K platům Karlssona, McDavida nebo Price mají sice ještě hodně daleko, přesto si tři mladí Češi v příštím ročníku NHL slušně vydělají. Podrobnosti o platech těchto hráčů do 23 let najdete v následujících kapitolách.
Filip Zadina, 21 let (Detroit Red Wings) – 832 500 dolarů

Útočník Filip Zadina má hokejové geny. Jeho otec Marek patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo – v roce 2018 po něm sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí.
Zadina měl tu v chvíli za sebou fantastickou sezonu. V juniorské lize QMJHL zaznamenal v 57 zápasech 44 gólů a 38 nahrávek, a stal se nejlepším nováčkem soutěže. Odborníci pěli chválu na jeho bruslení, výbušnost, kreativitu, technické dovednosti, kontrolu puku i střelecké schopnosti. Je to houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě.
Filip Zadina a spol. 12 českých hokejistů, které draftoval Detroit Red Wings a zahráli si v NHL
V ročníku 2018/19 si odbyl debut v NHL a záhy se propracoval z farmy do prvního týmu. Dosud za Detroit odehrál 86 utkání a zaznamenal 37 bodů (15+22). Zadinovi začíná běžet poslední rok z tříletého vstupního kontraktu, který mu vynese něco přes 800 tisíc dolarů. Pokud se mu tato sezona povede, od té následující by si mohl vydělat podstatně víc.
Foto: Profimedia.cz
Martin Nečas, 22 let (Carolina Hurricanes) - 832 500 dolarů

Je mu 22 let a prakticky celou kariéru má ještě před sebou. Útočník Martin Nečas byl nejvýše postaveným Čechem v draftu roku 2017, v němž po něm jako po dvanáctém v pořadí sáhla Carolina. Talentovaný mladík sice zaujal v předsezonním kempu, ale v NHL odehrál jen jediné střetnutí. Zámořský klub ho pustil zpátky do Brna, kde hokejově vyrůstal.
Pasta a spol. aneb 8 nejlepších hokejistů, kteří v NHL nosili (nebo nosí) na dresu číslo 88
S Kometou získal dvakrát mistrovský titul a po návratu do zámoří vybojoval s farmářským týmem Charlotte Checkers Calder Cup. Od sezony 2019/20 už má jisté místo v kádru Hurricanes a vypadá to, že má před sebou velice slibnou hokejovou budoucnost. Po ročníku 2021/22 mu vyprší tříletý vstupní kontrakt, jenž mu během sezony zajistí příjem ve výši 832 500 dolarů. Pokud se nestane nic mimořádného, další smlouva by z něj pak měla udělat dolarového milionáře.
Foto: Profimedia.cz
Filip Chytil, 22 let (New York Rangers) – 2 miliony dolarů

Zlínský odchovanec Filip Chytil byl v draftu NHL v roce 2017 vybrán už v prvním kole New Yorkem Rangers. Protože velmi zaujal v předsezonním kempu, dostal hned na začátku ročníku šanci i v prvním týmu. Odbyl si premiéru v NHL, stal se historicky nejmladším Čechem v lize, ale protože trenéři a skauti usoudili, že by mu více prospělo účinkování v nižší soutěži, vyexpedovali ho na farmu do celku Hartford Wolf Pack, kde strávil převážnou část své premiérové zámořské sezony.
Tady věří českým hráčům! 8 klubů, které si v draftech NHL vybraly nejvíc Čechů
V AHL si vedl slušně, a tak před koncem základní části přišla opět pozvánka do Madison Square Garden. Chytil chytil příležitost za pačesy a blýskl se prvním gólem. V dalším ročníku už se stal stabilní součástí mužstva Rangers, odehrál 75 utkání a nastřádal do statistik 23 bodů (11+12). Před ročníkem 2019/20 se však nevešel do sestavy a byl odeslán do farmářského celku, odkud se však rychle vrátil do prvního týmu, v němž pak zvládl odehrát 60 zápasů a posbíral 23 bodů (14+9). V minulém ročníku měl na kontě jen o bod méně než v předchozích dvou, stačilo mu k nim ale pouze 42 zápasů.
Na začátku prázdnin se stal Chytil volným hráčem, protože mu vypršel vstupní kontrakt. Rangers si ale pojistili šikovného mladíka novou dvouletou smlouvou. V příštím ročníku si díky ní vydělá rovné dva miliony dolarů.
Foto: Profimedia.cz