Kolik stojí čeští hokejisté? V produktivním věku za ně kluby platí přes milion korun

Tabulkové odstupné – problém, který brzdí český hokej. Kluby musí za nové hráče platit pořádné balíky peněz a to i v případech, kdy jinde nejsou vázaní smlouvou. I proto domácí celky často berou levnější cizince.

Hokejisté Komety Brno se radují z historického titulu. (Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia)

Definice na úvod: Tabulkové odstupné je hodnota hráče, na kterou má původní klub nárok, když se hráč rozhodne odejít jinam. A to dokonce i v takových případech, kdy hráče s oddílem nedrží žádná smlouva. Tyto tabulky se vztahují na dospělé i děti. Například v extralize se hodnota každého hráče pohybuje v rozmezí od 300 tisíc až do 2 a půl milionu korun. Cena dítěte je pak přestupním řádem ČSLH v hokeji stanovena v rozmezí od 10 do 300 tisíc korun v závislosti na věku dítěte. Tyto peníze za kluby často vyplácejí rodiče.

„Jsme jedni z posledních na světě, kde se podobný systém drží. Mezi kluby není vůle něco měnit. Je to pro ně taková obchodní klika, díky níž mohou vytvářet tlak na hráče a agenty. Mám k tabulkám celou řadu výhrad,“ uvedl pro deník Sport šéf hokejové extraligy Josef Řezníček.

Tabulky znamenají velkou překážku, vztahují se však jen na české hokejisty, nikoliv na cizince. Za ty nové kluby zaplatí jen okolo dvaceti tisíc korun za převod transferkarty. „To je z mého pohledu ten největší problém. Jednoznačně to diskriminuje české hráče. Než se český hráč přesune z jednoho klubu do druhého, jsou tam dva průměrní Slováci a je hotovo. Jsou tady nerovné podmínky,“ dodal Řezníček.

Jednou z možností, jak tabulkové hodnoty „obejít,“ je hostování hráče, kterému klub brání v odchodu. „Klub může přivést hráče na takové hostování. Zaplatí za to 300 tisíc. Po sezoně ho pak vrátí zpátky. Manažeři jsou ale obvykle schopni domluvit se mezi sebou. Ročně evidujeme jen zhruba pět takových případů hostování přes nesouhlas,“ upozornil Řezníček.

S návrhem řešení přišel bývalý reprezentační trenér Alois Hadamczik. „Odstupné by se mělo platit jen jednou, a to v případě hráčova prvního přestupu. Pak by měl být hráč volný, protože mu to často hlavně v dospělosti zbytečně a nesmyslně komplikuje kariéru,“ uvedl.

Co na to Řezníček? „Mezi dvaceti a pětadvaceti lety ještě hráči stále dost často pendlují mezi extraligou a první ligou. Byla to možnost, o které jsme se taky bavili, ale nebylo by to tak jednoduché.“

Kolik tedy činí odstupné při přestupu českého hráče? Záleží na věku. U hokejisty do 20 let je to okolo 800 set tisíc, hráči mezi 23 a 27 rokem života stojí přes milion a hokejoví „veteráni“ už „jen“ něco přes tři sta tisíc korun. Konečné částky však mohou být i výrazně vyšší. Více informací najdete v tabulce a také v článku na portálu isport.blesk.cz.

Odstupné.jpg

Doporučujeme

Články odjinud