Jürgen Sundermann  Experiment, který příliš nevyšel. Jürgen Sundermann, jenž odehrál jeden zápas v německé reprezentaci, přišel do Sparty v roce 1994, bývalý kouč Herthy Berlín nebo Schalke 04 byl ale už po 19. kole nahrazen Jozefem Jarabinským. „Když jsem přišel, byl tým ve spodních patrech tabulky. To se nedá změnit ze dne na den a taky jsme na začátku nějaké zápasy prohráli. V zimě mi prezident Petr Mach řekl, že pokud nezískáme titul, nebude mít finanční možnosti na to, aby dodržel mou tříletou smlouvu. Na konci sezony bych musel skončit. To mě velmi překvapilo. Pak jsme se začali zlepšovat a klub nejen že chtěl mou smlouvu dodržet, ale dokonce prodloužit. Já jsem ale prezidentovi řekl, že mě jeho reakce v zimě strašně zklamala, a odešel jsem,“ uvedl později pro iSport.cz. Sparta tehdy zpackanou sezonu zvládla napravit a vyhrála o sedm bodů před Slavií.
 Stanislav Griga  Slovenský kouč Stanislav Griga skončil po sezoně 2004/05 v Liberci a odjel do Indie, tam se dozvěděl o nabídce z Letné a kývl na ni. Ve funkci nahradil Jaroslava Hřebíka, sezona mu ale nevyšla. Sparta skončila pátá a místo v Evropě si vybojovala jen díky triumfu v Poháru. Po pátém kole dalšího ročníku byl Griga odvolán a na jeho místo usedl Michal Bílek, který Spartu dovedl k titulu.
 Andrea Stramaccioni  Projekt jménem Andrea Stramaccioni nedopadl dobře a jasně ukázal, jak nekoncepčně se na Letné v minulých letech pracovalo. Ambiciózní italský kouč během pár měsíců po nástupu do funkce přivedl na Letnou spoustu drahých hráčů ze zahraničí, ale nedokázal naplnit vysoké nároky, a tak dostal padáka. Ve Spartě nevydržel ani jednu sezonu, ale královský plat pobíral ještě dlouho po vyhazovu z klubu.
 Brian Priske  Zatímco předchozí jména reprezentoval minulost, Brian Priske je odrazem současnosti. Bývalý dánský reprezentant začínal s trenérskou kariérou v roce 2011 jako asistent v Midtjyllandu. Od roku 2019 pak vedl mužstvo jako hlavní kouč. Předtím, než se v roce 2022 přesunul do Prahy a zaujal na Letné místo po Pavlovi Vrbovi, vedl ještě jeden rok belgické Antverpy. Priske se Spartě upsal do konce sezony 2023/24. Mužstvo dosud vedl ve 22 zápasech ve třech soutěžích, z nichž 12 bylo vítězných, sedm skončilo remízou a jen ve třech skončili Pražané bez bodu.​​​​​​​
5
Fotogalerie

Když Spartu vedl cizinec. 5 zahraničních trenérů, kteří dosud šéfovali letenskému týmu

V zahraničí je to zcela běžná věc - kluby koučují cizinci a nikdo se tomu nijak zvlášť nediví. Například v anglické Premier League najdeme jen pár domácích trenérů. U nás je ale tato pozice pořád hlavně doménou tuzemských koučů. Najdeme ale pár výjimek. například v pražské Spartě.

Slavia se před několika lety pustila do experimentu s Alexem Pastoorem, Ve Spartě zase dali důvěru Andreovi Stramaccioimu. Ani jeden krok nevyšel a pražské kluby se posléze opět vydaly českou cestou. Stramaccioni však nebyl prvním a ani posledním cizincem, který byl trenérem Sparty. Jména všech pěti zahraničních koučů, kteří působili na Letné, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Karol Dobiaš

Karol Dobiáš.jpg

Slovenský kouč Karol Dobiaš se objevil na lavičce Sparty už v průběhu sezony 1992/93, kdy vedl tým společně s Dušanem Uhrinem. O rok později, už bez Uhrina, dovedl letenský výběr k titulu v historicky prvním ročníku samostatné české ligy.

Sparta tehdy vybojovala 45 bodů a získala o šest bodů více než druhá Slavia. V rudém dresu  tehdy působili Petr Kouba, Jozef Chovanec, Pavel Nedvěd či dvacetigólový střelec Horst Siegl. Po druhém kole další sezony ale Karol Dobiaš ve Spartě skončil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Jürgen Sundermann

Jurgen Sunderman.jpg

Experiment, který příliš nevyšel. Jürgen Sundermann, jenž odehrál jeden zápas v německé reprezentaci, přišel do Sparty v roce 1994, bývalý kouč Herthy Berlín nebo Schalke 04 byl ale už po 19. kole nahrazen Jozefem Jarabinským.

„Když jsem přišel, byl tým ve spodních patrech tabulky. To se nedá změnit ze dne na den a taky jsme na začátku nějaké zápasy prohráli. V zimě mi prezident Petr Mach řekl, že pokud nezískáme titul, nebude mít finanční možnosti na to, aby dodržel mou tříletou smlouvu. Na konci sezony bych musel skončit. To mě velmi překvapilo. Pak jsme se začali zlepšovat a klub nejen že chtěl mou smlouvu dodržet, ale dokonce prodloužit. Já jsem ale prezidentovi řekl, že mě jeho reakce v zimě strašně zklamala, a odešel jsem,“ uvedl později pro iSport.cz. Sparta tehdy zpackanou sezonu zvládla napravit a vyhrála o sedm bodů před Slavií.

Foto: YouTube.com

Pokračování 4 / 6

Stanislav Griga

Stanislav Griga.jpg

Slovenský kouč Stanislav Griga skončil po sezoně 2004/05 v Liberci a odjel do Indie, tam se dozvěděl o nabídce z Letné a kývl na ni.

Ve funkci nahradil Jaroslava Hřebíka, sezona mu ale nevyšla. Sparta skončila pátá a místo v Evropě si vybojovala jen díky triumfu v Poháru. Po pátém kole dalšího ročníku byl Griga odvolán a na jeho místo usedl Michal Bílek, který Spartu dovedl k titulu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Andrea Stramaccioni

Andrea Stramaccioni.jpg

Projekt jménem Andrea Stramaccioni nedopadl dobře a jasně ukázal, jak nekoncepčně se na Letné v minulých letech pracovalo. Ambiciózní italský kouč během pár měsíců po nástupu do funkce přivedl na Letnou spoustu drahých hráčů ze zahraničí, ale nedokázal naplnit vysoké nároky, a tak dostal padáka. Ve Spartě nevydržel ani jednu sezonu, ale královský plat pobíral ještě dlouho po vyhazovu z klubu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Brian Priske

Brian Priske.jpg

Zatímco předchozí jména reprezentoval minulost, Brian Priske je odrazem současnosti. Bývalý dánský reprezentant začínal s trenérskou kariérou v roce 2011 jako asistent v Midtjyllandu. Od roku 2019 pak vedl mužstvo jako hlavní kouč. Předtím, než se v roce 2022 přesunul do Prahy a zaujal na Letné místo po Pavlovi Vrbovi, vedl ještě jeden rok belgické Antverpy.

Priske se Spartě upsal do konce sezony 2023/24. Mužstvo dosud vedl ve 22 zápasech ve třech soutěžích, z nichž 12 bylo vítězných, sedm skončilo remízou a jen ve třech skončili Pražané bez bodu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud