Edmonton Oilers – Calgary Flames  I když je dnešní rivalita dvou kanadských klubů jen stínem toho, čím bývala v minulosti, zápasy Olejářů a Plamenů stále patří mezi nejvyhrocenější v NHL. Nenávist fanoušků pramení z roku 1980, kdy spolu jejich týmy svedly bitvu o Stanley Cup. Dodnes jsou vzájemné duely nabité emocemi a vyprodaná hlediště v obou městech očekávají za každou cenu vítězství svých barev. Profimedia.cz
 Pittsburgh Penguins – Washington Capitals  Více než kterákoli jiná rivalita v NHL je tato založena na dvou individualitách – Alexandru Ovečkinovi a Sidney Crosbym. Od té doby, co hrají v NHL, se fanoušci i zástupci médií vášnivě přou o to, kdo z nich je nejlepším hráčem soutěže. Pokaždé, když se Washington s Pittsburghem potkají na ledě, je to zápas, v němž to pořádně jiskří a duní mantinely. Fanoušci Capitals byli až do loňska docela frustrovaní, protože Penguins v předchozích dvou sezonách pokaždé vyřadili jejich celek ve druhém kole play-off, načež pak dokráčeli až k zisku Stanley Cupu. Před rokem to ale bylo přesně naopak - klub z hlavního města přehrál Tučňáky ve druhém kole a následně vybojoval poprvé nejcennější hokejový grál. Profimedia.cz
 Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs  Mezi šestici původních týmů NHL, které tvoří tzv. „Original Six“, patří i Toronto a Montreal. Hráči Habs a Leafs svedli během stovky let bezpočet soubojů a bez ohledu na to, který tým je v dané sezoně silnější, vždycky jde o vyrovnané zápasy. Bylo jich už přes osm set. Oba kluby se potkaly šestnáctkrát v sériích play-off a šestkrát na sebe narazily ve finále Stanley Cupu. To už je nějaká historie, v níž se rivalita musí zákonitě projevit. Profimedia.cz
 Vancouver Canucks - Chicago Blackhawks  Rivalita mezi Vancouverem a Chicagem není příliš stará, ale to neznamená, že je slabá jako čaj. Nenávist klubů a fanoušků má kořeny v sezonách, kdy na sebe oba týmy narážely pravidelně v play-off. Úspěšnější byli v letech 2009 a 2010 Blackhawks, další rok jim to Kanaďané vrátili a vymetli Chicago z vyřazovacích bojů na své cestě do finále. Bylo to však jen o chlup. Vancouver vedl v sérii 3:0, ale Černí jestřábi se zmátořili, srovnali na 3:3 a o vítězství Canucks nakonec rozhodovalo až prodloužení sedmého utkání. To už je pořádný důvod k rivalitě, která trvá až do dnešních dnů. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Když se dva kluby nemají moc v lásce. Toto je 5 nesmiřitelných rivalů v NHL

Nesmiřitelní soupeři, mezi kterými to jiskří víc, než je obvyklé, se najdou v každém sportu a ve všech soutěžích. Je jedno, zda jde o ligu plnou dobře placených profesionálů, nebo o okresní přebor, v němž si nemůžou přijít na jméno dvě sousední vesnice.

Hokej je emotivním a kontaktním sportem a tyto dva faktory - spolu se skutečností, že všechny týmy v NHL spolu hrají během sezony až šestkrát (nepočítáme-li play-off) - způsobují, že mezi určitými protivníky vznikla naprosto speciální rivalita. V některých případech je stará desítky let, jindy má kořeny, jež sahají do poměrně nedávné minulosti.

Třeba mezi Minnesotou Wild a Floridou Panthers jako by ani žádná rivalita neexistovala. Kluby nemají tak dlouhou historii a během soutěže na sebe narážejí - díky zařazení do svých divizí - jen minimálně.

Zato celky s dlouhou historií, které spolu sehrály nespočet bitev o Stanley Cup, si rozhodně mají co vracet a rivalita mezi nimi je obrovská. Stačí si připomenout konec 90. let a nenávist mezi Detroitem a Coloradem.

Dnes už to mezi Rudými křídly a Lavinami tak nejiskří, ale zase jsou tu jiné dvojice, pro které jsou vzájemné souboje maximálně vyhecované a rozhodčí to v nich nemívají vůbec lehké. V následujících kapitolách najdete pět největších soupeřů v NHL.

Pokračování 2 / 6

New York Islanders – New York Rangers

NY Islanders - NY Rangers.jpg

Je to něco jako rivalita mezi fotbalovou Spartou a Slavií. Dva kluby z jednoho města, které mají tradici dlouhou jako týden před výplatou, a jejichž fanoušci se ze srdce nenávidí.

Vrcholem jejich soupeření byl rok 1979, kdy obránce Islanders Denis Potvin trefil ofenzivní hvězdu Rangers Ulfa Nilssona. Jeho brusle uvízla v rýze v ledu a švédská hvězda si zlomila kotník. Fanoušci Jezdců tehdy zuřili a tribuny skandovaly „Potvin sucks!“ Od té doby se přívrženci obou klubů k smrti nesnášejí a tato nenávist se dědí už čtyři desetiletí z otce na syny.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Edmonton Oilers – Calgary Flames

Edmonton - Calgary.jpg

I když je dnešní rivalita dvou kanadských klubů jen stínem toho, čím bývala v minulosti, zápasy Olejářů a Plamenů stále patří mezi nejvyhrocenější v NHL. Nenávist fanoušků pramení z roku 1980, kdy spolu jejich týmy svedly bitvu o Stanley Cup. Dodnes jsou vzájemné duely nabité emocemi a vyprodaná hlediště v obou městech očekávají za každou cenu vítězství svých barev.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Pittsburgh Penguins – Washington Capitals

Pittsburgh-Washington.jpg

Více než kterákoli jiná rivalita v NHL je tato založena na dvou individualitách – Alexandru Ovečkinovi a Sidney Crosbym. Od té doby, co hrají v NHL, se fanoušci i zástupci médií vášnivě přou o to, kdo z nich je nejlepším hráčem soutěže.

Pokaždé, když se Washington s Pittsburghem potká na ledě, je to zápas, v němž to pořádně jiskří a duní mantinely. Fanoušci Capitals byli až do roku 2018 docela frustrovaní, protože Penguins v předchozích dvou sezonách pokaždé vyřadili jejich celek ve druhém kole play-off, načež pak dokráčeli až k zisku Stanley Cupu. Před čtyřmi lety to ale bylo přesně naopak - klub z hlavního města přehrál Tučňáky ve druhém kole a následně vybojoval poprvé nejcennější hokejový grál.

Pokračování 5 / 6

Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs

Toronto Montreal.jpg

Mezi šestici původních týmů NHL, které tvoří tzv. „Original Six“, patří i Toronto a Montreal. Hráči Habs a Leafs svedli během stovky let bezpočet soubojů a bez ohledu na to, který tým je v dané sezoně silnější, vždycky jde o vyrovnané zápasy. Bylo jich už přes osm set. Oba kluby se potkaly šestnáctkrát v sériích play-off a šestkrát na sebe narazily ve finále Stanley Cupu. To už je nějaká historie, v níž se rivalita musí zákonitě projevit.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Vancouver Canucks - Chicago Blackhawks

Vancouver-Chicago.jpg

Rivalita mezi Vancouverem a Chicagem není příliš stará, ale to neznamená, že je slabá jako čaj. Nenávist klubů a fanoušků má kořeny v sezonách, kdy na sebe oba týmy narážely pravidelně v play-off.

Úspěšnější byli v letech 2009 a 2010 Blackhawks, další rok jim to Kanaďané vrátili a vymetli Chicago z vyřazovacích bojů na své cestě do finále. Bylo to však jen o chlup. Vancouver vedl v sérii 3:0, ale Černí jestřábi se zmátořili, srovnali na 3:3 a o vítězství Canucks nakonec rozhodovalo až prodloužení sedmého utkání. To už je pořádný důvod k rivalitě, která trvá až do dnešních dnů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud