14. Jean-Sébastian Giguere (trejd do Anaheimu - 9. června 2000)  Konec 90. let ani začátek následující dekády nebyl pro Calgary moc laskavý. Klub si mohl o postupu do play-off nechat jen zdát a manažeři zkoušeli sestavit konkurenceschopný tým i za pomoci nejrůznějších, mnohdy nelogických trejdů. Obětí jednoho z nich se stal i brankář Jean-Sébastian Giguere. Třináctka draftu z roku 1995 odchytala během dvou sezon v dresu Flames pouze 12 utkání a v kanadském klubu zřejmě usoudili, že není perspektivní, a tak budoucího vítěze Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče z bojů o Stanley Cup vyexpedovali do Kalifornie. Z Anaheimu za talentovaného gólmana dostali právo volby ve druhém kole draftu. Plamenům zůstal do branky stárnoucí Mike Vernon a Fred Brathwaite. Tento obchod byl jedním z prvních a nejspíše úplně nejhorším tehdejšího generálního manažera Craiga Buttona. Kromě ocenění pro nejužitečnějšího hráče v play-o

14. Jean-Sébastian Giguere (trejd do Anaheimu - 9. června 2000)
Konec 90. let ani začátek následující dekády nebyl pro Calgary moc laskavý. Klub si mohl o postupu do play-off nechat jen zdát a manažeři zkoušeli sestavit konkurenceschopný tým i za pomoci nejrůznějších, mnohdy nelogických trejdů. Obětí jednoho z nich se stal i brankář Jean-Sébastian Giguere. Třináctka draftu z roku 1995 odchytala během dvou sezon v dresu Flames pouze 12 utkání a v kanadském klubu zřejmě usoudili, že není perspektivní, a tak budoucího vítěze Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče z bojů o Stanley Cup vyexpedovali do Kalifornie. Z Anaheimu za talentovaného gólmana dostali právo volby ve druhém kole draftu. Plamenům zůstal do branky stárnoucí Mike Vernon a Fred Brathwaite. Tento obchod byl jedním z prvních a nejspíše úplně nejhorším tehdejšího generálního manažera Craiga Buttona. Kromě ocenění pro nejužitečnějšího hráče v play-o

 13. Jaromír Jágr (trejd do Washingtonu – 11. července 2001)  V ročníku 2000/01 se vrátil po třech letech do kádru Pittsburghu Mario Lemieux a také díky jeho přítomnosti na ledě posbíral Jaromír Jágr 121 kanadských bodů (52+69). Jenže rtuťovitého českého forvarda to táhlo jinam. Po sezoně byl spolu s obráncem Františkem Kučerou vyměněn do Washingtonu za trojici Kris Beech, Ross Lupaschuk a Michal Sivek. Trio, které Penguins za Jágra s Kučerou získali, nastřílelo pak dohromady v NHL 13 branek, z nichž deset zaznamenal v sezoně 2001/02 Beech. Jágr pak v dalších sezonách ve Washingtonu a New Yorku Rangers posbíral 520 bodů…
 12. Roberto Luongo (trejd do Vancouveru – 23. června 2006)  Když generální manažer Dave Nonis „zdědil“ Vancouver Canucks od Briana Burkeho, měl tým zející díru v brance. Nonis změnil osud klubu poté, co upekl velký trejd, v němž figurovalo pět hráčů a jeden výběr v draftu. Na Floridu poslal ostříleného bojovníka Todda Bertuzziho a s ním Alexe Aulda a obránce Bryana Allena, opačným směrem putoval brankář Roberto Luongo, zadák Lukáš Krajíček a výběr v šestém kole draftu. Luongo se stal rychle oporou a jednou z tváří Canucks. V kanadském klubu strávil necelých osm sezon, přičemž šestkrát jej přivedl do play-off a jednou do finále v bojích o Stanley Cup. Bertuzzi na druhé straně neodehrál ani jediný kompletní ročník a než v roce 2015 ukončil kariéru, ještě čtyřikrát v NHL změnil dres.
 11. Adam Oates (trejd do St. Louis – 15. června 1989)  Během dlouhé kariéry strávil Adam Oates v St. Louis jen dvě a půl sezony, ale zanechal tam nesmazatelnou stopu. Byl to především on, kdo pomohl katapultovat fenomenální kariéru Bretta Hulla dopředu. Hull i díky Oatesovým asistencím třikrát v řadě pokořil metu 70 nastřílených branek v základní části sezony. Po jeho odchodu do Bostonu už se mu dostat přes tuto hranici nikdy nepodařilo. Oates přišel do St. Louis díky trejdu z Detroitu. Rudá křídla tehdy dostala na oplátku stárnoucího veterána Bernieho Federka a Tonyho McKegneye. Federko odehrál před odchodem do důchodu ve městě automobilů jediný ročník, McKegney zvládl v dresu Detroitu jen něco málo přes tucet zápasů. Spolus Oatesem získali Blusemani ještě matadora Paula Maceana, který odehrál v klubu před odchodem do důchodu ještě dvě podařené sezony.
 10. Alexej Jašin (trejd do New Yorku Islanders – 23. června 2001)  V červnu roku 2001 se lidé, zodpovědní za složení týmu v New Yorku Islanders, museli zbláznit. Dopustili totiž, aby z klubu odešel slovenský obr Zdeno Chára. Tehdy čtyřiadvacetiletý bek byl vyměněn do Ottawy spolu s Billem Muckaltem. Současně klub pustil Senátorům výběr v prvním kole draftu. Opačným směrem putoval ruský útočník Alexej Jašin, jenž byl tehdy zkušeným a uznávaným hráčem. Během sedmi sezon, které strávil v kanadském klubu, se pyšnil průměrem téměř jednoho bodu na utkání. Za Ottawu odehrál 504 zápasů a nasbíral 491 bodů. Po trejdu se Chára vyprofiloval v jednoho z nejlepších a nejvytíženějších obránců v NHL, který trávil na ledě v průměru 25 minut za zápas. V Ottawě strávil čtyři sezony, odehrál 299 utkání a připsal si do statistik 146 bodů, pak zamířil do Bostonu, kde pomohl v roce 2011 vybojovat Stanley Cup. Za volbu v&n
14
Fotogalerie

Kdepak obchody, tohle byly „loupeže“. 14 nejhorších (a zároveň nejlepších) trejdů v historii NHL

V post-výlukové éře, v níž všechny kluby v NHL omezují při obchodování s hráči a podepisování nových kontraktů platové stropy, už není ekonomický tlak tak drtivý jako v dobách dřívějších. Stále sice můžeme vidět přesuny velkých hvězd na nové adresy, ale většinou je to ke spokojenosti všech zúčastněných stran. V minulosti tomu tak nebylo vždy.

V okamžiku uzavření dohody se tomu říkalo „obchod“, po pár letech ale bylo jasné, že šlo o „loupež“. Jedna strana nehorázně vydělala, druhá splakala nad výdělkem. Přesně to se dá říct o trejdech, které najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 15

14. Jean-Sébastian Giguere (trejd do Anaheimu - 9. června 2000)

Jean-Sébastian Giguere (2).jpg

Konec 90. let ani začátek následující dekády nebyl pro Calgary moc laskavý. Klub si mohl o postupu do play-off nechat jen zdát a manažeři zkoušeli sestavit konkurenceschopný tým i za pomoci nejrůznějších, mnohdy nelogických trejdů. Obětí jednoho z nich se stal i brankář Jean-Sébastian Giguere.

Třináctka draftu z roku 1995 odchytala během dvou sezon v dresu Flames pouze 12 utkání a v kanadském klubu zřejmě usoudili, že není perspektivní, a tak budoucího vítěze Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče z bojů o Stanley Cup vyexpedovali do Kalifornie. Z Anaheimu za talentovaného gólmana dostali právo volby ve druhém kole draftu. Plamenům zůstal do branky stárnoucí Mike Vernon a Fred Brathwaite.

Tento obchod byl jedním z prvních a nejspíše úplně nejhorším tehdejšího generálního manažera Craiga Buttona. Kromě ocenění pro nejužitečnějšího hráče v play-off vybojoval Giguere v roce 2007 s Ducks také Stanley Cup a v roce 2010 odcházel do Toronta jako kultovní hráč klubu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 15

13. Jaromír Jágr (trejd do Washingtonu – 11. července 2001)

Washington.jpg

V ročníku 2000/01 se vrátil po třech letech do kádru Pittsburghu Mario Lemieux a také díky jeho přítomnosti na ledě posbíral Jaromír Jágr 121 kanadských bodů (52+69). Jenže rtuťovitého českého forvarda to táhlo jinam. Po sezoně byl spolu s obráncem Františkem Kučerou vyměněn do Washingtonu za trojici Kris Beech, Ross Lupaschuk a Michal Sivek.

Trio, které Penguins za Jágra s Kučerou získali, nastřílelo pak dohromady v NHL 13 branek, z nichž deset zaznamenal v sezoně 2001/02 Beech. Jágr pak v dalších sezonách ve Washingtonu a New Yorku Rangers posbíral 520 bodů…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 15

12. Roberto Luongo (trejd do Vancouveru – 23. června 2006)

Roberto Luongo-Vancouver.jpg

Když generální manažer Dave Nonis „zdědil“ Vancouver Canucks od Briana Burkeho, měl tým zející díru v brance. Nonis změnil osud klubu poté, co upekl velký trejd, v němž figurovalo pět hráčů a jeden výběr v draftu. Na Floridu poslal ostříleného bojovníka Todda Bertuzziho a s ním Alexe Aulda a obránce Bryana Allena, opačným směrem putoval brankář Roberto Luongo, zadák Lukáš Krajíček a výběr v šestém kole draftu.

Luongo se stal rychle oporou a jednou z tváří Canucks. V kanadském klubu strávil necelých osm sezon, přičemž šestkrát jej přivedl do play-off a jednou do finále v bojích o Stanley Cup. Bertuzzi na druhé straně neodehrál ani jediný kompletní ročník a než v roce 2015 ukončil kariéru, ještě čtyřikrát v NHL změnil dres.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 15

11. Adam Oates (trejd do St. Louis – 15. června 1989)

Oates.jpg

Až do jednačtyřiceti let byl kanadský centr Adam Oates jednou z největších hvězd NHL. Kariéru ukončil v roce 2004 v Edmontonu a dodnes je rekordmanem v počtu odehraných zápasů mezi nedraftovanými hráči.

I v pokročilém věku byl pořád obdivuhodně rychlý, jeho největší devizou však byla předvídavost. Uměl skvěle číst hru a vždycky byl o krok před svými soupeři. Před pěti lety byl slavnostně uveden do Hokejové síně slávy.

Na kontě má 1337 utkání v základní části soutěže, ve kterých zaznamenal 1420 bodů (341+1079). V play-off odehrál 163 zápasů s bilancí 42 branek a 114 nahrávek. Pětkrát byl nominován do Utkání hvězd, dvakrát byl nejlepším nahrávačem soutěže a v sezoně 1992/93 mel na kontě nejvíc vítězných branek.

Během dlouhé kariéry strávil v St. Louis jen dvě a půl sezony, ale zanechal tam nesmazatelnou stopu. Byl to především on, kdo pomohl katapultovat fenomenální kariéru Bretta Hulla dopředu. Hull i díky Oatesovým asistencím třikrát v řadě pokořil metu 70 nastřílených branek v základní části sezony. Po jeho odchodu do Bostonu už se mu dostat přes tuto hranici nikdy nepodařilo.

Oates přišel do St. Louis díky trejdu z Detroitu. Rudá křídla tehdy dostala na oplátku stárnoucího veterána Bernieho Federka a Tonyho McKegneye. Federko odehrál před odchodem do důchodu ve městě automobilů jediný ročník, McKegney zvládl v dresu Detroitu jen něco málo přes tucet zápasů. Spolus Oatesem získali Blusemani ještě matadora Paula Maceana, který odehrál v klubu před odchodem do důchodu ještě dvě podařené sezony.

Pokračování 6 / 15

10. Alexej Jašin (trejd do New Yorku Islanders – 23. června 2001)

Alexej Jašin.jpg

V červnu roku 2001 se lidé, zodpovědní za složení týmu v New Yorku Islanders, museli zbláznit. Dopustili totiž, aby z klubu odešel slovenský obr Zdeno Chára. Tehdy čtyřiadvacetiletý bek byl vyměněn do Ottawy spolu s Billem Muckaltem. Současně klub pustil Senátorům výběr v prvním kole draftu.

Opačným směrem putoval ruský útočník Alexej Jašin, jenž byl tehdy zkušeným a uznávaným hráčem. Během sedmi sezon, které strávil v kanadském klubu, se pyšnil průměrem téměř jednoho bodu na utkání. Za Ottawu odehrál 504 zápasů a nasbíral 491 bodů.

Po trejdu se Chára vyprofiloval v jednoho z nejlepších a nejvytíženějších obránců v NHL, který trávil na ledě v průměru 25 minut za zápas. V Ottawě strávil čtyři sezony, odehrál 299 utkání a připsal si do statistik 146 bodů, pak zamířil do Bostonu, kde pomohl v roce 2011 vybojovat Stanley Cup. Za volbu v prvním kole draftu, kterou dostali za Jašina, si Senators navíc vybrali ještě v témže roce jako druhého v pořadí Jasona Spezzu, který byl oporou týmu až do konce sezony 2013/14.

Islanders nakonec nad obchodem hořce zaplakali. Jašin odehrál v dresu Ostrovanů jen pět sezon, ale protože v klubu podepsal dlouhodobý a lukrativní kontrakt, pobíral roční mzdu ve výši 2,2 milionu dolarů i když v roce 2007 opustil NHL, a to až do roku 2014. To už byl ale dva roky ve sportovním důchodu…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 15

9. Mark Messier (trejd do New Yorku Rangers – 4. října 1991)

Mark Messier.jpg

Pětadvacet sezon v NHL, šest vítězství Stanley Cupu a nespočet individuálních ocenění mluví za vše. Mark Messier jako jediný hráč v historii vyhrál nejcennější pohár jako kapitán dvou různých týmů.

Čtyři Stanley Cupy vyhrál po boku Wayna Gretzkyho v Edmontonu, pátý získal s Oiler už po odchodu Gretzkyho do Los Angeles. Z finančních důvodů byl Messier spolu s Jeffem Beukeboomem vyměněni do New Yorku Rangers. Opačným směrem putovali Louie DeBrusk, Bernie Nichols a Steven Rice.

Rice strávil v dresu Oilers tři nevýrazné sezony, nic zázračného v kanadském klubu neukázali ani zbylí dva borci. Zato Messier, který odcházel po sezoně, již poznamenalo zranění, se v Madison Square Garden vrátil rychle do skvělé formy a v premiérovém ročníku nasbíral 107 bodů a získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže. V roce 1994 přivedl Rangers ke Stanley Cupu a v play-off zaznamenal 23 bodů ve 23 zápasech.

V zámořské soutěži odehrál 1756 utkání. Víc jich zvládl jen legendární Gordie Howe (1767). Jeho 1887 bodů v základní části soutěže ho řadí hned za nepřekonatelného Wayna Gretzkyho a Jaromíra Jágra.

Messier byl rozený vůdce týmu. Měl štěstí, že ho během dlouhé kariéry nepotkala žádná vážnější zranění. S hokejem se rozloučil ve 43 letech. Urostlý centr byl mimořádně platným hráčem až do své poslední sezony 2003/04.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 15

8. Joe Thornton (trejd do San Jose – 30. listopadu 2005)

Joe Thornton1.jpg

Joe Thornton není jen legendou NHL, ale také klubu San Jose Sharks, kde působil od roku 2005, kdy byl do Kalifornie vytrejdován za tři hráče (Marco Sturm, Wayne Primeau Brad Stuart) z Bostonu. Pro Bruins to byl jeden z nejhorších obchodů v dějinách klubu, pro Sharks možná nejlepší. Thornton se totiž stal jedním z nejvlivnějších hráčů v klubové historii. Nikdo nemá na kontě víc plusových bodů než on, ani víc asistencí.

Kvůli urostlé postavě a metrákové hmotnosti dostal přezdívku „Jumbo“, která skvěle seděla také k jeho hernímu stylu. Když se rozjel s pukem směrem k brance soupeře, málokdo ho mohl zastavit. Obrovsky silný byl především při hře u mantinelů. Jeho velkou předností byla vyrovnanost výkonů Dlouho jako by na něm přibývající léta téměř nezanechávala stopu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 15

7. Phil Esposito (trejd do Bostonu – 15. května 1967)

Phil Esposito.jpg

Loupež za bílého dne. I tak by se dala nazvat dohoda mezi Chicagem a Bostonem z roku 1967. Bruins poslali do Chicaga Pita Martina, Jacka Norrise a Gillese Marotteho, opačným směrem putovali Fred Stanfield, Ken Hodge a Phil Esposito. Posledně jmenovaný se stal v novém klubu legendou. Esposito je držitelem prstenu pro vítěze Stanley Cupu z let 1970 a 1972. V dresu Bruins strávil přes osm sezon a byla to jeho nejpovedenější hokejová léta.

Během působení v klubu získal také řadu individuálních ocenění – pětkrát vyhrál Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hokejistu NHL a dvakrát Hart Memorial Trophy. Desetkrát si zahrál v Utkání hvězd – v době působení v Bostonu v tomto prestižním klání ani jednou nechyběl. Dres s číslem 7, který oblékal, Bruins vyřadili a vyvěsili pod strop stadionu.

Jeho rekord v počtu vítězných gólů během kariéry – nastřílel jich 118 - překonal až relativně nedávno Jaromír Jágr. Esposito však drží rekord v počtu střel na branku během jediné sezony (550). Třináctkrát nastřílel víc než třicet branek během základní části soutěže. Víckrát to zvládl jen Wayne Gretzky.

V Bostonu odehrál Esposito 625 utkání s bilancí 459 nastřílených gólů a 553 asistencí a šestkrát se dostal po základní části nad stobodovou hranici, což se mu v jiném klubu NHL nepodařilo. V ročníku 1970/71 přepsal záznamy v knize rekordů NHL, když nastřílel 76 branek a zaznamenal 152 bodů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 15

6. Doug Gilmour (trejd do Toronta – 2. ledna 1992)

Doug Gilmour.jpg

Na začátku roku 1992 se uskutečnil obchod mezi dvěma kanadskými kluby. Calgary Flames tehdy pustili osmadvacetiletého Douga Gilmoura do Toronta. Zkušený centr už měl za sebou devět sezon v NHL, které strávil v St. Louis Blues a v Calgary, a s průměrem jednoho bodu na zápas byl uznávanou osobností soutěže.

Opačným směrem zamířil Gary Leeman, jemuž se v sezoně 1989/90 podařilo nastřílet 51 gólů. V době, kdy ho Javorové listy pouštěly k Plamenům, však měl na kontě pouhých sedm branek z 34 zápasů. Ani po přestupu se neprobudil. V dresu Flames dohrál sezonu a během té následující se ho klub zbavil během trejdu s Montrealem. Jeho bilance – 59 zápasů a 11 branek.

Zato Gilmour se stal jedním z největších velikánů v historii Toronta. Byl vůdčí osobností týmu na ledě i v kabině a hned v první kompletní sezoně po přestupu zaznamenal v 83 zápasech základní části 127 bodů (32+95). V dalším ročníku se opět dostal přes stovku (27 gólů a 84 nahrávek).

Když v roce 1997 opouštěl kanadský klub jako kapitán, mnozí příznivci Toronta plakali. I přes nevysokou postavu hrál Gilmour agresivním a tvrdým stylem, který fanoušci milovali. V roce 2011 byl uveden do Hokejové síně slávy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 15

5. Brett Hull (trejd do St. Louis – 7. března 1988)

Brett Hull.jpg

V březnu roku 1988 udělali manažeři Calgary Flames jeden z nejhorších obchodů v dějinách NHL. Bretta, syna slavného Bobbyho Hulla, si vybralo Calgary v roce 1984 až jako 117. hráče v draftu. O čtyři roky později, kdy se z něho ve 23 letech stával jeden z nejskvělejších střelců v historii NHL, se ho Plameny zbrkle zbavily. Spolu se Stevem Bozekem ho poslaly do St. Louis výměnou za Ricka Wamsleyho a Roba Ramage.

V Calgary tehdy potřebovali kvalitního brankáře a vyhlédli si Wamsleyho ze St. Louis. Blues zase chtěli posílit ofenzívu a přestože o Hullovi kolovaly zvěsti, že nemá potřebnou disciplínu a morálku, riskli to a vlasatého forvarda získali do týmu. Určitě toho nikdy nelitovali.

Hull se v letech 1989 až1992 dostal v základní části soutěže třikrát přes metu sedmdesáti nastřílených branek. V sezoně 1990/91 dal neuvěřitelných 86 gólů v základní části a 11 v play-off. To je dodnes rekord NHL pro pravé křídlo. Pouze Wayne Gretzky dokázal v jedné sezoně nasázet víc branek.

A jak si vedli hráči, kteří měli vyvážit Hullův odchod? Urostlý obránce Ramage strávil v Calgary jen jednu kompletní sezonu, která patřila k jeho nejbídnějším v kariéře, a v roce 1989 se stěhoval do Toronta, kde z něho okamžitě udělali kapitána týmu. Brankář Wamsley vydržel v kanadském klubu tři a půl roku, ale oporou týmu se nikdy nestal. V sezoně 1991/92 byl vyměněn do Toronta, kde jeho kariéra v NHL skončila.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 15

4. Marcel Dionne (trejd do Los Angeles – 23. června 1975)

Marcel Dionne-Los Angeles1.jpg

Kanada neměla mnoho lepších hokejistů, než jakým byl Marcel Dionne. Subtilní centr rozdělil kariéru v NHL mezi tři kluby – Detroit, Los Angeles a New York Rangers. Během devatenácti sezon zaznamenal v základní části soutěže 1771 bodů (731+1040) a i když se nikdy neradoval ze zisku Stanley Cupu, stal se nezapomenutelnou legendou 70. a 80. let.

Podle mnoha expertů je Dionne jedním z nejvíce nedoceněných (nebo - chcete-li - nejvíce podceňovaných) hráčů v historii NHL. Je to daň za to, že hrál v éře Wayna Gretzkyho.

Do Los Angeles přišel v roce 1975 z Detroitu, kde odehrál první čtyři roky v NHL, spolu s Bartem Crashleym za dvojici Terry Harper, Dan Maloney. Jak se záhy ukázalo, bylo angažování Dionneho skvělým tahem. V klubu odehrál 921 zápasů v základní části, v nichž zaznamenal 1307 bodů, což z něho dělá nejproduktivnějších borce v historii Los Angeles Kings. Zároveň je s 550 góly druhým nejlepším střelcem v dějinách a se 757 asistencemi nejlepším nahrávačem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 15

3. Wayne Gretzky (trejd do Los Angeles – 9. srpna 1988)

Wayne Gretzky-Los Angeles.jpg

Jeden z nejkontroverznějších obchodů v historii NHL byl definitivně zpečetěn v srpnu roku 1988. Nefiguroval v něm nikdo menší než nejlepší a nejslavnější hokejista všech dob Wayne Gretzky, který zamířil z Edmontonu do Los Angeles. V gigantickém trejdu bylo zapojeno šest hokejistů.

Olejáři se na konci osmdesátých let dostali do finančních potíží a výměna největší hvězdy měla klubu trochu ulevit, aby mohl volněji dýchat. „Great One“ měl tehdy teprve 26 let a byl na absolutním vrcholu. Na oplátku za superhvězdu získal Edmonton dva hráče a tři výběry v prvním kole draftu.

Jedním z příchozích byl Američan Jimmy Carson, který měl za sebou sezonu, v níž nastřádal do statistik 107 bodů (55+52). V jediném kompletním ročníku, který strávil v dresu Oilers, zaznamenal rovných sto bodů (49+51), pak se ale odporoučel do Detroitu. Druhým borcem za Gretzkyho byl Martin Gelinas. V Edmontonu vydržel čtyři roky, ale nic mimořádného v kanadském klubu nepředvedl.

Za výběry v draftu si Olejáři pořídili Jasona Millera, který odehrál v klubu pouhých šest utkání. Ještě větší tragédie byla volba Nicka Stajduhara, který se mihl v NHL pouze ve dvou duelech. Jedinou trefou do černého byl výběr českého forvarda Martina Ručinského, jenže než stačil litvínovský odchovanec ukázat, co v něm vězí, vytrejdoval ho Edmonton po dvou zápasech do Quebecu.

Na druhé straně Gretzky pokračoval ve fenomenálních výkonech, a i když už v Los Angeles ani posléze v New Yorku Rangers Stanley Cup nezískal, posbíral moře individuálních ocenění a vytvořil řadu (nepřekonatelných) rekordů. V 539 zápasech v dresu Kings zaznamenal kanadský hokejový zázrak neuvěřitelných 918 bodů! V roce 1999 byl uveden do Hokejové síně slávy s nedostižnou bilancí 2857 bodů ze 1487 utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 15

2. Cam Neely (trejd do Bostonu – 6. června 1986)

Cam Neely.jpg

Kanaďan Cam Neely je snad jediným hráčem v historii NHL, který dokázal nastřílet během sezony přes padesát gólů a zároveň měl v kolonce trestných minut trojciferné číslo. Byl to neuvěřitelný hokejový talent a úžasný hráč, který skóroval s takovou lehkostí, až to bralo dech. Je jen škoda, že jeho kariéru poznamenala a nakonec i předčasně ukončila v pouhých 31 letech řada zranění, jinak by jeho statistická čísla mohla být ohromující.

Neely odehrál v NHL 726 zápasů, ve kterých zaznamenal 395 branek, 299 asistencí a 1241 trestných minut. Jak se později ukázalo, skoro polovinu ze všech utkání odehrál prakticky jen s jednou zdravou nohou. V dresu Bostonu Bruins strávil rovných deset sezon, během nichž naskočil do 525 utkání a získal 590 bodů (344+246).

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století byl vedle Gretzkyho či Messiera jedním z nejlepších hokejistů v NHL. Byl to fenomenální střelec a rozený bojovník, který byl ochoten se pro vítězství absolutně obětovat. Dodnes odborníci nechápavě kroutí hlavou nad tím, že takového borce nechal v roce 1986 Vancouver, který ho tři roky předtím draftoval, odejít do Bostonu. Za vytrvalost a oddanost hokeji získal v roce 1994 Bill Masterton Trophy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 15

1. Eric Lindros (trejd do Philadelphie – 30. června 1992)

Eric Lindros.jpg

Tenhle příběh do tohoto seznamu tak úplně nepatří, ale protože v něm figuruje hráč, který byl pár let nejdominantnějším hokejistou na světě, zařazujeme jej sem.

Velký chlap s rychlýma nohama a šikovnýma rukama. Tak by se dal stručně charakterizovat kanadský útočník Eric Lindros. Už jako mladíka ho „překřtili“ na „Next One“ – příští jedničku. Měl jít ve stopách Wayna Gretzkyho a Maria Lemieuxe a nejspíš by v nich i šel, kdyby nebylo několika těžkých otřesů mozku, které zásadně poznamenaly a nakonec také předčasně ukončily jeho kariéru.

Lindrose si v roce 1991 vybral jako prvního v pořadí draftu Quebec, ale v tomto klubu neodehrál jediný zápas. Hráč i jeho rodina dali už před draftem jasně najevo, že v kanadském klubu hrát nechce, přesto si ho Nordiques pojistili a následně se pustili do handlování s ostatními kluby. Původně to vypadalo, že s nejlepší nabídkou přijdou newyorští Rangers, ale nakonec v roce 1992 naskočil Lindros do NHL v dresu Philadelphie, v němž působil osm sezon a strávil v něm nejlepší léta profesionální kariéry. Flyers poslali za Lindrose do Quebecu Petera Forsberga, Mika Ricciho, Kerryho Huffmana, Rona Hextalla, Steva Duchesneho, Chrise Simona, výběr v prvním kole draftu a 15 milionů dolarů navrch.

Kombinace síly, rychlosti, obratnosti a hokejové inteligence z něho udělaly noční můru pro všechny obránce v soutěži. Hned v první sezoně mezi elitou nastřílel 41 branek, v další přidal ještě o tři víc. A to v žádném z těchto ročníků neodehrál ani 70 utkání.

Útočné formaci ve složení John LeClair, Eric Lindros, Mikael Renberg se začalo přezdívat „Legie zkázy.“ Řada byla vytvořena v sezoně 1994/95, kterou zkrátila výluka NHL, a kdy Flyers získali z Montrealu Johna LeClaira. Když k němu kouč Terry Murray postavil talentovaného Lindrose s Renbergem, sám netušil, jak fantasticky si budou rozumět. Během 37 zápasů, které spolu odehráli, Philadelphia ztratila jen tři zápasy. Legie zkázy vyprodukovala 80 gólů a 96 asistencí, Lindros vyhrál Hart a Pearson Trophy.

V další sezoně byla Legie opět nezastavitelná – nastřílela 121 gólů a přidala 134 asistencí. V roce 1997 dotáhla Philadelphii do finále Stanley Cupu.

Lindrose však celou kariéru pronásledovala zranění, která pramenila z jeho fyzického a agresivního způsobu hry. Kromě problémů s kolenem ho limitovalo několik otřesů mozku. V roce 2001 odešel z Philadelphie a zvládl dvě solidní sezony v New Yorku Rangers. Ve třetím roce newyorského angažmá ho však zdravotní problémy pustily jen do 39 zápasů a po sezoně odešel do Toronta, kde zvládl jen 33 utkání. Rok nato ukončil ve 33 letech kariéru v Dallasu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud