Když ukápla slza aneb 5 nejsmutnějších českých porážek na Eurech

Samostatná česká fotbalová reprezentace se objevila na šesti evropských šampionátech v řadě. V dosavadní historii turnajů si připsala několik slavných triumfů, ale také pár velice smolných porážek.

Fotbal budí emoce a nabízí spoustu silných okamžiků. Na jedné straně hráči křepčí radostí, na druhé se hroutí v slzách. Společně s nimi i fanoušci.

Česká reprezentace prohrála na evropských šampionátech dohromady jedenáct zápasů. Pět porážek ale bylo velice krutých a bolestivých a ukápla při nich nejedna slza. Zavzpomínejte na ně v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Česká republika – Portugalsko 0:1 (Euro 2012 – čtvrtfinále)

Na předposledním Euru v Polsku a na Ukrajině byli Češi podceňovaným týmem. Tím spíš, když dostali v úvodním zápase výprask 4:1 od Rusů. Parta Michala Bílka se ale zvedla, zdolala Řeky a v klíčovém zápase porazila díky brance Petra Jiráčka i domácí Poláky.

Českému týmu se rázem začalo věřit, jenže ve čtvrtfinále stálo silné Portugalsko s Cristianem Ronaldem. A právě hvězda Realu Madrid uťala v 79. minutě české medailové sny.

Pokračování 3 / 6

Česká republika – Nizozemsko 0:1 (Euro 2000 – základní skupina)

Upřímně, pamatujete si na působení českých fotbalistů na Euru 2000? Že ve skupině prohráli 1:2 s Francií a po dvou gólech Vladimíra Šmicera zdolali Dánsko? Tak či tak, na úvodní zápas s Nizozemskem si vzpomene každý. Stačí pouze zmínit jméno Pierluigi Collina, který se postaral o jednu z největších křivd v historii českého fotbalu.

Vyrovnaný zápas mezi Čechy a Oranjes spěl k bezbrankové remíze, když italský sudí viděl jako jediný faul Josefa Němce na Ronalda de Boera a nařídil penaltu, kterou proměnil jeho bratr Frank. Běžela 89. minuta. Češi se z této porážky nevzpamatovali a stříbro z Anglie neobhájili.

Pokračování 4 / 6

Česká republika – Turecko 2:3 (Euro 2008 – základní skupina)

Tato porážka hodně bolela. Češi načali Euro 2008 výborně a brankou Václava Svěrkoše porazili domácí Švýcary 1:0. Ve druhém duelu nás sice porazilo Portugalsko, český tým měl ale stále všechny trumfy ve svých rukách.

Brücknerovi svěřenci vedli v klíčovém zápase s Turky už 2:0, pak ale nepochopitelně selhali. Patnáct minut před koncem snížil Arda Turan, v 87. minutě srovnal po obrovském kiksu Petra Čecha Nihat Kahveci a tentýž hráč o dvě minuty později rozhodl. Čechům zbyly oči pro pláč, zato Turci došli až do semifinále.

Pokračování 5 / 6

Česká republika – Řecko 0:1 p. (Euro 2004 – semifinále)

Češi na Euru v Portugalsku váleli. Ve skupině porazili Lotyše, otočili zápas s Nizozemci a v sestavě s náhradníky vyřadili Němce, pak snadno zdolali Dány a přes Řeky měli postoupit do finále.

Brücknerovi svěřenci, kteří předváděli nejlepší fotbal na turnaji, byli po celý zápas lepší, vytvářeli si šance, ale ani jednu neproměnili. Navíc přišli o zraněného Pavla Nedvěda, Tomáš Rosický napálil míč do břevna, neprosadil se ani nejlepší střelec šampionátu Milan Baroš a utkání tak dospělo do prodloužení. Ve 105. minutě udeřil po rohu Dellas a Češi už neměli čas na zvrat. Řekové šli dál a ve finále vybojovali zlato.

Pokračování 6 / 6

Česká republika – Německo 1:2 p. (Euro 1996 – finále)

Euro 1996. Legendární turnaj. Češi porazili Italy, remizovali s Rusy, zdolali Portugalce a v semifinále i Francii. Prohráli dva zápasy – první a poslední, navíc oba s Němci. Z úvodní porážky se ještě oklepali, ve finále jim ale chyběl poslední krok.

Bitva ve Wembley přitom začala dobře a Češi díky proměněnému pokutovému kopu Patrika Bergera dlouho vedli. V 73. minutě ale srovnal Oliver Bierhoff, který šťastným gólem z páté minuty prodloužení přisoudil Uhrinovým svěřencům stříbrné medaile.