
Jen jedenáct hokejistů zažilo všechny tři poslední výluky v NHL v sezonách 1994/95, 2004/05 a 2012/13. A pouze jediný z nich ještě stále hraje (byť už to není v NHL). Nejspíš víte, o koho jde...
Vzhledem k faktu, že první výluka zmrazila NHL skoro před třiceti lety, je každé jméno v následujícím seznamu obrovským pojmem. Ze skupiny však vypadl například Nicklas Lidström, který ukončil kariéru po sezoně 2011/12, či o něco nenápadnější útočník Richard Park, jenž odehrál v první „výlukové“ sezoně jediný zápas a před tou (zatím) poslední zamířil do Švýcarska.
Někteří hráči (z Čechů například Prospal či Sýkora) už tehdy v zámoří v různých soutěžích hráli, ale v sezoně 1994/95 ještě na první duel v NHL stále čekali. V následujících kapitolách tedy najdete 11 borců, kteří zažili všechny tři výluky v NHL.
Jaromír Jágr - 1733 zápasů v NHL

Jaromír Jágr je největší personou v tomto seznamu. Hráče, který ve zkrácené sezoně 1994/95 získal první z řady individuálních trofejí – Art Ross Trophy pro lídra kanadského bodování soutěže - asi není třeba představovat.
Tři Jágrovy výluky v NHL. Kromě Kladna válel také v Itálii, Rusku a v Německu
První výluku zažil v dresu Pittsburghu, během druhé byl hráčem New Yorku Rangers a naposled oblékal dres Dallasu, odkud po rozběhnutí sezony zamířil do Bostonu. Při pohledu na historické statistiky se jen nabízí otázka, kolik bodů Jágr mohl mít, nebýt výluk (a pochopitelně angažmá v Rusku, což je ale jiný příběh).
Foto: Profimedia.cz
Teemu Selänne - 1451 zápasů v NHL

Finský blesk Teemu Selänne patřil dlouhá léta neodmyslitelně k dění v NHL. Jedna z největších osobností soutěže v posledním čtvrtstoletí zažila první výluku ještě jako mladíček ve Winnipegu. Odskočil si tehdy do Jokeritu Helsinky, kde se skvěle rozehrál před návratem do zámoří.
Češi mají Jágra, Finové Selänneho. 10 milníků slavného hokejisty v NHL
Druhou výluku strávil Selänne nicneděláním. I když měl v sezoně 2004/05 řadu nabídek z Evropy, dal si od hokeje klid. Stejně tak to udělal v ročníku 2012/13 (tehdy byl hráčem Anaheimu), kdy se připravoval na eventuální rozjezd NHL sám.
Foto: Profimedia.cz
Chris Pronger - 1167 zápasů v NHL

Řízný zadák Chris Pronger poslední zápas odehrál v sezoně 2011/12. Přestože se v následujícím ročníku, kdy soutěž postihla výluka, neobjevil na ledě, do tohoto výčtu (alespoň částečně) patří.
11 kanadských hokejistů, kteří patří do prestižního Triple Gold Clubu. Přidají se ještě někdy další?
Ne každý si dnes vzpomene, že začínal v sezoně 1993/94 Hartfordu. V roce 2009 podepsal ve Philadelphii sedmiletý kontrakt, který mu vypršel až po sezoně 2015/16, v níž byl však už hráčem Arizony Coyotes. Od ročníku 2011/12 sužovaly Prongera po otřesu mozku zdravotní problémy, na čemž se až do jeho odchodu do hokejového důchodu nic nezměnilo.
Foto: Profimedia.cz
Martin Brodeur - 1266 zápasů v NHL

Je- li řeč o jakémkoliv seznamu gólmanských legend NHL, můžete si být jistí, že v něm bude Martin Brodeur. Jistě, měl svým způsobem štěstí v tom, že drtivou část kariéry strávil v New Jersey a klub (až na výjimky) patřil k silnějším mužstvům v lize, ale to na jeho velikosti nic nemění. Je symbolem věrnosti a držitelem (mimo mnoha jiných trofejí) Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony 1993/94.
Foto: Profimedia.cz
Ray Whitney - 1330 zápasů v NHL

