Strach z létání – Dennis Bergkamp  „Nelétající Holanďan.“ Takovou přezdívku dostal Nizozemec Dennis Bergkamp, jenž trpěl chorobným strachem z létání. V Arsenalu měli pro jeho fobii pochopení. Když hrál tým v evropských pohárech na kontinentu, Begkamp vyrazil do místa určení autem, vlakem nebo lodí. Když byla destinace příliš vzdálená, zůstal fotbalista raději doma. „Mám tento problém a musím s ním žít. Nemůžu s tím nic dělat a nedokážu to vysvětlit,“ vyjádřil se kdysi o své fobii holandský reprezentant.
 Strach ze psů a koček – Matt Holland  Bývalý irský záložník Matt Holland, který strávil podstatnou část kariéry v Ipswichi a Charltonu, patřil mezi železné muže ostrovního fotbalu. Pouze Frank Lampard odehrál v Premier League víc zápasů v řadě než on. Holland toho po hřištích naběhal tolik asi proto, že tam nepobíhali psi a kočky, z nichž má hrůzu. Sám však poznamenal, že nemá fobii ze všech zvířat. Třeba koní se prý nebojí…
 Ataxofobie a ornitofobie – David Beckham  „Trpím obsedantně kompulzivní poruchou. Všechno musím mít v přímce nebo v párech,“  přiznal anglický záložník David Beckham . Odborný název pro tuto poruchu zní ataxofobie. V minulosti se v médiích objevily také zprávy o tom, že slavný fotbalista trpí strachem z ptáků, neboli ornitofobií.
 Strach ze samoty – Wayne Rooney  Bývalý útočník Manchesteru United Wayne Rooney se prý bál být sám. Strachu z osamělosti ho údajně zbavoval fén. Nešlo o proslulý „fén“ Alexe Fergusona, jak se nazývaly jeho proslovy v šatně, kdy ze vzdálenosti několika centimetrů křičel svým svěřencům do obličeje, ale o skutečný vysoušeč vlasů. Rooney jednou prozradil svůj zvláštní spací rituál. „Když jsem například sám v hotelu, zapnu si fén. To mě trochu uklidní,“ svěřil se. Zda přístroj nechává hučet celou noc, už neupřesnil…
7
Fotogalerie

Každý se něčeho bojí. Toto je 7 nejpodivnějších fobií známých fotbalistů

Všude na světě jsou fotbalisté pro fanoušky hrdiny a zářivými hvězdami. Jejich obdivovatelé však občas zapomínají, že i ti nejslavnější z nich jsou jenom lidé. Prožívají dobré i špatné dny, malé i velké radosti a taky obavy.

Každý člověk se něčeho bojí. Kdo to popírá, lže sám sobě.

Psychologové tvrdí, že strach je důležitým obranným mechanismem, který nám nadělila evoluce, ale kromě „obyčejného“ strachu trpí někteří lidé fobiemi, tedy chorobným strachem, z věcí, jež v běžném smrtelníkovi žádnou obavu nevzbuzují. Takoví se najdou i mezi známými fotbalisty. V následujících kapitolách najdete sedm současných i bývalých hráčů, které kromě nepopiratelného fotbalového nadání proslavily i jejich fobie.

Pokračování 2 / 8

Chorobný stesk po domově – Jesus Navas

Navas (2).jpg

Jesus Navas podepsal v létě roku 2013 první smlouvu v zahraničním klubu ve své kariéře. A to bylo španělskému útočníkovi už skoro 28 let a v minulosti měl na stole několik skvělých nabídek. Všechny je odmítl, protože se obával příliš silného stesku po domově.

Hlavně kvůli fobii z opuštění domova strávil prakticky celou kariéru ve španělské Seville, kde se narodil a vyrůstal. Traduje se historka, že jednou během předsezónního soustředění mužstva v přímořském městečku Huelva, které je jen hodinu jízdy autem od Sevilly, byl Navas tak rozrušený a nervózní, že pro něho museli přijet otec s bratrem a odvézt ho zpátky do Sevilly.

Nyní tvrdí, že svůj strach zvládl a má ho pod kontrolou. Vzhledem k tomu, že strávil čtyři sezony v Británii v dresu Manchesteru City, dá se tomu snad věřit. Od léta roku 2017 už je ale zase doma v Seville, kde zřejmě hodlá i zakončit kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Strach z létání – Dennis Bergkamp

Bergkamp.jpg

„Nelétající Holanďan.“ Takovou přezdívku dostal Nizozemec Dennis Bergkamp, jenž trpěl chorobným strachem z létání. V Arsenalu měli pro jeho fobii pochopení. Když hrál tým v evropských pohárech na kontinentu, Begkamp vyrazil do místa určení autem, vlakem nebo lodí. Když byla destinace příliš vzdálená, zůstal fotbalista raději doma.

„Mám tento problém a musím s ním žít. Nemůžu s tím nic dělat a nedokážu to vysvětlit,“ vyjádřil se kdysi o své fobii holandský reprezentant.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Strach ze psů a koček – Matt Holland

Holland.jpg

Bývalý irský záložník Matt Holland, který strávil podstatnou část kariéry v Ipswichi a Charltonu, patřil mezi železné muže ostrovního fotbalu. Pouze Frank Lampard odehrál v Premier League víc zápasů v řadě než on.

Holland toho po hřištích naběhal tolik asi proto, že tam nepobíhali psi a kočky, z nichž má hrůzu. Sám však poznamenal, že nemá fobii ze všech zvířat. Třeba koní se prý nebojí…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Ataxofobie a ornitofobie – David Beckham

B6.jpg

„Trpím obsedantně kompulzivní poruchou. Všechno musím mít v přímce nebo v párech,“ přiznal anglický záložník David Beckham. Odborný název pro tuto poruchu zní ataxofobie. V minulosti se v médiích objevily také zprávy o tom, že slavný fotbalista trpí strachem z ptáků, neboli ornitofobií.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Strach ze samoty – Wayne Rooney

Wayne Rooney.jpg

Bývalý útočník Manchesteru United Wayne Rooney se prý bál být sám. Strachu z osamělosti ho údajně zbavoval fén. Nešlo o proslulý „fén“ Alexe Fergusona, jak se nazývaly jeho proslovy v šatně, kdy ze vzdálenosti několika centimetrů křičel svým svěřencům do obličeje, ale o skutečný vysoušeč vlasů.

Rooney jednou prozradil svůj zvláštní spací rituál. „Když jsem například sám v hotelu, zapnu si fén. To mě trochu uklidní,“ svěřil se. Zda přístroj nechává hučet celou noc, už neupřesnil…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Strach z výtahů – Phil Jones

Phil Jones.jpg

Bývalý obránce Manchesteru United Phil Jones trpí jednou z nejpodivnějších fobií ve fotbalovém světě. Jones přiznal, že se bojí nastoupit do jakéhokoli výtahu nebo lanovky. Ovšem jen mimo Anglii.

„V zahraničí prostě nemůžu vlézt do žádného výtahu. V Anglii s tím nemám problém, ale mimo ostrovy to zkrátka nezvládnu,“ řekl Jones.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Strach z vlastní výšky – Peter Crouch

Peter Crouch (Stoke City).jpg

Když někdejší manažer Aston Villy Graham Taylor podepsal smlouvu s vytáhlým šlachovitým útočníkem Peterem Crouchem z Portsmouthu, asi netušil, že nová posila trpí bizarní fobií. Více než dva metry vysoký fotbalista měl strach z vlastní výšky.

„Jedním z hlavních Peterových problémů je strach z toho, jak je vysoký. I když jsem s ním do jisté míry cítil, snažil jsem se mu stále zdůrazňovat, aby na to nemyslel a radši přemýšlel o střílení gólů,“ prohlásil později Taylor.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud