5. Robin Hranáč (Viktoria Plzeň) – 3 branky v 17 zápasech  Od prosince 2022 vyskočila tržní cena obránce Robina Hranáče na sedminásobek. Podle portálu TransferMarkt nyní činí přibližně 42 milionů korun a během jarní části sezony může vyrůst ještě výš. Třiadvacetiletý zadák se vrátil v létě z hostování v Pardubicích zpět do Plzně a vybojoval si místo v základní sestavě. Na podzim odehrál 17 utkání a pokaždé byl v základní sestavě a hrál až do závěrečného hvizdu. Přímo se podílel na čtyřech brankách – tři sám vstřelil a na jednu nahrál. Už nyní je jasné, že zažívá životní sezonu. Ve Viktorce má podepsanou smlouvu do roku 2025.
 4. Tomáš Wiesner (Sparta Praha) – 3 branky v 15 zápasech  Šestadvacetiletý Tomáš Wiesner je pro kouče Briana Priskeho důležitou součástí týmu. V minulých letech pendloval z hostování na hostování, hrál v Liberci a Mladé Boleslavi, ale nyní má už třetím rokem jisté místo v sestavě Sparty. Na podzim odehrál 15 zápasů, z toho devět v základní jedenáctce a zaznamenal tři góly a jednu asistenci.
 3. Jakub Pokorný (Sigma Olomouc) – 3 branky ve 13 zápasech  Jakub Pokorný je rodákem ze Znojma, kde také s fotbalem začínal, než v roce 2016 odešel do Ostravy a spojil nadlouho svůj fotbalový osud s Baníkem, v jehož dresu odehrál sedm sezon. V té první pomohl klubu z druhé ligy zpět mezi elitu a následně odehrál přes devadesát prvoligových utkání. Nějaký čas hostoval v Ústí nad Labem a v Hradci Králové, a předloni v srpnu přestoupil na Hanou. V hanáckém klubu si vydobyl slušnou pozici a stal se jedním z pilířů mužstva. V aktuálním ročníku odehrál 13 střetnutí a jen dvakrát nefiguroval v zahajovací jedenáctce. Sigmě pomohl třemi přesnými trefami k prozatímní páté příčce v tabulce. Jednou si odnesl ocenění pro nejlepšího hráče utkání.
 2. Daniel Horák (Hradec Králové) – 4 branky v 19 zápasech  Z rezervního celku pražské Sparty zamířil v létě za navou výzvou třiadvacetiletý zadák Daniel Horák. Levý bek se vrátil do klubu, v němž kdysi začínal s fotbalem a nyní mu svá učednická léta splácí skvělými výkony. V podzimní část sezony odehrál všech 19 střetnutí a pouze dvakrát nebyl v základní sestavě. Prezentoval se spolehlivými výkony a také velmi slušnou střeleckou formou. Dal čtyři góly a na další dva přihrál spoluhráčům. Od léta vyskočila jeho tržní cena téměř trojnásobně nahoru a nyní podle portálu TransferMarkt činí asi deset milionů korun.
6
Fotogalerie

Když to tam padá obráncům. Toto je 6 nejlépe střílejících beků v aktuálním ročníku Fortuna ligy

Že se po podzimní části sezony nachází na čele tabulky střelců v české Fortuna lize s deseti góly Marek Havlík ze Slovácka, ví asi každý fanoušek, který nejvyšší tuzemskou soutěž sleduje. Ale mnozí asi netuší, kdo je nejlépe střílejícím obráncem.

Kdo by mohl získat v aktuální sezoně pomyslný titul pro nejlepšího „obránce-kanonýra“? Šest borců, kteří k tomu mají momentálně nejblíže, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

6. Ondřej Zmrzlý (Sigma Olomouc) – 3 branky v 18 zápasech

Ondřej Zmrzlý (2).jpg

Čtyřiadvacetiletý zadák Ondřej Zmrzlý je odchovancem olomoucké Sigmy. V hanáckém klubu nyní kroutí pátou prvoligovou sezonu a vede si v ní velmi dobře. V 18 zápasech vstřelil tři góly a zaznamenal pět asistencí. Všechny podzimní utkání odehrál v základní sestavě a na hřišti byl od první do poslední minuty.

V Olomouci dobře vědí, že je to nesmírně perspektivní hráč a že v něm dřímá slušný (finanční) potenciál, ale hrozí, že talentovaného levého beka ztratí zadarmo. Stávající smlouva mu totiž vyprší po aktuálním ročníku, a pokud ji neprodlouží, bude moci odejít zadarmo. Není tedy vyloučeno, že jej Hanáci pustí na novou adresu už během lednového přestupního termínu. Portál TransferMarkt vyčísluje jeho cenu na jeden milion eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Robin Hranáč (Viktoria Plzeň) – 3 branky v 17 zápasech

Robin Hranáč.jpg

Od prosince 2022 vyskočila tržní cena obránce Robina Hranáče na sedminásobek. Podle portálu TransferMarkt nyní činí přibližně 42 milionů korun a během jarní části sezony může vyrůst ještě výš. Třiadvacetiletý zadák se vrátil v létě z hostování v Pardubicích zpět do Plzně a vybojoval si místo v základní sestavě. Na podzim odehrál 17 utkání a pokaždé byl v základní sestavě a hrál až do závěrečného hvizdu. Přímo se podílel na čtyřech brankách – tři sám vstřelil a na jednu nahrál. Už nyní je jasné, že zažívá životní sezonu. Ve Viktorce má podepsanou smlouvu do roku 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. Tomáš Wiesner (Sparta Praha) – 3 branky v 15 zápasech

Tomáš Wiesner1.jpg

Šestadvacetiletý Tomáš Wiesner je pro kouče Briana Priskeho důležitou součástí týmu. V minulých letech pendloval z hostování na hostování, hrál v Liberci a Mladé Boleslavi, ale nyní má už třetím rokem jisté místo v sestavě Sparty. Na podzim odehrál 15 zápasů, z toho devět v základní jedenáctce a zaznamenal tři góly a jednu asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

3. Jakub Pokorný (Sigma Olomouc) – 3 branky ve 13 zápasech

Jakub Pokorný.jpg

Jakub Pokorný je rodákem ze Znojma, kde také s fotbalem začínal, než v roce 2016 odešel do Ostravy a spojil nadlouho svůj fotbalový osud s Baníkem, v jehož dresu odehrál sedm sezon. V té první pomohl klubu z druhé ligy zpět mezi elitu a následně odehrál přes devadesát prvoligových utkání. Nějaký čas hostoval v Ústí nad Labem a v Hradci Králové, a předloni v srpnu přestoupil na Hanou. V hanáckém klubu si vydobyl slušnou pozici a stal se jedním z pilířů mužstva. V aktuálním ročníku odehrál 13 střetnutí a jen dvakrát nefiguroval v zahajovací jedenáctce. Sigmě pomohl třemi přesnými trefami k prozatímní páté příčce v tabulce. Jednou si odnesl ocenění pro nejlepšího hráče utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Daniel Horák (Hradec Králové) – 4 branky v 19 zápasech

Daniel Horák.jpg

Z rezervního celku pražské Sparty zamířil v létě za navou výzvou třiadvacetiletý zadák Daniel Horák. Levý bek se vrátil do klubu, v němž kdysi začínal s fotbalem a nyní mu svá učednická léta splácí skvělými výkony.

V podzimní část sezony odehrál všech 19 střetnutí a pouze dvakrát nebyl v základní sestavě. Prezentoval se spolehlivými výkony a také velmi slušnou střeleckou formou. Dal čtyři góly a na další dva přihrál spoluhráčům. Od léta vyskočila jeho tržní cena téměř trojnásobně nahoru a nyní podle portálu TransferMarkt činí asi deset milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Ladislav Krejčí (Sparta Praha) – 4 branky ve 12 zápasech

Ladislav Krejčí II-3.jpg

Ladislav Krejčí je univerzálem, který může hrát v obranné i záložní řadě, trenér Brian Priske ho však využívá jako defenzivního hráče. I díky jeho kreativitě a střelecké potenci je Sparta po podzimní části sezony na čele tabulky.

Nyní čtyřiadvacetiletý borec vyměnil v roce 2019 moravskou metropoli za Letnou. Člen všech mládežnických reprezentačních výběrů od 16 až do 21 let je považován za velký talent českého fotbalu. Ligový debut si odbyl už v říjnu roku 2016 právě proti Spartě, o necelé dva roky později zaznamenal první branku v nejvyšší soutěži, když se trefil do sítě Teplic.

Ve Spartě od šikovného záložníka mnoho očekávali a dá se říct, že velké naděje naplňuje. Na Letné kroutí už pátou sezonu. Ta minulá se mu nesmírně povedla – byl tahounem mužstva za mistrovským titulem a v 19 utkáních nastřílel 13 branek. V té současné se už trefil čtyřikrát a na tři další góly nahrával. Naneštěstí pro Spartu je však poměrně náchylný ke zraněním. I v aktuálním ročníku byl víc než měsíc mimo hru. Smlouvu na Letné má podepsanou do roku 2025 a jeho aktuální cena přesahuje 120 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud