Když hrůzou ztichne stadion. 11 nejděsivějších momentů v historii NHL

Hokej je tvrdým fyzickým sportem. Občas v něm dochází k situacím, při nichž je na ledě cítit blízkost smrti.

Malarchuk-slide.jpg
Děsivému divadlu přihlíželi diváci v březnu roku 1989, když  během utkání Buffala a St. Louis brankář Sabres Clint Malarchuk málem vykrvácel poté, co mu brusle prořízla krční tepnu.

Jsou chvíle, kdy zápolení o body, střílení gólů nebo blokování střel najednou není vůbec podstatné. Jde při  nich totiž o něco daleko cennějšího – o život. V následujících kapitolách najdete jedenáct děsivých momentů z historie NHL, při kterých stadiony ztichly hrůzou a hokej šel úplně stranou.

Pokračování 2 / 12

2020: Srdeční kolaps Jaye Bouwmeestera

Zatím poslední děsivý moment zažila NHL v únoru roku 2020, kdy během utkání Anaheimu se St. Louis zkolaboval hostující obránce Jay Bouwmeester. Šestatřicetiletý vítěz Stanley Cupu z roku 2019 a člen Triple Gold Clubu se během první třetiny zhroutil na střídačce poté, co odehrál 80 vteřin dlouhé střídání. Záchranáři museli použít k oživování defibrilátor, aby obnovili srdeční činnost. Po převozu do nemocnice mu doktoři voperovali do hrudníku kardioverter-defibrilátor, který hlídá srdeční rytmus.

Pokračování 3 / 12

2013: Přeseknutá tepna Zacha Redmonda

Zach Redmond.jpg

Během tréninku Winnipegu Jets v únoru roku 2013 došlo málem ke smrtelné události. Amerického obránce Zacha Redmonda zranil bruslí spoluhráč tak nešťastně, že málem vykrvácel. Naštěstí kluboví trenéři okamžitě zasáhli a podařilo se jim omezit únik krve z rozříznuté tepny na noze a dostat ho do nemocnice dříve, než mu selhalo srdce. Na návrat na led si musel počkat dlouhých devět měsíců.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

2008: Proříznutý krk Richarda Zedníka

V únoru roku 2008 byli diváci svědky hrůzostrašné scény během střetnutí Buffala s Floridou. Při souboji několika hráčů v rohu kluziště upadl Fin Oli Jokinen tak nešťastně, že jeho brusle prořízla krk slovenského útočníka Richarda Zedníka. Zraněný hokejista sice ještě zvládl dojet na střídačku, ale vzápětí musel na nosítka a rychle do nemocnice. Ztratil dva litry krve a na led se vrátil až za sedm měsíců.

Pokračování 5 / 12

2005: Srdeční zástava Jiřího Fischera

Psal se listopad roku 2005 a v utkání Detroitu s Nashvillem hrál poslední minuty své profesionální kariéry český obránce Jiří Fischer. Samozřejmě o tom neměl ani tušení. Po jednom ze střídání se mu zastavilo srdce a zkolaboval na střídačce Red Wings. Týmoví lékaři ho museli resuscitovat pomocí defibrilátoru přímo před 18 tisíci diváky na stadionu. Pětadvacetiletý hráč přežil, ale s hokejem se musel rozloučit.

Pokračování 6 / 12

2000: Epileptický záchvat Donalda Brasheara

Pokud se vám po vyslovení nebo přečtení jména Marty McSorley objeví v hlavě asociace se jménem Marty McFly, pak ji rovnou zažeňte pryč. Hrdina filmu Návrat do budoucnosti v podání Michaela J. Foxe nemůže být typově vzdálenější hokejovému řezníkovi.

Kariéru ukončil McSorley v roce 2002 v Bostonu a rozloučil se vražedným zákrokem na Donalda Brasheara, kterému hokejkou málem urazil hlavu. Napadenému spadla při pádu helma a udeřil se tvrdě do hlavy, následkem čehož se začal zmítat v křečích. Na led se vrátil až o rok později. McSorley byl obviněn z napadení a civilní soud ho shledal vinným. Dosud je jediným hráčem, který pykal za násilnou činnost na ledové ploše během zápasu.

Pokračování 7 / 12

2000: Fraktura hrtanu Trenta McClearyho

V lednu roku 2000 si prožil nejhorší okamžik kariéry kanadský forvard Trent McCleary. Při pokusu zablokovat střelu obránce Philadelphie Chrise Therriena jej zasáhl puk do krku. Následky byly strašlivé – zlomený hrtan a roztržená průdušnice. McCleary zoufale lapal po dechu a i když se ještě dokázal s pomocí spoluhráčů dostat na střídačku, zhroutil se na cestě do šatny a bylo nutné mu provést tracheotomii. Vážné zranění ukončilo v 27 letech jeho sportovní kariéru.

Pokračování 8 / 12

1998: Zástava srdce Chrise Prongera

Během druhého kola play-off v roce 1998 mezi Detroitem a St. Louis zkolaboval kanadský obránce Chris Pronger poté, co ho zasáhla do hrudi pumelice Dmitrije Mironova vypálená od modré čáry. Tvrdá rána do prsou způsobila hráči srdeční arytmii, což vedlo k zástavě krevní pumpy. Pronger se zhroutil na led a byl půl minuty v bezvědomí. Nejdůležitější sval v těle mu pak naštěstí opět začal fungovat.

Pokračování 9 / 12

1997: Epileptický záchvat Bryana Marchmenta

Kanadský obránce Bryan Marchment patři mezi nejnenáviděnější hokejisty v historii NHL. Pokaždé, když byl tenhle chlap na ledě, mohli si být diváci skoro jistí, že někoho pošle do špitálu a že to nebude náhoda, nýbrž nečistý úmysl. Jeho oblíbenou sviňárnou byl faul kolenem na koleno nebo hra loktem. S vážným zraněním po jeho běsnění skončili na marodce Mike Modano, Paul Kariya, Pavel Bure či Mike Gartner. Většina fanoušků nikdy nepochopila, proč mu vůbec nějaký klub v NHL nabídl smlouvu.

Jenže všechna nenávist šla stranou v dubnu roku 1997, kdy ve čtvrtfinále Západní konference po odehrání puku nekontrolovaně upadl na mantinel. Bylo to v místech trestné lavice, odkud se právě vracel na led Guy Carbonneau a Marchment narazil hlavou na hranu dveří, načež skončil v záchvatu epileptických křečí.

Pokračování 10 / 12

1989: Proříznutý krk Clinta Malarchuka

Děsivému divadlu přihlíželi diváci v březnu roku 1989 během utkání Buffala a St. Louis. Brankář Sabres Clint Malarchuk totiž mezi mantinely málem vykrvácel poté, co mu brusle prořízla krční tepnu. Na ledě se okamžitě vytvořila obrovská kaluž krve a když se nebohý gólman dostal na střídačku, žádal si kněze, protože byl přesvědčen, že zemře.

Zásadní měrou přispěl k záchraně jeho života tehdejší kouč týmu Jim Pizutelli, který býval armádním zdravotníkem a sloužil ve Vietnamu. Dokázal zamezit krvácení do doby, než se zraněný dostal do rukou odborníků. Po hrůzostrašně vypadajícím zážitku byl však Malarchuk překvapivě rychle zase fit a jen týden poté už byl opět na ledě.

Pokračování 11 / 12

1968: Smrt Billa Mastertona

Bill Masterton.jpg

Útočník Minnesoty North Star Bill Masterton je dosud jediným hokejistou, který zemřel v přímé souvislosti s následky zranění z utkání NHL. Stalo se tak 15. ledna 1968, dva dny poté, co po srážce s protihráči z celku California Seals upadl na led a udeřil se tvrdě do hlavy.

Během kariéry byl kanadský centr vzorem sportovní vytrvalosti a oddanosti hokeji a od té doby je v NHL udělováno ocenění, které nese jeho jméno. Poprvé bylo uděleno v sezoně 1967/68 a od té doby jej získalo přes padesát hráčů, mezi nimi i česká legenda Jaromír Jágr.

Pokračování 12 / 12

1933: Fraktura lebky Ace Baileyho

Ace bailey.jpeg

Ace Bailey byl jednou z prvních velkých hvězd Toronta Maple Leafs, jeho kariéra však náhle skončila v prosinci roku 1933. Poté, co ho obránce Bostonu Bruins Eddie Shore atakoval zezadu upadl na led a způsobil si frakturu lebky. Nechybělo mnoho a mohl zemřít. Nakonec přežil, ale s hokejovou kariérou byl konec.

Doporučujeme

Články odjinud