Jsou (skoro) na začátku trenérské dráhy. 3 nejmladší kouči, kteří momentálně působí ve Fortuna lize

Věkové rozpětí mezi nejmladším a nejstarším trenérem ve fotbalové Fortuna lize činí více než čtvrt století. Nejzkušenějším koučem v české nejvyšší soutěži je třiasedmdesátiletý Miroslav Koubek, který vede Plzeň.

Miroslav Koubek je jediným trenérem, který má na krku už sedm křížků, v lize však působí i jeden šedesátník, ale také tři kouči, kterým není víc než 46 let a dají se tedy s klidným svědomím označit za „mladé“. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

3. Jaroslav Veselý (Bohemians Praha 1905) – 46 let

Jaroslav Veselý (2).jpg

Před měsícem oslavil trenér pražské Bohemky Jaroslav Veselý 46. narozeniny. Někdejší brankář a odchovanec Hradce Králové nikdy jako hráč nepůsobil v nejvyšší soutěži a angažmá ve vršovickém Ďolíčku je jeho první trenérská štace v české elitní lize.

Jako kouč začínal v roce 2009 v Letohradu, pak strávil dva roky jako kouč mládeže v Hradci Králové, odkud se na dvě sezony přesunul s Ivanem Haškem do Spojených arabských emirátů, kde působil jako asistent ve dvou klubech. Po návratu do vlasti vedl Litoměřicko, Chrudim a od loňska byl asistentem u Klokanů. Po odvolání Luďka Klusáčka převzal mužstvo jako hlavní trenér a přivedl jej po dlouhých 36 letech do kvalifikace o účast v evropských pohárech, konkrétně Konferenční lize. V boji o postup do hlavní části soutěže však neuspěli. V ligové soutěži se však celku daří a po sedmi kolech figuruje na sedmém místě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2. Brian Priske (Sparta Praha) – 46 let

Brian Priske.jpg

Přišel, viděl, zvítězil. Dánský kouč Brian Priske přišel do české ligy v roce 2022 z belgických Antverp a okamžitě dokázal pražskou Spartu dovést k mistrovskému titulu. Jako hráč oblékl čtyřiadvacetkrát reprezentační dres severského týmu a na klubové úrovni se radoval z vítězství v dánské lize a z triumfu v belgickém poháru. Dánskou Superligu dokázal vyhrát také v roli trenéra. Povedlo se mu to v roce 2020 s Midtjyllandem, kde dráhu kouče v roce 2011 odstartoval. Nyní je mu 46 let a zřejmě má před sebou světlou trenérskou budoucnost. Letenští jsou pod jeho vedením i v aktuální sezoně na čele tabulky a budou se bít o další ligové prvenství. Válčit budou i na pohárové scéně v Evropské lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

1. Radoslav Kováč (FK Pardubice) – 43 let

Radoslav Kováč-trenér.jpg

Tuzemská fotbalová liga zažila v létě roku 2014 pikantní přesun. Na Letnou zamířil z Liberce Radoslav Kováč, bývalý hráč Sparty, který se tehdy - ve 34 letech - vrátil „domů.“ V pražském klubu odehrál dvě sezony a následně tam ukončil kariéru.

Kováč hrál na zlatém malém Euru v roce 2022, v další kariéře si vyzkoušel Ligu mistrů v dresu Spartaku Moskva, hrál v Basileji, zkusil si Premier League a podíval se i na mistrovství světa.

Na trenérskou dráhu nastoupil nedlouho poté, co pověsil kopačky na skobu. V roce 2017 začínal jako asistent ve Spartě, pak vedl Opavu a později Táborsko. V roce 2022 se ujal Pardubic. Momentálně je v 43 letech nejmladším koučem v nejvyšší soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud