2001: Zlatý míč – Pavel Nedvěd, Fotbalista roku – Tomáš Rosický  „Grande Paolo“ se v roce 2001 stal novou posilou Juventusu a zároveň se postaral o nejdražší transfer v české historii. Do Turína přišel, aby nahradil legendárního Zinedina Zidana, který zamířil do Realu Madrid. S Juventusem ihned vyhrál titul a získal Zlatý míč. Fotbalistou roku se však stal mistr české ligy se Spartou a nová posila Dortmundu Tomáš Rosický. Profimedia.cz
 2006: Zlatý míč – Petr Čech, Fotbalista roku – Tomáš Rosický  Zlatý míč má od roku 2005, s výjimkou dvou sezon, stejného vítěze – Petra Čecha, který triumfoval i v roce 2006. Fotbalistou roku se ale nestal. Tuto anketu ovládl Tomáš Rosický, který byl v té době již hráčem londýnského Arsenalu. Profimedia.cz
 2007: Zlatý míč – Petr Čech, Fotbalista roku – Marek Jankulovski  Zatímco ve Zlatém míči vyhrál v roce 2007 opět Petr Čech, Fotbalistou roku se stal znovu někdo jiný. Tentokrát to byl Marek Jankulovski, který s AC Milán vyhrál Ligu mistrů. Vítězství v anketě proto nebylo žádným překvapením. Profimedia.cz
 2009: Zlatý míč – Pavel Nedvěd, Fotbalista roku – Petr Čech  Petr Čech sice v roce 2009 nezískal Zlatý míč, ale uspěl ve Fotbalistovi roku. Zlatý míč České republiky obdržel o šest let později než trofej pro nejlepšího hráče planety Pavel Nedvěd. Byl v tom i kus symboliky, jeden z nejlepších českých fotbalistů všech dob zároveň ukončil kariéru. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Když to vidí jinak hráči, trenéři a novináři. 11 let, ve kterých se lišili vítězové ankety Zlatý míč a Fotbalista roku

David Lafata v roce 2015 triumfoval v anketě Zlatý míč České republiky. Fotbalistou roku však byl zvolen Petr Čech. A nebylo to poprvé ani naposled, co se výsledky těchto dvou prestižních anket lišily.

Jak to, že Česká republika může mít za jeden kalendářní rok dva nejlepší fotbalisty? Jednoduše, existují totiž dvě různé ankety.

Fotbalistu roku pořádá Fotbalová asociace České republiky a o nejlepším hráči, trenérovi a dalších oceněních svými hlasy rozhodují hráči, trenéři, funkcionáři a novináři. Ve Zlatém míči se vyhlašuje jen nejlepší fotbalista. Jedná se o anketu pořádanou Klubem sportovních novinářů České republiky, ve které hlasují žurnalisté celostátních i regionálních médií, kteří se pravidelně věnují fotbalu.

Už jedenáctkrát se stalo, že Česká republika měla v jednom roce dva nejlepší fotbalisty. Kdy k tomu došlo, to se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

1999: Zlatý míč – Patrik Berger, Fotbalista roku – Jan Koller

Koller-Berger.jpg

Zlatý míč byl poprvé udělen v roce 1997. O dva roky později už měl jiného vítěze než anketa Fotbalista roku. Zatímco tím se stal tehdejší kanonýr Anderlechtu Jan Koller, Zlatý míč získal Patrik Berger, který v té době válel za anglický Liverpool.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

2001: Zlatý míč – Pavel Nedvěd, Fotbalista roku – Tomáš Rosický

Pavel Nedvěd-Tomáš Rosický1.jpg

„Grande Paolo“ se v roce 2001 stal novou posilou Juventusu a zároveň se postaral o nejdražší transfer v české historii. Do Turína přišel, aby nahradil legendárního Zinedina Zidana, který zamířil do Realu Madrid. S Juventusem ihned vyhrál titul a získal Zlatý míč. Fotbalistou roku se však stal mistr české ligy se Spartou a nová posila Dortmundu Tomáš Rosický.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

2006: Zlatý míč – Petr Čech, Fotbalista roku – Tomáš Rosický

Petr Čech-Tomáš Rosický.jpg

Zlatý míč má od roku 2005, s výjimkou dvou sezon, stejného vítěze – Petra Čecha, který triumfoval i v roce 2006. Fotbalistou roku se ale nestal. Tuto anketu ovládl Tomáš Rosický, který byl v té době již hráčem londýnského Arsenalu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

2007: Zlatý míč – Petr Čech, Fotbalista roku – Marek Jankulovski

Petr Čech-Marek Jankulovski.jpg

Zatímco ve Zlatém míči vyhrál v roce 2007 opět Petr Čech, Fotbalistou roku se stal znovu někdo jiný. Tentokrát to byl Marek Jankulovski, který s AC Milán vyhrál Ligu mistrů. Vítězství v anketě proto nebylo žádným překvapením.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

2009: Zlatý míč – Pavel Nedvěd, Fotbalista roku – Petr Čech

Petr Čech Nedvěd LM.jpg

Petr Čech sice v roce 2009 nezískal Zlatý míč, ale uspěl ve Fotbalistovi roku. Zlatý míč České republiky obdržel o šest let později než trofej pro nejlepšího hráče planety Pavel Nedvěd. Byl v tom i kus symboliky, jeden z nejlepších českých fotbalistů všech dob zároveň ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

2014: Zlatý míč – Petr Čech, Fotbalista roku – David Lafata

David Lafata-Petr Čech.jpg

V roce 2014 to bylo pošesté, co Zlatý míč i anketu Fotbalista roku opanovali dva různí hráči. Zatímco ve Zlatém míči již podeváté v kariéře uspěl Petr Čech, Fotbalistou roku se stal kapitán pražské Sparty David Lafata, který zároveň získal třetí korunu pro krále ligových střelců a dovedl letenský tým k mistrovskému titulu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

2015: Zlatý míč – David Lafata, Fotbalista roku – Petr Čech

Čech-Lafata.jpg

Rok 2015 se v anketě Zlatý míč České republiky zapsal do historie. Poprvé totiž triumfoval fotbalista z domácí soutěže. Sparťanský útočník David Lafata přerušil nadvládu dvojice Petr Nedvěd a Petr Čech, která si střídavě odnášela ocenění od roku 2003. V anketě Fotbalista roku se radoval ze svého osmého vítězství brankář Petr Čech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

2017: Zlatý míč – Petr Čech, Fotbalista roku – Vladimír Darida

Čech-Darida.jpg

Zatímco v anketě Fotbalista roku 2017 skončil brankář Petr Čech překvapivě na druhém místě za Vladimírem Daridou, trofej Zlatý míč patřila po sezoně 2016/17 právě jemu. Pro gólmana Arsenalu to bylo v tu chvíli jedenácté vítězství v této anketě. Zato záložník Herthy Berlín vyhrál ocenění Fotbalista roku poprvé v kariéře.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

2018: Zlatý míč – Petr Čech, Fotbalista roku – Tomáš Vaclík

Petr Čech-Tomáš Vaclík.jpg

V roce 2018 se poprvé v historii dvou nejprestižnějších fotbalových anket v České republice stalo, že je vyhráli dva gólmani. Zlatý míč si podvanácté - a naposled v kariéře - odnesl Petr Čech, Fotbalistou roku se však stal jeho nástupce v reprezentační brance Tomáš Vaclík. Zatímco Čechova sportovní dráha spěla do cíle v Arsenalu, Vaclík byl na vzestupu. Po přestupu z Basileje do Sevilly se stal oporou španělského týmu a výrazně na sebe upozornil v La Lize i na mezinárodní scéně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

2019: Zlatý míč – Tomáš Vaclík, Fotbalista roku – Tomáš Souček

Vaclík-Souček1.jpg

V 25 letech si Tomáš Souček vychutnal premiérové vítězství v anketě Fotbalista roku. Vyhrál s velkým náskokem před brankářem Tomášem Vaclíkem, který však premiérově ovládl anketu Zlatý míč. Součkovi se rok 2019 mimořádně povedl. S pražskou Slavií na jaře vyhrál českou ligu i domácí pohár a prošel s ní do čtvrtfinále Evropské ligy. Byl také vyhlášen nejlepším hráčem ligové sezony 2018/19. Tomáš Vaclík si ocenění vysloužil za výkony v dresu Sevilly i ty v reprezentaci, kterou pomohl dotáhnout z kvalifikace na evropský šampionát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

2021: Zlatý míč – Tomáš Souček, Fotbalista roku – Patrik Schick

Schick - Souček.jpg

Patrik Schick si zasloužil vítězství v anketě Fotbalista roku za mimořádný rok 2021. O pozici nejlepšího střelce na Euru ho připravil jen nižší počet asistencí, než měl Cristiano Ronaldo. Jeho nezapomenutelnou trefu proti Skotsku z padesáti metrů zvolili fanoušci nejhezčím gólem šampionátu. Střelecky se mu dařilo v německé lize i v reprezentaci, v níž v 11 zápasech vstřelil sedm branek. V konkurenční anketě však triumfoval podruhé v řadě záložník Tomáš Souček, kterému se také povedlo mistrovství Evropy i klubová sezona ve West Hamu United.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud