Jozef Chovanec  Poté, co Uhrinův tým zklamal v kvalifikaci o světový šampionát 1998 a vybojoval třetí místo v Poháru FIFA, usedl na reprezentační židli Jozef Chovanec. Do funkce byl uveden na začátku roku, ve kterém se hrálo mistrovství světa ve Francii. V prvním utkání přivítala reprezentace pod jeho vedením Irsko a v přátelském duelu vyhrála 2:1. Hosté v Olomouci sice vedli, Vladimír Šmicer a Edvard Lasota ale skóre otočili.
 Karel Brückner  Jozef Chovanec sice dovedl Čechy na Euro do Nizozemska a Belgie, na světový šampionát do Asie ale po baráži s Belgií nepostoupil. A tak byl odvolán. Na jeho místo usedl Karel Brückner, který se uvedl turnajem čtyř zemí na Kypru. Češi pod jeho vedením v úvodním duelu zdolali díky Václavu Kolouškovi a Janu Kollerovi Maďarsko a následně ve finále také domácí tým.
 Petr Rada  Brücknerova éra byla dlouhá a úspěšná. Češi pod jeho vedením skončili třetí na EURO a poprvé v historii postoupil také na mistrovství světa. Blízko měli i k postupu ze základní skupiny mistrovství Evropy 2008, nezvládli ale závěr duelu s Tureckem, což Brücknerovi zlomilo vaz. Na jeho místo usedl Petr Rada, který začal velmi prestižním zápasem ve Wembley. Češi díky brankám Milana Baroše a Marka Jankulovského dvakrát vedli, nakonec se s domácí Anglií rozešli po remíze 2:2.
 Ivan Hašek  I když Petr Rada začal úspěšně, jeho reprezentační mise nebyla dlouhá. Kvalifikace o mistrovství světa v Jihoafrické republice se nevyvíjela vůbec dobře a po domácím nezdaru se Slováky a následné mediální aféře svérázný kouč skončil. Na jeho místo provizorně na jeden zápas usedl František Straka a poté se národního týmu ujal Ivan Hašek, který začal nadějnou výhrou 3:1 nad Belgií, na níž se gólově podepsali Roman Hubník, Milan Baroš a David Rozehnal.
9
Fotogalerie

Kdo měl nejlepší start? Připomeňte si premiéry 9 trenérů české reprezentace

„První vyhrání z kapsy vyhání," říká známé české přísloví. Platí to i v případě trenérských premiér u české fotbalové reprezentace?

Vzpomenete si, jak dopadly premiérové zápasy koučů české fotbalové reprezentace? Když nebudeme počítat Františka Straku a Josefa Pešiceho, kteří vedli národní tým jen jako záskok, pak napočítáme devět trenérů. Jak se jim reprezentační debut podařil, to se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

Dušan Uhrin

Uhrin starší (2).jpg

První trenér samostatné české reprezentace si odbyl premiéru v únoru roku 1994 na půdě Turecka. Zápas se hrál shodou okolností ve stejný den, ve kterém bojovali čeští hokejisté na ZOH v Lillehameru ve čtvrtfinále s Kanadou.

Turci se sice rychle dostali gólem z penalty do vedení, ještě do přestávky ale otočili skóre Jiří Novotný a Radoslav Látal. Ve druhé půli se dvakrát trefil Horst Siegl a pomohl k úspěšné premiéře týmu, který se probojoval až do finále mistrovství Evropy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

Jozef Chovanec

Chovanec.jpg

Poté, co Uhrinův tým zklamal v kvalifikaci o světový šampionát 1998 a vybojoval třetí místo v Poháru FIFA, usedl na reprezentační židli Jozef Chovanec. Do funkce byl uveden na začátku roku, ve kterém se hrálo mistrovství světa ve Francii.

V prvním utkání přivítala reprezentace pod jeho vedením Irsko a v přátelském duelu vyhrála 2:1. Hosté v Olomouci sice vedli, Vladimír Šmicer a Edvard Lasota ale skóre otočili.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

Karel Brückner

Brückner.jpg

Jozef Chovanec sice dovedl Čechy na Euro do Nizozemska a Belgie, na světový šampionát do Asie ale po baráži s Belgií nepostoupil. A tak byl odvolán. Na jeho místo usedl Karel Brückner, který se uvedl turnajem čtyř zemí na Kypru. Češi pod jeho vedením v úvodním duelu zdolali díky Václavu Kolouškovi a Janu Kollerovi Maďarsko a následně ve finále také domácí tým.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Petr Rada

Petr Rada.jpg

Brücknerova éra byla dlouhá a úspěšná. Češi pod jeho vedením skončili třetí na EURO a poprvé v historii postoupil také na mistrovství světa. Blízko měli i k postupu ze základní skupiny mistrovství Evropy 2008, nezvládli ale závěr duelu s Tureckem, což Brücknerovi zlomilo vaz.

Na jeho místo usedl Petr Rada, který začal velmi prestižním zápasem ve Wembley. Češi díky brankám Milana Baroše a Marka Jankulovského dvakrát vedli, nakonec se s domácí Anglií rozešli po remíze 2:2.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

Ivan Hašek

Hašek.jpg

I když Petr Rada začal úspěšně, jeho reprezentační mise nebyla dlouhá. Kvalifikace o mistrovství světa v Jihoafrické republice se nevyvíjela vůbec dobře a po domácím nezdaru se Slováky a následné mediální aféře svérázný kouč skončil.

Na jeho místo provizorně na jeden zápas usedl František Straka a poté se národního týmu ujal Ivan Hašek, který začal nadějnou výhrou 3:1 nad Belgií, na níž se gólově podepsali Roman Hubník, Milan Baroš a David Rozehnal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

Michal Bílek

Bílek1.jpg

Ivan Hašek odstoupil a na uvolněné místo dosadil Michala Bílka, ze kterého se postupem času stal „nenáviděný“ kouč. Už úvod jeho trenérské reprezentační kariéry byl hodně rozpačitý. Penaltová porážka od Spojených arabských emirátů a následná prohra 0:2 s Ázerbájdžánem, to nebyl dobrý začátek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

Pavel Vrba

Vrba.jpg

Po rezignaci nenáviděného kouče Michala Bílka zavládlo mezi fotbalovými fanoušky nadšení i úleva. Ještě větší euforie se rozpoutala po jmenování nového trenéra. Stal se jím Pavel Vrba, který Plzeň přivedl k domácím titulům a do Ligy mistrů, kde český zástupce rozhodně nedělal ostudu.

První střetnutí v roli reprezentačního kouče si Vrba odbyl 5. března 2014. Soupeřem Čechů bylo Norsko. Byl to však dost rozpačitý začátek.

Po atraktivní první půli se diváci na stadionu v Edenu radovali z vedení 2:1, když české góly dali Tomáš Rosický a Matěj Vydra, jenže druhý poločas vyzněl ze strany domácího týmu mdle, nudně a křečovitě. Norové v závěru zápasu vyrovnali na 2:2 a Vrba si tak musel na první vítězství s národním celkem počkat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

Karel Jarolím

Karel Jarolím2.jpg

Pavel Vrba dovedl český tým na mistrovství Evropy ve Francii, tam však mužstvo pod jeho vedením nic oslnivého nepředvedlo. V základní skupině dokázalo uhrát jen remízu s Chorvatskem a po porážkách od Španělska a Turecka skončilo v základní skupině poslední. Jednalo se o historicky nejhorší výsledek české reprezentace na mistrovství Evropy. Po neúspěchu na tomto turnaji Vrba u národního týmu skončil a jeho nástupcem byl jmenován Karel Jarolím.

Hráčská legenda pražské Slavie, která Sešívané dovedla v pozici trenéra ke dvěma mistrovským titulům, převzala mužstvo v nelehké době. Řada dlouholetých opor, včetně brankáře Petra Čecha, po Euru ve Francii ukončila reprezentační kariéru a Jarolím musel začít budovat zcela nový tým.

Koučem nároďáku se stal 1. srpna 2016 a 31. srpna ho čekal první duel v nové funkci. Češi hostili v přípravném utkání před vstupem do kvalifikace o mistrovství světa v Mladé Boleslavi Arménii a mladý celek zápas zvládl na výbornou. Už ve čtvrté minutě otevřel skóre Ladislav Krejčí a do přestávky přidal ještě jeden gól Václav Kadlec. Na konečných 3:0 pečetil v závěru utkání Jan Kopic. O čtyři dny později vstoupil tým do bojů o účast na šampionátu v Rusku bezbrankovou remízou na domácím hřišti se Severním Irskem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

Jaroslav Šilhavý

Šilhavý.jpg

Karel Jarolím u národního nekončil v dobré náladě. Kvalifikaci o postup na mistrovství světa tým pod jeho vedením nezvládl, dostal výprask od Austrálie či od Ruska a porážkou vstoupil i do Ligy národů. Okolo českého týmu nepanovala dobrá nálada a Jarolím byl podle očekávání odvolán.

Spekulovalo se o nástupu Karla Poborského, národního týmu se ale nakonec ujal Jaroslav Šilhavý. Bývalý kouč Liberce či Slavie, kterou v roce 2017 dovedl k titulu, ihned nastolil pozitivní náladu a bylo vidět, že si na svou stranu získal i hráče.

Na úvod ho čekala těžká zkouška – zápas na Slovensku. Hamšík a spol. byli aktivnější, měl více šancí, všechny body ale brali Češi, kteří díky brankám Michaela Krmenčíka a Patrika Schicka vyhráli 2:1.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud