2. Tenis  Kolik toho naběhá tenista, záleží na stylu, jakým hraje. Někteří se pohybují jen u základní čáry, jiní často nabíhají na síť. To může během zápasu udělat rozdíl v řádech stovek metrů. Další proměnnou je délka utkání. Jinou vzdálenost naběhá tenista během třísetového duelu a jinou při pětisetové bitvě. Není neobvyklé, že v takových případech může hráč odběhat až pět kilometrů, což je dost působivé, uvědomíme-li si velikost kurtu. Připočítáme-li k tomu stovky, možná tisíce ostrých změn směru, startů na míč i brzdění, pak musíme politovat kolena všech profesionálních tenistů. Profimedia.cz
 3. Americký fotbal  Hřiště pro americký fotbal je přibližně stejně veliké jako pro klasický fotbal, takže by člověk předpokládal, že hráči naběhají podobný počet kilometrů, když se honí za šišatou mičudou. Chyba lávky.  Podle deníku Wall Street Journal je totiž míč během utkání v pohybu průměrně jen jedenáct minut . Pouhých jedenáct minut akcí! Ve zbytku zápasu hráči jen postávají. Evropský fanoušek fotbalu většinou těžko pochopí, co na tomto sportu může Američany tolik bavit, když podle údajů Sport VU ti nejaktivnější hráči uběhnou během utkání pouhé dva kilometry. Profimedia.cz
 4. Basketbal  Dříve se tvrdilo, že profesionální basketbalista naběhá během utkání osm kilometrů. Jakmile však začaly týmy v americké NBA používat  systém Sport VU , zjistilo se, že to je silně nadhodnocený údaj. Třeba v minulé sezoně toho naběhali nejvíc Jrue Holiday z New Orleans a Bradley Beal z Washingtonu, jimž počítač naměřil v průměru asi 4,4 kilometru na zápas. To je pořádně daleko od prvotního předpokladu. Na druhou stranu, vezmeme-li v potaz množství sprintů, které basketbalisté během zápasu absolvují, je to obdivuhodný výkon. Profimedia.cz
 5. Baseball  V porovnání s předchozími sporty je baseball k smíchu. Většina hráčů neuběhne během utkání ani sto metrů (pokud nepočítáme pomalé výklusy na hřišti). Vlastně – kolik toho baseballisté opravdu naběhají, zatím nikdo oficiálně nezměřil. Asi to ani nestojí za to… Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Kolik toho sportovci v zápase naběhají? Někteří pár metrů, jiní i patnáct kilometrů

Možná jste už někdy během televizního přenosu zastavili ruku se smaženými brambůrky nebo s vychlazeným lahváčem směřující k ústům a položili si záludnou otázku: „Kolik toho, sakra, ti hoši na hřišti naběhají?“

V minulosti se o odpovědi dalo dlouho dohadovat, ale moderní technologie nám odpovídají poměrně přesně. V následujících kapitolách najdete pět sportů, u nichž je to zcela jasné. Jsou seřazeny v pořadí od nejběhavějšího k tomu, ve kterém se hráči prakticky nehýbají.

Pokračování 2 / 6

1. Fotbal

Antii Pohja.jpg

Málokoho to asi překvapí, protože v televizních přenosech už tato data nějaký čas figurují. Navzdory tomu, že se fotbalisté poměrně často povalují na trávníku a v bolestech „umírají“ (aby se po několika minutách opět křepce pohybovali po hřišti), naběhají toho opravdu dost.

Nejvíc kilometrů natočí během utkání na pomyslném tachometru hlavně záložníci. Průměrně fotbalista naběhá kolem jedenácti kilometrů, ale jsou výjimky, které zvládnou i patnáct kiláků.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

2. Tenis

Alex Corretja-slide.jpg

Kolik toho naběhá tenista, záleží na stylu, jakým hraje. Někteří se pohybují jen u základní čáry, jiní často nabíhají na síť. To může během zápasu udělat rozdíl v řádech stovek metrů.

Další proměnnou je délka utkání. Jinou vzdálenost naběhá tenista během třísetového duelu a jinou při pětisetové bitvě. Není neobvyklé, že v takových případech může hráč odběhat až pět kilometrů, což je dost působivé, uvědomíme-li si velikost kurtu. Připočítáme-li k tomu stovky, možná tisíce ostrých změn směru, startů na míč i brzdění, pak musíme politovat kolena všech profesionálních tenistů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Americký fotbal

Carruth.jpg

Hřiště pro americký fotbal je přibližně stejně veliké jako pro klasický fotbal, takže by člověk předpokládal, že hráči naběhají podobný počet kilometrů, když se honí za šišatou mičudou. Chyba lávky. Podle deníku Wall Street Journal je totiž míč během utkání v pohybu průměrně jen jedenáct minut.

Pouhých jedenáct minut akcí! Ve zbytku zápasu hráči jen postávají. Evropský fanoušek fotbalu většinou těžko pochopí, co na tomto sportu může Američany tolik bavit, když podle údajů Sport VU ti nejaktivnější hráči uběhnou během utkání pouhé dva kilometry.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

4. Basketbal

basketbalista Antoine Walker.jpg

Dříve se tvrdilo, že profesionální basketbalista naběhá během utkání osm kilometrů. Jakmile však začaly týmy v americké NBA používat systém Sport VU, zjistilo se, že to je silně nadhodnocený údaj.

Třeba v sezoně 2019/20 toho naběhali nejvíc Bradley Beal z Washingtonu, jemuž počítač naměřil v průměru asi 4,4 kilometru na zápas. To je pořádně daleko od prvotního předpokladu. Na druhou stranu, vezmeme-li v potaz množství sprintů, které basketbalisté během zápasu absolvují, je to obdivuhodný výkon.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

5. Baseball

Brian Wilson.jpg

V porovnání s předchozími sporty je baseball k smíchu. Většina hráčů neuběhne během utkání ani sto metrů (pokud nepočítáme pomalé výklusy na hřišti). Vlastně – kolik toho baseballisté opravdu naběhají, zatím nikdo oficiálně nezměřil. Asi to ani nestojí za to…

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud