Kdo vyhraje? 4 kandidáti na J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka v NHL

Boje v novém ročníku NHL sotva začaly, a tak je předčasné hovořit o adeptech na individuální ocenění, která se budou rozdávat po skončení sezony. Jisté je, že velký souboj budou svádět hokejisté o J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka soutěže. Kdo ji nakonec získá?

Frank J. Selke Trophy je od roku 1977 udělována útočníkovi, který si nejlépe plní obranné úkoly. Toto ocenění v posledních letech získává stále větší prestiž a jeho držitelé patří v NHL mezi nesmírně uznávané persony.

O majiteli trofeje rozhodují po skončení sezony reportéři sdružení v Asociaci profesionálních hokejových reportérů. V uplynulých sedmi letech udělili cenu hned čtyřikrát Patrice Bergeronovi z Bostonu, který zřejmě nebude chybět mezi aspiranty na toto ocenění ani na konci ročníku 2018/19. Kdo by mohl o tuto cenu soupeřit s ním? Zkusili jsme nahlédnout do křišťálové koule a tipli jsme si čtyři hráče, kteří by měli svést o prestižní ocenění největší boj. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Mikko Koivu (Finsko)

Mikko Koivu.jpg

Klub: Minnesota Wild
Věk: 35 let
Bilance v minulé sezoně: 82 zápasů v základní části - 45 bodů (14+31), +9 bodů v +/- bodování, 5 zápasů v play-off – 4 body (0+4), -2 body v +/- bodování

Finský centr Mikko Koivu působí v NHL od roku 2005 a od té doby je stále věrný Minnesotě. V minulé sezoně odehrál všech 82 zápasů a nasbíral v nich 45 bodů za 14 branek a 31 asistencí. I jeho zásluhou se Minnesota dostala pokaždé během posledních šesti sezon do play-off, v němž však letos prohrála ve čtvrtfinále Západní konference s Winnipegem 1:4 na zápasy.

I když možná není tolik mediálně známý, mladší bratr známějšího Saku Koiva patří mezi nejlépe bránící útočníky v NHL a výčet jeho dosavadních hokejových úspěchů je hodně dlouhý. Je mistrem světa do 18 let a zlato má i ze seniorského šampionátu. Stříbro má z mistrovství světa do 20 let i z olympiády a v roce 2012 si zahrál v All-Star Game NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Patrice Bergeron (Kanada)

Bergeron.jpg

Klub: Boston Bruins
Věk: 33 let
Bilance v minulé sezoně: 64 zápasů v základní části - 63 bodů (30+33), +21 bodů v +/- bodování, 11 zápasů v play-off – 16 bodů (6+10), +6 bodů v +/- bodování

Boston = Patrice Bergeron. I tak by se to dalo s nadsázkou říci. A v klubu to dobře vědí. V létě roku 2013 podepsal osmiletou smlouvu, jež mu zajišťuje průměrný plat ve výši 6,5 milionu dolarů ročně.

Bergeron je nejen jedním z nejlepších hráčů na vhazování v celé soutěži, ale zároveň patří mezi nejlépe bránící útočníky. Ostatně – čtyři zisky J. Selke Trophy v uplynulých sedmi letech hovoří za vše. Je vynikajícím tvůrcem hry, neomylným střelcem a je prakticky nemožné ho odstavit od puku. Fanoušci Bostonu ho milují, ti ostatní respektují. Získá po sezoně 2018/19 popáté ceněnou trofej pro nejlépe bránícího forvarda? Rozhodně to není vyloučeno.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Anže Kopitar (Slovinsko)

Anže Kopitar2.jpg

Klub: Los Angeles Kings
Věk: 31 let
Bilance v minulé sezoně: 82 zápasů v základní části - 92 bodů (35+57), +21 bodů v +/- bodování, 4 zápasy v play-off – 2 body (1+1), 0 bodů v +/- bodování

Slovinský útočník Anže Kopitar, který byl kapitánem Evropy na Světovém poháru v roce 2016, si vydělá v aktuální sezoně NHL 12 milionů dolarů, což z něho dělá nejlépe placeného hráče ze starého světa v elitní zámořské lize. Víc peněz dostanou v příštím ročníku pouze jen tři kanadští borci - Carey Price z Montrealu (15 milionů dolarů), Connor McDavid z Edmontonu (15 milionů dolarů) a Jamie Benn z Dallasu (13 milionů dolarů). Stejný ranec jako Kopitar si vydělají i dva hráči Chicaga - Patrick Kane a Jonathan Toews.

V Los Angeles Dobře vědí, proč si Kopitara tak hýčkají. V roce 2005 se stal jedenáctým draftovaným hráčem. Dnes je jedním z nejuznávanějších centrů soutěže a možná i nejlépe bránícím středním útočníkem v NHL. Nepočítáme-li zkrácený ročník 2012/13, pak v osmi z posledních deseti sezon nastřílel 25 a víc gólů a nikdy neměl ve statistikách méně než 52 bodů. V minulé sezoně však zářil tím nejjasnějším světlem a neměl daleko k magické hranici stovky bodů v základní části soutěže. Zcela po právu získal po sezoně J. Selke Trophy. Podařilo se mu to také v roce 2016 a není vyloučeno, že tento pohár zvedne nad hlavu i po sezoně 2018/19.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Sean Couturier (Kanada)

Sean Couturier.jpg

Klub: Philadelphia Flyers
Věk: 25 let
Bilance v minulé sezoně: 82 zápasů v základní části - 76 bodů (31+45), +34 bodů v +/- bodování, 5 zápasů v play-off – 9 bodů (1+1), 1 bod v +/- bodování

Pětadvacetiletý Američan Sean Couturier byl osmým výběrem v draftu v roce 2011 a ve Philadelphii rozhodně nelitují, že po něm sáhli. Mistr světa ze šampionátu v Praze zaznamenal dosud v minulé sezoně v 82 zápasech 76 bodů za 31 gólů a 45 asistencí. Devět bodů si pak připsal do statistik během pěti utkání v play-off.

Kromě ofenzivních úkolů si skvěle plní i ty defenzivní, především při hře v početní nevýhodě. Pokud bude v aktuální sezoně podávat výkony jako v té minulé, není vyloučeno, že by mohl být jedním z nejvážnějších aspirantů na J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud