Kdo nahradí Šimka nebo Gudase? 9 beků z Evropy, kteří mohou jet na olympiádu

Boj o účast hráčů z NHL na olympijských hrách v Jižní Koreji nekončí, zdá se ale, že vedení zámořské soutěže zůstane neoblomné a pod pěti kruhy si zahrají výběry poskládané z borců z evropských soutěží. Co to bude znamenat pro českou defenzivu?

202320463.jpg

Lídrem zadních řad českého týmu byl na mistrovství světa Radko Gudas z Philadelphie. V NHL by měl pokračovat také Michal Kempný, do zámoří odchází i Jakub Jeřábek, jenž si plácl s Montrealem, a Radim Šimek, který míří do San Jose. Za Atlantikem působí také Andrej Šustr nebo Roman Polák a namířeno tam má i Jan Rutta. Které beky budou mít trenéři k dispozici pro olympijský turnaj? Jména devíti, z nichž budou moc vybírat, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

Michal Jordán

Michal Jordán ČR.jpg

Michal Jordán se poprvé objevil na mistrovství světa v Minsku. Důrazný bek startoval i v Praze a následně také v Rusku, zahrál si na Světovém poháru a toužil jet i do Paříže, tam ho ale nepustily zdravotní problémy. Kdyby byl bývalý zadák Caroliny, jenž si po působení v Kazani hledá nový klub, fit, tak by v nominaci nechyběl. To by mělo platit i pro olympiádu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

Jan Kolář

Jan Kolář.jpg

Chcete mít v defenzivě jistotu? Postavte tam Jana Koláře. Třicetiletý bek sice nepůsobí nijak výrazně, své si ale vždy odvede na maximum a pro tým je ohromně platný. I proto hrál na třech světových šampionátech v řadě a odletěl i do Paříže. Od Jandače a spol. sice šanci nedostal, na olympiádě by si ale mohl odbýt premiéru pod pěti kruhy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

Jakub Krejčík

Jakub Krejčík Kometa.jpg

Jakub Krejčík přišel v závěru základní části do brněnské Komety a v play-off patřil ke klíčovým postavám mistrovského týmu. Byl nezastavitelný, zvládl vyřešit i neřešitelné, k tomu přidal čtyři góly, devět nahrávek, a odjel na svůj třetí šampionát. Ten mu ale vůbec nevyšel a byl jen stínem sebevědomého zadáka z extraligy. Musí přidat, český tým ho na olympiádě potřebuje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Tomáš Kundrátek

Tomáš Kundrátek WC.jpg

Loňský šampionát měl parádní, patřil ke klíčovým bekům týmu a věřil, že se vrátí do NHL. Dokonce si zahrál na Světovém poháru, z comebacku do zámoří ale sešlo a Tomáš Kundrátek byl rázem jako vyměněný.

Na mistrovství světa se mu vůbec nedařilo, pohořel v duelu s Finskem a nedařilo se mu ani proti Švýcarům. Zabral až ve čtvrtfinále a trenéři věří, že na bitvu s Ruskem naváže i v nové sezoně. V té ho totiž budou hodně potřebovat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

Jakub Nakládal

Jakub Nakládal.jpg

Po domácím světovém šampionátu odešel do NHL, hrával za Calgary, v září se zúčastnil Světového poháru, zkoušel se prosadit v Carolině a po návratu do Evropy se stal hráčem Jaroslavle. V únoru byl dokonce vyhlášen nejlepším obráncem KHL, z mistrovství světa se z rodinných důvodů omluvil. Na olympiádě by však měl patřit k ústředním postavám českého týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

Vojtěch Mozík

Vojtěch Mozík NY.jpg

Čtyřiadvacetiletý bek odešel v roce 2015 z Plzně do zámoří a chtěl se prosadit do prvního týmu New Jersey. V úvodní sezoně odehrál sedm zápasů, a ačkoliv slýchával slova chvály a makal i na farmě, letos se už do hry nedostal. Nebylo proto na co čekat, Vojtěch Mozík se vrací do Evropy a bude hrát za Podolsk, který opustil Jeřábek. Reprezentační trenéři ho určitě budou sledovat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

Adam Polášek

Adam Polášek ČR 2.jpg

Adam Polášek má za sebou premiérovou sezonu v KHL, během níž obstál na výbornou. V dresu Novosibirsku se blýskl šesti góly a 22 asistencemi. Za reprezentaci odehrál 13 zápasů, z bojů o šampionát ale vypadl překvapivě brzy. Šanci na olympijský start však má a to docela velkou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

Ladislav Šmíd

Ladislav Šmíd Calgary.jpg

Překvapivé jméno na seznamu? Zatím ano, za pár měsíců ale může být vše jinak. Ladislav Šmíd působil od roku 2006 v NHL, odehrál téměř 600 zápasů za Edmonton a Calgary, v posledním ročníku ale nezasáhl do hry vinou zranění a vrací se domů. Působištěm účastníka olympijských her v Soči se stane Liberec a pokud se Šmíd dostane do formy, klidně může být i v další olympijské nominaci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

Libor Šulák

Libor Šulák.jpg

jeden z objevů sezony. Reprezentace ho „objevila“ až krátce před šampionátem, znojemský bek však dostal přednost i před Jakubem Kindlem a odjel do Paříže. Na svou šanci čekal do posledního zápasu základní skupiny, trenérům se však osvědčil a zahrál si i čtvrtfinále. Hraje ofenzivně, tlačí se dopředu a to zaujalo Detroit, s nímž podepsal dvouletou smlouvu. Pokud se však neprosadí na kempu, bude hrát ve Finsku za Lahti.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud