Tomáš Filippi  Útočník Tomáš Filippi odešel do Magnitogorsku v roce 2015 z Liberce. V Metallurgu strávil necelé tři ročníky a hned v premiérové sezoně získal Gagarinův pohár. V průběhu ročníku 2017/18 se vrátil do Liberce, v tom dalším byl krátce hráčem Chabarovsku, ale opět se vrátil na sever Čech, odkud v rozehrané sezoně 2019/20 podruhé v kariéře zamířil do Magnitogorsku. Než se v roce 2020 znovu vrátil pod Ještěd, zvládl v Metallurgu odehrát 211 utkání, v nichž zaznamenal rovných sto bodů za 38 branek a 62 nahrávek.
 Jan Kovář  Žádný jiný český hokejista nezanechal v Magnitogorsku takovou stopu jako Jan Kovář. Do Metallurgu přišel v roce 2013 poté, co „přerostl“ Plzeň. V KHL zářil, třikrát pokořil hranici 60 kanadských bodů v základní části a dvakrát získal Gagarinův pohár. V létě roku 2018 z Ruska odešel bojovat o šanci v NHL, v New Yorku Islanders se však neprosadil, nevyšlo mu to ani v Bostonu, a tak se vrátil do Plzně, odkud pak zamířil do Švýcarska.
 Jaroslav Kudrna  Velmi dobré vzpomínky zanechal v Magnitogorsku také Jaroslav Kudrna. Rodák z Hradce Králové odešel na východ v průběhu sezony 2006/07 z Třince a v Metallurgu zůstal tři a půl roku. Hned během toho prvního získal ruský titul a v ročníku 2008/09 posbíral dokonce 36 kanadských bodů. V klubu odehrál 216 střetnutí a zaznamenal 119 bodů (61+58). Po návratu domů hrál za Liberec a Hradec Králové.
 Jan Marek  Mistr světa z roku 2010 přišel do Magnitogorsku před sezonou 2006/07 ze Sparty. S Metallurgem ihned získal titul a vypracoval se mezi hlavní opory, v ročníku 2008/09 dokonce posbíral 72 kanadských bodů a stal se nejlepším střelcem ligy. Po odchodu z Magnitogorsku nastupoval Jan Marek za CSKA Moskva, Mytišči a následně zamířil do Jaroslavle. Byl jedním z hráčů, který seděl na palubě havarovaného letadla s hokejisty Lokomotivu…
7
Fotogalerie

Klub Čechům zaslíbený. 7 tuzemských hokejistů, kteří zanechali výraznou stopu v Magnitogorsku

Kdybychom hledali v Kontinentální hokejové lize klub, v němž v minulosti poměrně dost stavěli na českých hokejistech, nejspíš bychom se dobrali k Metallurgu Magnitogorsk. Ve městě na Uralu už působilo 14 tuzemských hráčů a mnozí z nich tam zanechali docela výraznou stopu.

Není to zase tak dávno, co vedl ruský Magnitogorsk český trenér Josef Jandač. Mezi svěřenci měl i několik hráčů ze své domoviny. Zatímco kouč v Metallurgu nijak zásadní stopu nezanechal, sedm tuzemských hokejistů se tam zapsalo poměrně výrazným písmem. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Patrik Eliáš

Patrik Eliáš2 (2).jpg

V sezoně 2004/05 se v NHL stávkovalo a řada hvězd ze zámořské soutěže se vydala do evropských klubů. Patrik Eliáš nejprve zářil ve Znojmě, odkud odešel do Magnitogorsku. V 17 zápasech dal pět branek a přidal devět asistencí, jenže v Rusku onemocněl žloutenkou, kvůli které přišel i o zlatý šampionát ve Vídni.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Tomáš Filippi

Tomáš Filippi Magnitogorsk.jpg

Útočník Tomáš Filippi odešel do Magnitogorsku v roce 2015 z Liberce. V Metallurgu strávil necelé tři ročníky a hned v premiérové sezoně získal Gagarinův pohár.

V průběhu ročníku 2017/18 se vrátil do Liberce, v tom dalším byl krátce hráčem Chabarovsku, ale opět se vrátil na sever Čech, odkud v rozehrané sezoně 2019/20 podruhé v kariéře zamířil do Magnitogorsku. Než se v roce 2020 znovu vrátil pod Ještěd, zvládl v Metallurgu odehrát 211 utkání, v nichž zaznamenal rovných sto bodů za 38 branek a 62 nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Jan Kovář

Jan Kovář-KHL.jpg

Žádný jiný český hokejista nezanechal v Magnitogorsku takovou stopu jako Jan Kovář. Do Metallurgu přišel v roce 2013 poté, co „přerostl“ Plzeň. V KHL zářil, třikrát pokořil hranici 60 kanadských bodů v základní části a dvakrát získal Gagarinův pohár. V létě roku 2018 z Ruska odešel bojovat o šanci v NHL, v New Yorku Islanders se však neprosadil, nevyšlo mu to ani v Bostonu, a tak se vrátil do Plzně, odkud pak zamířil do Švýcarska.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Jaroslav Kudrna

Jaroslav Kudrna Magnitogorsk avel Mazáč  CNC  Profimedia.jpg

Velmi dobré vzpomínky zanechal v Magnitogorsku také Jaroslav Kudrna. Rodák z Hradce Králové odešel na východ v průběhu sezony 2006/07 z Třince a v Metallurgu zůstal tři a půl roku. Hned během prvního ročníku získal ruský titul a v sezoně 2008/09 posbíral dokonce 36 kanadských bodů. V klubu odehrál 216 střetnutí a zaznamenal 119 bodů (61+58). Po návratu domů hrál za Liberec a Hradec Králové.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 6 / 8

Jan Marek

Jan Marek Magnitogorsk.jpg

Mistr světa z roku 2010 přišel do Magnitogorsku před sezonou 2006/07 ze Sparty. S Metallurgem ihned získal titul a vypracoval se mezi hlavní opory, v ročníku 2008/09 dokonce posbíral 72 kanadských bodů a stal se nejlepším střelcem ligy. Po odchodu z Magnitogorsku nastupoval Jan Marek za CSKA Moskva, Mytišči a následně zamířil do Jaroslavle. Byl jedním z hráčů, který seděl na palubě havarovaného letadla s hokejisty Lokomotivu…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Tomáš Rolinek

Tomáš Rolinek Magnitogorsk Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

Tomáš Rolinek zamířil do Magnitogorsku v roce 2008 z Pardubic. V Rusku se mu dařilo a v Metallurgu vydržel čtyři roky. Kapitán mistrů světa z roku 2010 během nich pokaždé posbíral přes dvacet bodů a ve své poslední sezoně byl dokonce asistentem kapitána. Z Magnitogorsku zamířil do Ufy, tam ale vydržel jen krátce a vrátil se domů. V ruském klubu odehrál 262 utkání a do statistik si připsal 85 branek a 70 asistencí.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 8 / 8

Petr Sýkora

Petr Sýkora Magnitogorsk avel Mazáč  CNC  Profimedia.jpg

Stejně jako Patrik Eliáš zamířil během výluky NHL v sezoně 2004/05 do Magnitogorsku i Petr Sýkora. Tehdejší útočník Ahaneimu odehrál za Metallurg dohromady i s play-off 50 zápasů a posbíral v nich 36 kanadských bodů. Následně odjel i na mistrovství světa, kde s českým týmem získal zlato.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud