Kdepak Panarin, Calder Trophy by si mnohem víc zasloužil Gostisbehere

Kdepak Panarin, Calder Trophy by si mnohem víc zasloužil Gostisbehere

Když dojde na diskusi o tom, kdo by měl získat po skončení sezony Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL, většinou se skloňují tři jména – Artěmij Panarin, Connor McDavid a Shayne Gostisbehere. Většina hokejových expertů nepochybuje o tom, že cenu nakonec obdrží ruský forvard Chicaga. Opravdu si ji ale zaslouží?

Kdyby premiérovou sezonu Connora McDavida nepoznamenal dlouhý výpadek kvůli zranění, nejspíš by nebylo o držiteli Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL pochyb. Takhle je největším favoritem na prestižní ocenění Artěmij Panarin z Chicaga.

Čtyřiadvacetiletý ruský útočník vlétl do nejprestižnější hokejové soutěže světa ve velkém stylu a trofej pro nejlepšího nováčka sezony si s velkou pravděpodobností přisvojí právě on. Víc by si ale zasloužil kanadský obránce Shayne Gostisbehere. Pojďme si oba hráče porovnat.

Předně je třeba si uvědomit, že Panarin hraje většinu sezony po boku fenomenálního Patricka Kanea – nejproduktivnějšího muže základní části NHL. To už samo o sobě rapidně zvyšuje jeho výkon a přihrává mu do statistik spoustu bodů. Je to znát ve chvíli, kdy se ruský forvard na ledě prohání bez Kanea.

Vezměme si na pomoc čísla. Panarin strávil v aktuální sezoně 86 procent svého herního času po boku nejproduktivnějšího hráče týmu. Vzhledem k tomu, že v 78 zápasech nasbíral 75 bodů, znamená to, že v procentuálním poměru měl získat bez pomoci Kanea 10 až 11 bodů. Skutečnost je ale úplně jiná. Ruský útočník si bez svého slavného parťáka připsal na konto pouhé dvě asistence!

Je zřejmé, že Panarin je dobrý hráč, ale kdyby najednou z Chicaga zmizel, nic zásadního se nezmění. Vedle Kanea by sbíral body jiný talentovaný hokejista a Blackhawks by i bez něho dál patřili mezi největší uchazeče o Stanley Cup.

A teď se podívejme na Gostisbehereho. Dvaadvacetiletý Američan se stal zjevením NHL. Nikdy nehrál v žádném mládežnickém reprezentačním výběru a v draftu v roce 2012 si ho vybrala Philadelphia až ve třetím kole jako 78. hráče v pořadí. První šanci zahrát si v NHL dostal v minulé sezoně, kdy naskočil do dvou zápasů. V aktuálním ročníku se dostal do sestavy Flyers až v polovině listopadu, ale od té doby ukazuje, že je jedním z nejtalentovanějších mladých beků v soutěži.

Před pár týdny ustanovil nový rekord NHL v počtu bodů pro obránce-nováčka sezony, které zaznamenal v řadě bez přerušení. Ten předchozí držel Barry Beck, jemuž se v ročníku 1977/78 dvakrát podařilo bodovat v deseti zápasech v řadě. Gostisbehere to zvládl v patnácti duelech. Tolik fakta.

Faktem ale také je, že Flyers vstoupili do sezony naprosto katastrofálně a nastartoval je teprve příchod Gostisbehereho do prvního týmu. Že mužstvo stále bojuje o postup do play-off, je z velké míry i jeho zásluhou. Vnesl totiž do obrany něco, co tam zásadně chybělo. Nejenže je skvělý v defenzivní činnosti, ale zároveň je obávanou ofenzivní zbraní celku. V 63 zápasech zaznamenal 43 bodů za 16 gólů a 27 asistencí.

Gostisbehere má na obránce neuvěřitelně přesnou střelu a mezi beky patří s úspěšností 11,3 % mezi absolutní elitu. To je neocenitelná schopnost pro přesilovky, ve kterých dal sedm branek a na dalších 14 nahrál. Pět jeho gólů bylo vítězných a jen jediný bek v soutěži má na kontě víc branek, které zajistily týmu výhru – Oliver Ekman-Larsson (8).

Suma sumárum – pro Calder Trophy si po sezoně přijde během slavnostního večera na pódium Artěmij Panarin, ale kdyby měla být tato prestižní cena udělena nováčkovi, který proměnil podprůměrný tým v jednoho z uchazečů o play-off, pak by ji měl získat Shayne Gostisbehere. Ale kdo ví, třeba nakonec všechno dopadne úplně jinak…

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud