Oldřich Cichoň (Sparta Praha) – 19 let  Dvacet minut. Tak dlouhá je dosavadní extraligová kariéra Oldřicha Cichoně. Odbyl si ji před Vánocemi v domácím souboji se Zlínem. Nastoupil do poslední třetiny a sedmi úspěšnými zákroky pomohl k drtivému vítězství 10:0 a čistému kontu. Cichoň je sparťanským odchovancem, minulý ročník však převážně trávil v Sokolově, kde byl na hostování. Smlouvu v pražském klubu má podepsanou ještě na příští sezonu.
 Adam Horák (Energie Karlovy Vary) – 19 let  Karlovarský odchovanec Adam Horák naskočil v nedávno skončené sezoně do jednoho extraligového utkání. V lednu se postavil do branky v domácím souboji s Pardubicemi, z něhož se stala docela slušná přestřelka. Padlo devět branek a hosté si odvezli výhru 5:4. Pro Horáka však nešlo o premiéru v nejvyšší soutěži dospělých. Tu si odbyl už v ročníku 2019/20. Na západě Čech bude působit i v nadcházející sezoně, kdy by už mohl dostat víc příležitostí.
 Patrik Hamrla (Energie Karlovy Vary) - 17 let  Dnes slaví Patrik Hamrla osmnácté narozeniny, ale už dlouho před nimi se postavil do branky v nejvyšší soutěži. Zlínský rodák si v ní dokonce odbyl debut už na konci sezony 2019/20, kdy odchytal 30 minut a inkasoval pět gólů ve Vítkovicích. Až v nedávno skončeném ročníku ale mohl ukázat, co v něm vězí. Nastoupil do šesti střetnutí a i když jeho statistiky nevypadají nijak impozantně, ukázal, že v něm dříme slušný potenciál. Většinu sezony strávil v karlovarské juniorce či na hostování v Sokolově a Kadani. Na západě Čech má podepsanou smlouvu do roku 2022 s roční opcí.
 Jan Bednář (Energie Karlovy Vary) – 18 let  Je to skoro neuvěřitelné, ale polovina z „náctiletých brankářů“, kteří se objevili v ročníku 2020/21 v české extralize, oblékala dres Karlových Varů. Vedle Hamrly a Horáka to byl ještě osmnáctiletý Jan Bednář, který poprvé naskočil do nejvyšší soutěže dospělých už v sezoně 2018/19, kdy odchytal deset utkání. V dalším ročníku jich zvládl třináct, načež byl draftován ve čtvrtém kole Detroitem. Než se rozběhly zámořské soutěže, zůstal doma a za Energii odchytal pět střetnutí. Pak se vydal za Atlantik, kde momentálně působí v juniorské soutěži QMJHL.
6
Fotogalerie

Jsou mladí a talentovaní. 6 teenagerů v maskách, kteří se v uplynulé sezoně objevili v extralize

Do uplynulé extraligové sezony zasáhly přes čtyři desítky brankářů. Na jedné straně byli zkušení veteráni na sklonku kariéry, na straně druhé talentovaní mladíci, kteří si teprve musí vydobýt své místo na hokejovém slunci.

Rok co rok naskakují do extraligy nové tváře, mnohdy velmi mladé. Týká se to také brankářů. Ti podle obecných měřítek dozrávají později, což ale není důvodem, aby v nejvyšší soutěži dospělých neúčinkovali ještě v době, kdy patří mezi „náctileté“. Šest teenagerů, kteří se objevili na ledě v extraligové sezoně 2020/21, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Vojtěch Mokrý (HC Olomouc) – 19 let

Počet odchytaných minut: 1
Počet úspěšných zásahů: 0
Úspěšnost zákroků: -

Jen na jedinou minutu se objevil v olomoucké brance devatenáctiletý Vojtěch Mokrý. Vlastně to byla jen půlminuta, i tak má ale ve statistikách zapsán start v nejvyšší soutěži. Bylo to v posledním kole základní části na ledě Plzně, kde Hanáci prohráli 1:9. Pro talentovaného mladíka však nešlo o premiéru mezi elitou. Tu si odbyl už o sezonu dříve, kdy naskočil do tří utkání. V příštím ročníku bude chytat v Šumperku, kam ho Olomouc posílá na hostování.

Šimon Zajíček (Verva Litvínov) – 19 let

Počet odchytaných minut: 393 (plus 40 minut v play-off)
Počet úspěšných zásahů: 142 plus (11 zásahů v play-off)
Úspěšnost zákroků: 89,9 % (84,6 % v play-off)

Devatenáctiletý Šimon Zajíček je jediným teenagerem, který se objevil mezi tyčemi ve vyřazovací části soutěže. Odchytal 40 minut v zápase s Hradcem Králové. Mezi „náctiletými“ v základní části nikdo nezvládl větší porci zápasů než on – objevil se v osmi utkáních. Poprvé se Zajíček epizodně mihl v extralize už v ročníku 2019/20, ale až letos do ní vstoupil rázným krokem a pomohl Litvínovu ke dvěma výhrám. Nastupoval však také za juniorský celek a pět střetnutí si zapsal také jako hostující hráč v Kadani.