Ray Whitney začínal kariéru v tehdy skromném týmu San Jose Sharks, od té doby prošel řadou celků (hrál například epizodně i v Německu) a asi nejraději vzpomíná na angažmá v Carolině, kde získal Stanley Cup. Během poslední výluky byl hráčem Dallasu.
Foto: Profimedia.cz
Roman Hamrlík - 1395 zápasů v NHL

Roman Hamrlík je prvním hráčem v tomto seznamu, u kterého musíme zmínit „absenci“ prstenu za vítězství v nejslavnější lize světa. Jednička draftu z roku 1992 neměla zrovna štěstí na kluby. Z jeho působišť získala ceněný pohár v posledních letech jen Tampa, ale to bylo až sedm let po jeho odchodu. Když došlo na Washington, byl už v hokejovém důchodu.
Foto: Profimedia.cz
Ryan Smyth - 1270 zápasů v NHL

Jen tři zápasy si Ryan Smyth zaknihoval v sezoně 1994/95 a málokdo asi dnes dokáže odhadnout, zda by jich bylo výrazně více, kdyby nebylo výluky. Jisté je, že od té doby si udělal hodně slušné hokejové jméno (které si možná trochu pokazil zkratem během finálového zápasu na mistrovství světa ve Vídni v roce 2005).
VIDEO: Když Češi vítězí a Kanaďané se rvou. Tři největší vzájemné rvačky
Převážnou většinu kariéry strávil v Edmontonu, s trochou škodolibosti se nabízí dodatek „proto nemá Stanley Cup“. V roce 2006 k němu měl hodně blízko, Olejáři tehdy ale padli ve finále.
Foto: Profimedia.cz
Sergej Gončar - 1301 zápasů v NHL

Rodák z Čeljabinsku odehrál během premiérové sezony přes třicet zápasů, což je vzhledem k tehdejšímu zkrácenému programu slušné číslo. Připsal si sedm bodů a v play-off pak další čtyři.
Přes Washington a Boston se protloukl Sergej Gončar do Pittsburghu, kde zvedl nad hlavu Stanley Cup. Během poslední výlukové sezony byl hráčem Ottawy Senators a když se v NHL nehrálo, válel v ruském Magnitogorsku. Po sezoně 2014/15, kterou strávil v Dallasu a Montrealu, ukončil kariéru.
Foto: Profimedia.cz
Nikolaj Chabibulin - 799 zápasů v NHL

Kat českých nadějí z olympiády v Salt Lake City, nakrátko trestanec, ale především jeden z mála ruských gólmanů, který v NHL vydržel chytat opravdu dlouho. Nikolaj Chabibulin začal kariéru ve Winnipegu, posléze oblékal dresy Phoenixu, Tampy Bay, Chicaga a Edmontonu. Stanley Cup také má, přispěl k němu výrazně v dresu Tampy Bay. Kariéru v NHL ukončil v sezoně 2013/14.
Foto: Profimedia.cz
Adrian Aucoin - 1108 zápasů v NHL

Ve výlukové sezoně 1994/95 odehrál Adrian Aucoin jediný duel, ale hned v něm dal gól a postupně se z něj stal hodně ceněný bek. Mohli jste se spolehnout, že nic nevypustí, a k tomu dokázal dát za sezonu třeba 23 gólů – tak jako v roce 1999. Jenže měl trochu smůlu na týmy a Stanley Cup nad hlavu nikdy nezvedl.
Lehce zralejší fanoušci si jej mohou pamatovat z olympijských her v Lillehammeru, kde byl spoluhráčem Petra Nedvěda v týmu Kanady. Druhou výluku NHL v sezoně 2004/05 strávil v dresu švédského MODO a tu poslední, po níž ukončil kariéru, válel v Columbusu.
Foto: Profimedia.cz
Jamie Langenbrunner - 1109 zápasů v NHL

Poslední položka na našem seznamu výlukových legend naskočila v sezoně 1994/95 do dvou zápasů v NHL v dresu Dallasu. Hvězdám zůstal věrný celkem dlouho a vyplatilo se mu to - získal tu svůj první Stanley Cup.
ŽEBŘÍČEK: 36 nejlepších rodilých Američanů v historii NHL
Další dva tituly už přidal Jamie Langenbrunner mezi Ďábly v New Jersey. Kapitán amerického olympijského výběru z Vancouveru (a pamětník čtvrtfinálové prohry s Čechy v Naganu) hrál během poslední výluky v St. Louis, kde také po sezoně ukončil kariéru.
Foto: Profimedia.cz