3. – 4. Jan Laštůvka (Šachtar Doněck) – 2,5 milionu eur  Jedním ze strůjců mistrovské jízdy Baníku v sezoně 2003/04 byl brankář Jan Laštůvka, který po vydařeném ročníku odešel do ukrajinského Doněcku. Šachtar za jeho podpis zaplatil dva a půl milionu eur, Laštůvka si v klubu ale nikdy nedokázal vybojovat pevnou pozici a hostoval v Anglii či v Německu.
 3. – 4. Václav Svěrkoš (FC Sochaux) – 2,5 milionu eur  Útočník Václav Svěrkoš odstartoval profesionální kariéru na Bazalech, odkud odešel v roce 2003 za půldruhého milionu eur do Borussie Mönchengladbach. Za čtyři roky byl ale zpět. V roce 2009 se vydal z Ostravy na další zahraniční štaci, tentokrát do Sochaux, a na jeho odchodu vydělal Baník ještě o milion eur víc. Po dvou letech byl ale opět zpátky doma. Podepsal pětiletou smlouvu, stal se oporou mančaftu a fanoušci ho milovali. Jenže v říjnu roku 2014 se s klubem nečekaně rozešel - a to hodně ve zlém. Slezané tak ztratili jednoho z nejvěrnějších a nejoddanějších hráčů posledních let.
 2. Matěj Vydra (Udine) – 3 miliony eur  V roce 2010 přestoupil Matěj Vydra za dvacet milionů korun z Jihlavy do Baníku. V Ostravě odehrál parádní půlrok a v červnu tehdy osmnáctiletý útočník zamířil za tři miliony eur do Udine. Ovšem v Itálii neprorazil, působil také v Belgii a od roku 2012 byl deset let v Anglii, kde oblékal dresy Watfordu, West Bromu, Readingu, Derby County a Burnley. Od letošního ledna je hráčem Viktorie Plzeň.
 1. Milan Baroš (Liverpool) – 7 milionů eur  Nejdražším hráčem, který odešel z Bazalů do jiného klubu, byl útočník Milan Baroš. Bylo mu teprve dvacet let, když v roce 2001 přestoupil do Liverpoolu, s nímž později vyhrál Ligu mistrů. Druhý nejlepší střelec v historii české reprezentace poté působil i ve Francii či Turecku. Kariéru ukončil v mateřském Baníku.
5
Fotogalerie

Klenoty z Ostravy. 5 nejdražších hráčů podle portálu TransferMarkt, které prodal Baník do jiných klubů

Není zase tak dávno, co si Baník Ostrava prošel těžkým obdobím. Klub se však dokázal poměrně rychle zase vrátit mezi tuzemskou elitu. Těžit z toho může celý český fotbal.

Baník byl vždy vyhlášený výbornou prací s mládeží. A v Ostravě své klenoty taky uměli náležitě zpeněžit. Jména pěti nejdražších hráčů podle portálu TransferMarkt, kteří v minulosti z klubu odešli, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Marek Heinz (Borussia Mönchengladbach) – 2,3 milionu eur

Marek Heinz-Ostrava (2).jpg

Olomoucký rodák Marek Heinz odešel v roce 2000 ze Sigmy do Hamburku. Hrál taky za Bielefeld, odkud se přes pražskou Duklu dostal do Baníku, kde zažil parádní ročník 2003/04, ve kterém s ostravským celkem vybojoval mistrovský titul a řekl si o pozvánku na Euro do Portugalska. V roce 2004, když mu bylo 26 let, odešel do německého Mönchengladbachu, který za něho zaplatil okolo 60 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

3. – 4. Jan Laštůvka (Šachtar Doněck) – 2,5 milionu eur

Jan Laštůvka-2003.jpg

Jedním ze strůjců mistrovské jízdy Baníku v sezoně 2003/04 byl brankář Jan Laštůvka, který po vydařeném ročníku odešel do ukrajinského Doněcku. Šachtar za jeho podpis zaplatil dva a půl milionu eur, Laštůvka si v klubu ale nikdy nedokázal vybojovat pevnou pozici a hostoval v Anglii či v Německu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. – 4. Václav Svěrkoš (FC Sochaux) – 2,5 milionu eur

Václav Svěrkoš.jpg

Útočník Václav Svěrkoš odstartoval profesionální kariéru na Bazalech, odkud odešel v roce 2003 za půldruhého milionu eur do Borussie Mönchengladbach. Za čtyři roky byl ale zpět. V roce 2009 se vydal z Ostravy na další zahraniční štaci, tentokrát do Sochaux, a na jeho odchodu vydělal Baník ještě o milion eur víc. Po dvou letech byl ale opět zpátky doma. Podepsal pětiletou smlouvu, stal se oporou mančaftu a fanoušci ho milovali. Jenže v říjnu roku 2014 se s klubem nečekaně rozešel - a to hodně ve zlém. Slezané tak ztratili jednoho z nejvěrnějších a nejoddanějších hráčů posledních let.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Matěj Vydra (Udine) – 3 miliony eur

Matěj Vydra-Baník.jpg

V roce 2010 přestoupil Matěj Vydra za dvacet milionů korun z Jihlavy do Baníku. V Ostravě odehrál parádní půlrok a v červnu tehdy osmnáctiletý útočník zamířil za tři miliony eur do Udine. Ovšem v Itálii neprorazil, působil také v Belgii a od roku 2012 byl deset let v Anglii, kde oblékal dresy Watfordu, West Bromu, Readingu, Derby County a Burnley. Od letošního ledna je hráčem Viktorie Plzeň.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Milan Baroš (Liverpool) – 7 milionů eur

Milan Baroš-Baník 2001.jpg

Nejdražším hráčem, který odešel z Bazalů do jiného klubu, byl útočník Milan Baroš. Bylo mu teprve dvacet let, když v roce 2001 přestoupil do Liverpoolu, s nímž později vyhrál Ligu mistrů. Druhý nejlepší střelec v historii české reprezentace poté působil i ve Francii či Turecku. Kariéru ukončil v mateřském Baníku.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud