Kdo vládl hokejovým turnajům na posledních sedmi olympiádách? A jak jsou na tom Češi?

Hokejový „Turnaj století“, jehož 26. výročí si zanedlouho připomeneme, byl jedinečný. Ovšem po něm se konal hvězdně obsazený olympijský turnaj ještě několikrát. Kdo se může pyšnit nejlepší olympijskou bilancí od roku 1998? A jak jsou na tom Češi?

Kritérií pro hodnocení úspěšnosti na olympijských hokejových turnajích by mohly být desítky, ale my jsme vybrali ty nejjednodušší. Účast ve čtvrtfinále = bod, čtvrté místo dva body, bronz tři body, stříbro čtyři a zlato pět.

Ačkoliv po Naganu a Salt Lake City (2002) se systém u každých dalších her měnil, čtvrtfinále zůstalo zachováno, což nám bodování usnadňuje. Během sedmi posledních turnajů se do něj probilo čtrnáct týmů, pět z toho pokaždé (Kanada, USA, Švédsko, Finsko a Rusko), je ovšem třeba přihlédnout k tomu, že u prvních dvou turnajů tyto země do čtvrtfinále „nemohly nepostoupit“). V následujících kapitolách zjistíte, jak naše sčítání dopadlo.

Pokračování 2 / 15

11. - 14. místo, Dánsko - 1 bod (čtvrtfinále 2022)

Dánsko-Peking 2022.jpg

Dánové porazili v základní skupině na olympiádě v Pekingu český výběr 2:1, pak prohráli s Ruskem 0:2, ale následně přehráli Švýcary 5:3. V předkole play-off si poradili s Lotyšskem a historicky první postup do čtvrtfinále pod pěti kruhy byl na světě. Mezi osmičkou nejlepších se netratili, narazili však opět na ruskou sbornou, které znovu po vyrovnaném průběhu hry podlehli (1:3).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 15

11. - 14. místo, Norsko - 1 bod (čtvrtfinále 2018)

Norsko-Hokej (2).jpg

Když hráli na olympijských hrách hokejisté z NHL, Norové se do čtvrtfinále neprobili ani jedinkrát. Ovšem ve chvíli, kdy hvězdy zámořské ligy zůstaly v Americe, Skandinávci toho využili. V Pchjongčchangu sice skončili v součtu všech týmů po odehrání základních skupin s jediným bodem až předposlední, ale v předkole udolali po prodloužení Slovinsko 2:1 a postoupili mezi nejlepších osm týmů. Ve čtvrtfinále pak podlehli Rusům (startujícím po hlavičkou „Olympijští sportovci z Ruska“) 1:6.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 15

11. - 14. místo, Slovinsko - 1 bod (čtvrtfinále 2014)

Slovinsko.jpg

Málokdo asi čekal, že by Slovinci na olympiádě v Soči mohli postoupit z předkola play-off. Jenže mužstvo v základní skupině hned v úvodním utkání potrápilo domácí Sbornou a pak překvapivě porazilo Slovensko 3:1.

V předkole narazil celek z Balkánu na Rakousko, které Slované smetli výsledkem 4:0. Ve čtvrtfinále už ale Slovinsko nestačilo na pozdější finalisty ze Švédska, s nimiž prohrálo 0:5. Domů se však hráči podceňovaného mančaftu vraceli jako hrdinové, kteří uhráli nejlepší výsledek na velkém hokejovém turnaji v historii země.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 15

11 - 14. místo, Kazachstán - 1 bod (čtvrtfinále 1998)

Kazachstán.jpg

Velké překvapení naganského turnaje. Kazaši porazili v kvalifikační skupině Italy, remizovali s Rakouskem a nakonec pokořili Slovensko, což jim zajistilo postup mezi elitu. V ní už nezískali ani bod, po výsledcích 2:9, 2:8 a 2:8 prohráli s Kanadou ve čtvrtfinále „jen“ 1:4. Od té doby Kazachstán na podobný úspěch čeká.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 15

9. - 10. místo, Švýcarsko - 3 body (čtvrtfinále 2006, 2010 a 2022)

Švýcarsko.jpg

Švýcaři se do Nagana vůbec nepodívali, neboť před nimi ve skupině, hrané ještě před turnajem, skončili Němci a Slováci. O čtyři roky později jim zlomila vaz remíza s Francií. Až v Turíně si užili jistou porci slávy, když ve skupině A skončili druzí před Kanadou i Českou republikou. Ovšem moc platné jim to nakonec nebylo, ve čtvrtfinále jim vystavili stopku Švédové, pozdější vítězové celého turnaje (2:6).

Ve Vancouveru pro Švýcary tehdejší zapeklitý systém znamenal po třetím místě v základní skupině úspěšné osmifinále s Bělorusy, ovšem ve čtvrtfinále přišla prohra 0:2 s výběrem USA. V Soči mužstvo překvapivě vypadlo v předkole play-off po porážce od Lotyšska a v Jižní Koreji se týmu to samé stalo s Německem. Až předloni to zase klaplo - v předkole se reprezentace vytáhla na český tým, který porazila 4:2, ale ve čtvrtfinále podlehla 1:5 pozdějším zlatým medailistům z Finska.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 15

9. - 10. místo, Bělorusko - 3 body (čtvrté místo 2002, čtvrtfinále 1998)

Bělorusko.jpg

Bělorusové překvapili dvakrát po sobě. Nejprve v Naganu tím, že pronikli mezi osmičku přes favorizované Němce, o čtyři roky později za sebou nechali Švýcary a po standardních třech porážkách ve skupině šokovali ve čtvrtfinále Švédy. Asi si všichni vybaví branku, která duel (4:3) rozhodla. Pak sice přišly dva debakly, ale největší úspěch běloruského hokeje byl na světě.

Na dalších olympiádách už to tak slavné nebylo. Do Turína se Bělorusové nekvalifikovali a ve Vancouveru vypadli ve zmíněném utkání se Švýcarskem. V Soči, v Pchjongčchangu a Pekingu svou bilanci nerozšířili, protože na turnaji opět chyběli.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 15

8. místo, Německo - 5 bodů (stříbro 2018, čtvrtfinále 2002)

Německo - USA.jpg

V Naganu se Němci mezi osm nejlepších neprobili, v Salt Lake City už se jim to povedlo, když porazili postupně Slováky, Rakušany a Lotyše. Pak jejich osud kopíroval ten kazašský z Nagana - ve skupině třikrát prohráli, ovšem těsná prohra s Kanadou 2:3 jim zaručila lepší skóre. Ve čtvrtfinále padli se Spojenými státy 0:5.

Velká chvíle však na mužstvo čekala na hrách v Jižní Koreji. Němci sice v základní skupině získali pouze body za výhru po samostatných nájezdech nad Norskem, ale ve vyřazovacích bojích se z nich stal černý kůň turnaje. V předkole udolali po prodloužení 2:1 Švýcary, ve čtvrtfinále v dalším prodloužení vybojovali postup do semifinále se Švédy (4:3) a pak senzačně přehráli stejným výsledkem v řádné hrací době Kanadu. Ve finále dlouho drželi šanci na zlato, ale nakonec padli s Ruskem v prodloužení 3:4.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 15

7. místo, Slovensko - 6 bodů (třetí místo 2022, čtvrté místo 2010, čtvrtfinále 2006)

Německo - Slovensko.jpg

Slováci dvakrát své fanoušky nemile zklamali. V Naganu a Salt Lake City nezvládli kvalifikaci a hlavní turnaj mohli sledovat jen v televizi. V Turíně se jim povedlo vyhrát základní skupinu, ovšem ve čtvrtfinále narazili na Čechy a potvrdilo se, že ti proti Slovákům v klíčových momentech většinou umí zahrát – výsledek 1:3 znamenal konečnou. Podobně to dopadlo v Soči, kde skončili po prohře 3:5 v předkole play-off, a v Pchjongčchangu, kde podlehli ve stejné fázi 1:5 Američanům.

Ovšem ve Vancouveru Slovensko prolomilo brány semifinále, když po bojovném výkonu porazilo Švédy 4:3. Po prohře s Kanadou (2:3) byla medaile celkem blízko, ale Slováci vedení 3:1 v duelu s Finy neudrželi a nakonec podlehli 3:5. Cinklo jim to až v Pekingu. V předkole smetli Německo, ve čtvrtfinále šokovali výhrou nad USA, ale v semifinále padli s Finy. V boji o bronz však přehráli Švédsko 4:0.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 15

6. místo, Česká republika - 13 bodů (zlato 1998, bronz 2006, čtvrté místo 2018, čtvrtfinále 2002, 2010 a 2014)

Česko - Slovensko.jpg

Čechy v tomto žebříčku drží poměrně vysoko hlavně zlato z Nagana. K němu asi netřeba nic psát, každý o tomto úspěchu ví (skoro) vše. O čtyři roky později znamenal pro slušně hrající tým konec snu smolný zápas s Ruskem, na druhou stranu v Turíně celek nehrál nijak oslnivě a nakonec z toho byl bronz.

Na olympiádě ve Vancouveru ovšem málem přišla stopka již v osmifinále s Lotyšskem, a definitivní konec znamenalo čtvrtfinále s Finy. Češi to tedy mají opačně než Američané – severoamerický kontinent jim, co se olympiád týče, nesedí. Výběr kouče Hadamczika padl v Soči ve čtvrtfinále s Američany (2:5) a v Pchjongčchangu si mohli tuzemští hokejisté po 12 letech sáhnout na bronz, ale v přestřelce s Kanadou byl úspěšnější zámořský soupeř. Katastrofou byl poslední turnaj v Pekingu, kde se poprvé nedostali do čtvrtfinále a vypadli v předkole se Švýcary.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 15

5. místo, USA - 14 bodů (stříbro 2002 a 2010, čtvrté místo 2014, čtvrtfinále 1998, 2006, 2018 a 2022)

USA.jpg

Jak vyjeli Američané mimo kontinent, mohli se rozloučit s úspěchem. V Naganu je ve čtvrtfinále šokoval český výběr, v Turíně podlehli Finům 3:4. Až v Soči si zahráli o medaile, ale souboj o bronz s Finy prohráli 0:5. V Pchjongčchangu je o semifinále připravili Češi po samostatných nájezdech (3:2) a v Pekingu zase Slováci.

Pokud ovšem zůstali „doma“ a nepustili se přes moře, bylo z toho stříbro. V Salt Lake City je zlomila poslední třetina (2:5), ve Vancouveru až prodloužení (2:3). V obou případech se radovala Kanada.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 15

4. místo, Švédsko - 15 bodů (zlato 2006, stříbro 2014, čtvrté místo 2022, čtvrtfinále 1998, 2002, 2010 a 2018)

Švédsko.jpg

Severská hokejová velmoc vlastní turínské olympijské zlato a v Soči vybojovala stříbro, ale na zbylých turnajích, až na Peking, kde skončila čtvrtá, vypadla ve čtvrtfinále. V Naganu smolně (1:2 s Finy), v Salt Lake City překvapivě (3:4 s Běloruskem), ve Vancouveru to bylo tak napůl (3:4 se Slovenskem). Tam Švédům nebylo platné, že v základní skupině neztratili ani bod a inkasovali jen dvě branky. V Jižní Koreji pak museli ve stejné fázi turnaje skousnout porážku 3:4 po prodloužení od Německa.

Faktem je, že turínská jízda vyřazovacími duely byla skvostná a své o tom ví i Češi. Prohra 3:7 v semifinále patří k nejdrtivějším v tuzemské hokejové historii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 15

2. - 3. místo, Finsko - 20 bodů (zlato 2022, stříbro 2006, bronz 1998, 2010 a 2014, čtvrtfinále 2002 a 2018)

Finsko.jpg

Finové konečně mají po olympiádě v Pekingu, když porazili ve finále Rusko, zlato, na které dlouho čekali. Bez medaile byli v námi sledovaném období jen dvakrát. Právě vyrovnanost výkonů znamená, že jsou v celkové tabulce tak vysoko.

Od zlata je v Turíně nedělilo moc, se Švédy prohráli těsně 2:3. Bolestivé byly semifinálové lekce v Naganu (4:7 s Ruskem) a Vancouveru (1:6 s USA), pozitivem je na druhou stranu fakt, že se po prohře vždy dokázali vyburcovat a získat bronz (pravda, Kanada byla v Naganu hodně odevzdaná, ale na úspěchu Finů to nic nemění).

V Soči zvládli Seveřané souboj o bronz, v němž rozmetali Spojené státy 5:0. Dvěma většími neúspěchy tak pro Finy zůstává čtvrtfinálová prohra 1:2 s Kanadou v Salt Lake City a těsná porážka se stejným týmem v Pchjongčchangu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 15

2. - 3. místo, Rusko - 20 bodů (zlato 2018, stříbro 1998 a 2022, bronz 2002, čtvrté místo 2006, čtvrtfinále 2010 a 2014)

Rusko.jpg

V Naganu finále, v Salt Lake City úspěšný boj o bronz s Běloruskem, v Turíně v téže fázi závěrečná facka od Čechů, ve Vancouveru našlapaný tým narazil ve čtvrtfinále na Kanadu a podlehl v souboji titánů 3:7. V Soči měla být Sborná největším favoritem na domácím ledě, ale mužstvo skončilo ve čtvrtfinále po prohře 1:3 s Finskem. Až v Jižní Koreji to vyšlo. Rusové bez hvězd z NHL prošli turnajem bez větších problémů do finále, kde po tuhém boji vybojovali zlato po prodloužení s Německem. Ve finále byli i v Pekingu, padli však s Finkem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 15

1. místo, Kanada - 22 bodů (zlato 2002, 2010 a 2014, bronz 2018, čtvrté místo 1998, čtvrtfinále 2006 a 2022)

Kanada-muži.jpg

Po hrách v Soči už neplatilo, že úspěch Kanady přichází jen na „domovském“ kontinentě. V Salt Lake City ztratili Kanaďané body ve skupině s Čechy (3:3) a Švédy (2:5), pak ale zabrali a již neklopýtli. Ve Vancouveru je porazili ve skupině Američané, kterým to pak ale ve finále vrátili (byť až v prodloužení) a jejich čtvrtfinálový zápas s Ruskem se řadí mezi nejslavnější výhry hokejové historie.

Že to tak úplně nevyšlo v Naganu, to všichni dobře víme, a v Turíně to bylo ještě o něco horší – tam se ve čtvrtfinále naopak radovali Rusové (2:0). I tak je ale Kanada nejúspěšnějším týmem v historii olympijských turnajů za účasti hvězd z NHL, což reprezentanti ze země javorového listu potvrdili v Soči ziskem zlatých medailí potřetí na posledních sedmi turnajích. I v Pchjongčchangu, kde se hrálo už bez zámořských hvězd, však Kanaďané dosáhli na medaili, když v boji o bronz rozstříleli Čechy 6:4. Za neúspěch mohou považovat hry v Pekingu, kde skončili po porážce od Švédska ve čtvrtfinále.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud