10. Jorginho (Itálie) – 57 milionů eur  Vítěz Ligy mistrů, Evropské ligy, Superpoháru UEFA, mistrovství světa klubů, šampion z posledního mistrovství Evropy a UEFA hráč sezony 2020/21 chyběl na nedávném světovém šampionátu v Kataru. Záložník Jorginho se sice narodil v Brazílii, ale reprezentuje Itálii, která se na prosincový turnaj nekvalifikovala, takže fanoušci byli o jeho fotbalové umění ochuzeni. Jednatřicetiletý borec je od roku 2018 neodmyslitelnou součástí Chelsea, kam se přesunul za 57 milionů eur z Neapole. V dresu Blues dosud odehrál 212 utkání a nastřílel 19 branek. V roce 2021 vyhrál s londýnským celkem Ligu mistrů, Superpohár UEFA a mistrovství světa klubů, o dva roky dříve se radoval z vítězství v Evropské lize. Mezitím se stal s reprezentací Itálie evropským šampionem. Profimedia.cz

10. Jorginho (Itálie) – 57 milionů eur
Vítěz Ligy mistrů, Evropské ligy, Superpoháru UEFA, mistrovství světa klubů, šampion z posledního mistrovství Evropy a UEFA hráč sezony 2020/21 chyběl na nedávném světovém šampionátu v Kataru. Záložník Jorginho se sice narodil v Brazílii, ale reprezentuje Itálii, která se na prosincový turnaj nekvalifikovala, takže fanoušci byli o jeho fotbalové umění ochuzeni. Jednatřicetiletý borec je od roku 2018 neodmyslitelnou součástí Chelsea, kam se přesunul za 57 milionů eur z Neapole. V dresu Blues dosud odehrál 212 utkání a nastřílel 19 branek. V roce 2021 vyhrál s londýnským celkem Ligu mistrů, Superpohár UEFA a mistrovství světa klubů, o dva roky dříve se radoval z vítězství v Evropské lize. Mezitím se stal s reprezentací Itálie evropským šampionem. Profimedia.cz

 9. Fernando Torres (Španělsko) – 58,5 milionu eur  Na začátku roku 2011 se stal Fernando Torres nejdražším hráčem v historii Premier League. Z Liverpoolu přicházel jako neomylný kanonýr, ale první rok v Chelsea byl pro mistra světa i Evropy jako zakletý. Torres nebyl schopen proměňovat ani ty nejvyloženější příležitosti a postupně trávil víc času na lavičce než na hřišti. Později už to sice bylo lepší, ale pořád to nebyl ten hráč, kterého si ruský multimiliardář Roman Abramovič pořizoval z Liverpoolu. Místo sériového střílení gólů aspoň připravoval šance pro spoluhráče, přesto panoval v Chelsea z jeho výkonů rozporuplný pocit. Za 50 milionů liber to prostě mělo vypadat jinak. I proto se ho Blues v roce 2015 definitivně zbavili. Profimedia.cz
 8. Christian Pulisic (USA) – 64 milionů eur  Christian Pulisic je nejmladším Američanem, který skóroval v Bundeslize. Zázračné fotbalové dítě zpoza Atlantiku se objevilo v Německu už v roce 2015, kdy mu bylo 16 let a netrvalo to ani moc dlouho, než si získal důvěru tehdejšího trenéra seniorského týmu Dortmundu Thomase Tuchela. V dresu Borussie se jeho talent rozzářil naplno a okolo talentovaného mladíka kroužili skauti nejbohatších evropských klubů. V boji o jeho podpis nakonec uspěla londýnská Chelsea, která neváhala v lednu roku 2019 zaplatit 64 milionů eur. Profimedia.cz
 7. Marc Cucurella (Španělsko) – 65,3 milionu eur  Španělský zadák Marc Cucurella je odchovancem Barcelony, za první tým katalánského velkoklubu však odehrál jen jediné utkání v národním poháru. V roce 2020 byl prodán za necelých 12 milionů eur do Getafe, odkud si po jediné sezoně vysloužil přestup na britské ostrovy. Za talentovaného zadáka zaplatil předloni v létě Brighton 18 milionů eur a klub z jihu Anglie tohoto obchodu určitě nelitoval. V úvodní sezoně v Premier League odehrál 35 utkání, pokaždé v základní sestavě, dal jeden gól a zaznamenal jednu asistenci. V Brightonu měl podepsaný kontrakt do roku 2026, ale na začátku srpna se stěhoval do Chelsea, která za něho zaplatila téměř 60 milionů liber. Profimedia.cz
 6. Álvaro Morata (Španělsko) – 66 milionů eur  Álvaro Morata, který je mistrem Evropy do 19 let z roku 2011 a o dva roky později se podílel na španělském triumfu na šampionátu hráčů do 21 let, patříval mezi netalentovanější mladé hráče ve španělské La Lize. Uměl podržet balon a chytře rozehrát, byl silný ve vzdušných soubojích a často býval pro svůj styl hry přirovnáván ke krajanovi Fernandu Morientesovi. Byl to pracovitý a obětavý fotbalista, a toho si byli vědomi v Chelsea. Do Anglie nakonec zamířil v roce 2017 za hodně vysokou částku, která se blížila k 70 milionům eur. Na Stamford Bridge ale pobyl jen půldruhé sezony, podílel se na triumfu v Evropské lize a výhře FA Cupu, a následně zmizel v Atlétiku Madrid. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

Když Chelsea utrácí jako splašená. 10 nejdražších posil v historii londýnského klubu

Chelsea už během lednového přestupního termínu utratila za posily 355 milionů eur. To je absolutně nejvíc ze všech evropských klubů. Zatím posledním hráčem, kterého londýnský velkoklub získal, je Ukrajinec Michajlo Mudryk, který se zařadil mezi nejdražší podpisy Blues všech dob.

Manažeři a vlastníci Chelsea pojali současný zimní přestupní termín velkoryse a rozhazují peníze, jako by si je na Stamford Bridge sami tiskli. Jedna z pěti zimních posil se zařadila mezi pět absolutně nejdražších podpisů v dějinách londýnského klubu. Desítku těch, kvůli kterým museli pokladníci sáhnout nejhlouběji do ka(p)sy, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

10. Jorginho (Itálie) – 57 milionů eur

Jorginho.jpg

Vítěz Ligy mistrů, Evropské ligy, Superpoháru UEFA, mistrovství světa klubů, šampion z posledního mistrovství Evropy a UEFA hráč sezony 2020/21 chyběl na nedávném světovém šampionátu v Kataru. Záložník Jorginho se sice narodil v Brazílii, ale reprezentuje Itálii, která se na prosincový turnaj nekvalifikovala, takže fanoušci byli o jeho fotbalové umění ochuzeni.

Jednatřicetiletý borec je od roku 2018 neodmyslitelnou součástí Chelsea, kam se přesunul za 57 milionů eur z Neapole. V dresu Blues dosud odehrál 212 utkání a nastřílel 19 branek. V roce 2021 vyhrál s londýnským celkem Ligu mistrů, Superpohár UEFA a mistrovství světa klubů, o dva roky dříve se radoval z vítězství v Evropské lize. Mezitím se stal s reprezentací Itálie evropským šampionem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

9. Fernando Torres (Španělsko) – 58,5 milionu eur

Torres.jpg

Fernando Torres býval pro fanoušky Liverpoolu bohem, ale poté, co zběhl v lednu roku 2011 do londýnské Chelsea, se stal jedním z nenáviděných zrádců. Zatímco na Anfield Road prožil španělský útočník asi nejšťastnější časy své kariéry, na angažmá na Stamford Bridge možná tak dobře vzpomínat nebude.

Na začátku roku 2011 se stal nejdražším hráčem v historii Premier League. Z Liverpoolu přicházel jako neomylný kanonýr, ale první rok v Chelsea byl pro mistra světa i Evropy jako zakletý. Torres nebyl schopen proměňovat ani ty nejvyloženější příležitosti a postupně trávil víc času na lavičce než na hřišti.

Později už to sice bylo lepší, ale pořád to nebyl ten hráč, kterého si ruský multimiliardář Roman Abramovič pořizoval z Liverpoolu. Místo sériového střílení gólů aspoň připravoval šance pro spoluhráče, přesto panoval v Chelsea z jeho výkonů rozporuplný pocit. Za 50 milionů liber to prostě mělo vypadat jinak. I proto se ho Blues v roce 2015 definitivně zbavili...

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

8. Christian Pulisic (USA) – 64 milionů eur

Christian Pulisic-Chelsea.jpg

Christian Pulisic je nejmladším Američanem, který skóroval v Bundeslize. Zázračné fotbalové dítě zpoza Atlantiku se objevilo v Německu už v roce 2015, kdy mu bylo 16 let a netrvalo to ani moc dlouho, než si získal důvěru tehdejšího trenéra seniorského týmu Dortmundu Thomase Tuchela. V dresu Borussie se jeho talent rozzářil naplno a okolo talentovaného mladíka kroužili skauti nejbohatších evropských klubů. V boji o jeho podpis nakonec uspěla londýnská Chelsea, která neváhala v lednu roku 2019 zaplatit 64 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

7. Marc Cucurella (Španělsko) – 65,3 milionu eur

Marc Cucurella-Chelsea.jpg

Španělský zadák Marc Cucurella je odchovancem Barcelony, za první tým katalánského velkoklubu však odehrál jen jediné utkání v národním poháru. V roce 2020 byl prodán za necelých 12 milionů eur do Getafe, odkud si po jediné sezoně vysloužil přestup na britské ostrovy. Za talentovaného zadáka zaplatil předloni v létě Brighton 18 milionů eur a klub z jihu Anglie tohoto obchodu určitě nelitoval.

V úvodní sezoně v Premier League odehrál 35 utkání, pokaždé v základní sestavě, dal jeden gól a zaznamenal jednu asistenci. V Brightonu měl podepsaný kontrakt do roku 2026, ale na začátku srpna se stěhoval do Chelsea, která za něho zaplatila téměř 60 milionů liber.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

6. Álvaro Morata (Španělsko) – 66 milionů eur

Álvaro Morata-Chelsea.jpg

Když se Álvaro Morata vrátil v létě roku 2016 po dvou úspěšných sezonách v Juventusu Turín zpátky do Realu Madrid, odkud v roce 2014 odcházel do Itálie za 20 milionů eur, asi čekal, že si zahraje v dresu Bílého baletu trochu víc. To se ale nestalo.

Morata, který je mistrem Evropy do 19 let z roku 2011 a o dva roky později se podílel na španělském triumfu na šampionátu hráčů do 21 let, tehdy patřil mezi netalentovanější mladé hráče ve španělské La Lize. Uměl podržet balon a chytře rozehrát, byl silný ve vzdušných soubojích a často býval pro svůj styl hry přirovnáván ke krajanovi Fernandu Morientesovi. Byl to pracovitý a obětavý fotbalista, a toho si byli vědomi v Chelsea.

Do Anglie nakonec zamířil v roce 2017 za hodně vysokou částku, která se blížila k 70 milionům eur. Na Stamford Bridge ale pobyl jen půldruhé sezony, podílel se na triumfu v Evropské lize a výhře FA Cupu, a následně zmizel v Atlétiku Madrid.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

5. Michajlo Mudryk (Ukrajina) – 70 milionů eur

Michajlo Mudryk.jpg

Zatím nejčerstvějším drahým přírůstkem do kádru Chelsea je dvaadvacetiletý ukrajinský křídelník Michajlo Mudryk. Blues v boji o podpis talentovaného mladíka ze Šachtaru Doněck porazili Arsenal, který nabízel 75 milionů eur plus bonusy ve výši 25 milionů eur. Chelsea za hráče zaplatí 70 milionů eur, ale v blízké budoucnosti formou různých bonusů doplatí dalších 30 až milionů eur. Jde o nejdražší prodej fotbalisty ukrajinským klubem v historii. Přestup Mudryka překonal dosavadní rekord Freda, který se připojil v roce 2018 k Manchesteru United za 59 milionů eur, jenž také odcházel ze Šachtaru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

3. – 4. Kepa Arrizabalaga (Španělsko) – 80 milionů eur

Kepa.jpg

Poté, co bylo jasné, že Chelsea opustí Thibaut Courtois, musel anglický klub najít náhradu. Vyhlédl si ji v Bilbau, odkud dorazil tehdy třiadvacetiletý Kepa Arrizabalaga. Španělský reprezentant přišel na Stamford Bridge za 72 milionů liber a stal se v tu chvíli nejdražším fotbalovým gólmanem všech dob.

Jenže v roce 2020 absolutně ztratil formu, kupil chybu za chybou a přišel o post jedničky mezi tyčemi. Nová akvizice - Édouard Mendy - se z místa, které suverénně zaujal, už dlouho vytlačit nedal, až v aktuálním ročníku dostává Kepa opět víc příležitostí. V klubu má smlouvu do roku 2025, ale jeho cena podle portálu TransferMarkt klesla na pouhých 15 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

3. – 4. Kai Havertz (Německo) – 80 milionů eur

Kai Havertz-Chelsea.jpg

Ofenzivní záložník či útočník Kai Havertz patří mezi hráče, jejichž tržní hodnota během uplynulých let vyskočila pořádně nahoru. Mladý Němec býval často srovnáván s Mesutem Özilem, ale toto přirovnání v řadě faktorů pokulhává.

Havertz je silovým typem hráče. S výškou 190 centimetrů je nesmírně silný v hlavičkových situacích, je to ale také vynikající driblér a perfektní nahrávač. O jeho podpis byl na fotbalovém trhu eminentní zájem, nakonec jej umístil na smlouvu předloženou londýnskou Chelsea, která poslala v září roku 2020 do Leverkusenu rovných 80 milionů eur a on se na Stamford Bridge upsal na pět let.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. Wesley Fofana (Francie) – 80,4 milionu eur

Wesley Fofana.jpg

Každý ve fotbalovém světě dobře ví, že Chelsea letos v létě pořádně přeplatila stopera Wesleyho Fofanu. Jenže na ostrovech je dobře známo, že získat za dobré peníze kvalitního hráče z Leicesteru je nesmírně tvrdý oříšek. Blues nutně potřebovali středního obránce, protože ztratili Antonia Rüdigera a Andrease Christensena, takže zatlačili na pilu a poslali Liškám na konto dvojnásobek toho, co podle portálu TransferMarkt činila v dané chvíli tržní cena jednadvacetiletého Francouze.

Fofana však v aktuální sezoně Premier League naskočil jen do dvou utkání a jinak byl ze hry kvůli zdravotním problémům s kolenem. Zmeškal kvůli nim už téměř dvacet utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. Romelu Lukaku (Belgie) – 113 milionů eur

Romelu Lukaku-Chelsea1.jpg

Belgický snajpr Romelu Lukaku přestoupil předloni v létě z Interu Milán za 113 milionů eur do Chelsea, ale v londýnském klubu byli z jeho výkonů zklamání a v médiích se několik měsíců horlivě spekulovalo o jeho odchodu ze Stamford Bridge. Jak by také mohli být spokojeni, když se po podpisu pětileté smlouvy s plněním ve výší téměř 85 milionů liber, z Lukakua stal téměř průměrný hráč.

Jeho trápení a restart kariéry mělo pomoci vyřešit hostování v Interu, ale vypadá to, že nad někdejším superkanonýrem se stahují mračna i na San Siru. Kvůli různým zdravotním patáliím v aktuální sezoně zmeškal už téměř dvě desítky utkání a tři měsíce strávil na marodce. Na Stamford Bridge asi nemají dobrý pocit z toho, že mu budou možná platit královskou mzdu až do roku 2026.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud