k níž patří přívlastek „fantastická.“ Pokud se mu to povede, pak by 100 milionů liber v případě, že podepíše pětiletou smlouvu, rozhodně nemusely být vyhozené peníze…
Foto: Profimedia.cz