Pravý obránce: Reece James (Chelsea)  Reece James je odchovancem akademie Chelsea a na Stamford Bridge už navzdory nízkému věku odkroutil dvě kompletní sezony. Ta uplynulá se mu nesmírně povedla. Na jejím začátku byl jasnou volbou kouče Franka Lamparda, po příchodu trenéra Thomase Tuchela už dostával méně času na hřišti, ale pokaždé, když nastoupil, patřil k nejlepším. Je to silný a dynamický fotbalista s perfektní přihrávkou, slušný driblér, který umí podržet balon a zklidnit hru či založit rychlý útok. V každém okamžiku utkání je stoprocentně soustředěný. Pro Chelsea bude v příštích letech jistě naprosto klíčovým hráčem. Tak proč figuruje navzdory všem superlativům v tomto seznamu? Kvůli deklarované tržní ceně, které je na hodnotě 40 milionů eur, což je poměrně dost nadhodnocená částka. Profimedia.cz
 Stoper: Caglar Söyüncü (Leicester City)  Před třemi lety získal Leicester z německého Freiburgu tureckého stopera Caglara Söyüncü. Anglický klub za tehdy dvaadvacetiletého hráče zaplatil 20 milionů liber, jeho kariéru v dresu „Lišek“ však provázejí zdravotní problémy a v uplynulém ročníku se ukázalo, že duo Wesley Fofany a Jonny Evans ho ve středu obrany bez větších problémů nahradí. Portál TransferMarkt uvádí jeho současnou tržní hodnotu ve výši více než 40 milionů liber, což neodpovídá realitě. Profimedia.cz
 Stoper: Tyrone Mings (Aston Villa)  Nikdy nehrál v žádném mládežnickém reprezentačním výběru Anglie ani v bohatém klubu. Tyrone Mings je odchovancem Southamtonu, kde však nikdy nepůsobil v dospělém týmu. Během čtyř sezon v Bournemouthu mezi lety 2015 až 2019 odehrál jen 17 utkání v Premier League, do povědomí se zapsal až poté, co začal kopat v barvách Aston Villy, jíž pomohl před dvěma lety do nejvyšší soutěže. Nyní je mu 28 let, probojoval se do národního týmu a je na mistrovství Evropy a zajímají se o něho velké kluby. Podle portálu TransferMarkt je jeho aktuální cena 27 milionů liber, je to ale nejspíš přehnaná částka, zvlášť, když si člověk uvědomí, kolik zbytečných chyb a ukvapených rozhodnutí na hřišti vyprodukuje. Profimedia.cz
 Levý obránce: Kieran Tierney (Arsenal)  Může hrát na levé straně obrany či zálohy, ale také na pozici stopera. Čtyřiadvacetiletý Kieran Tierney je univerzální fotbalista, který má rozhodně co dát nejen Arsenalu, jehož členem je už dvě sezony, ale také skotskému národnímu týmu. Kanonýři koupili talentovaného hráče z Celtiku Glasgow, jehož je odchovancem, za 25 milionů liber a od té doby jeho cena poskočila o pár milionů nahoru. V uplynulé sezoně nastoupil do 27 ligových utkání a pouze jednou nebyl v základní sestavě. Do statistik si zapsal jeden gól a tři nahrávky. Fanoušci Gunners jsou z něj nadšení, ale upřímně je třeba říci, že novým Robertem Carlosem rozhodně není… Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Jsou dobří, ale… Takto vypadá jedenáctka z nejpřeceňovanějších hráčů v anglické Premier League

V anglické Premier League najdeme hráče, o jejichž kvalitách a ceně nikdo nepochybuje. Do této kategorie patří třeba Harry Kane. A pak existují fotbalisté, okolo kterých je velký humbuk, ale na hřišti zdaleka nepodávají výkony, jež by s jejich mediální pověstí, platem či přestupní částkou korespondovaly.

V následujících kapitolách najdete jedenáctku poskládanou z fotbalistů, kteří působili v sezoně 2020/21 v anglické Premier League, jsou mediálně prezentováni jako hvězdy, pobírají tučné platy a v souvislosti s přestupy se u jejich jmen vyskytovaly nebo vyskytují částky, jež jsou možná dost nadhodnocené. Jistěže jsou to dobří hráči, ale aktuálně určitě nemají cenu, kterou jejich zaměstnavatelé nebo agenti křičí do světa.

Pokračování 2 / 12

Brankář: David De Gea (Manchester United)

David de Gea2.jpg

David De Gea si prožil po příchodu trenéra Davida Moyese do Manchesteru United v ročníku 2013/14 krušné období. Mnozí fanoušci se tehdy dokonce ptali, čím že mladý Španěl tolik zaujal bývalého manažera Alexe Fergusona, který za něho v roce 2011 vyklopil Atlétiku Madrid 18 milionů liber. De Gea byl často kritizován, že dělá hloupé chyby, ale na konci sezony byl navzdory tomu jedním z mála hráčů, který v Manchesteru snesl přísnější měřítka.

V dalších letech byl De Gea jednou z klíčových postav týmu a výkony United stály hodně na jeho schopnostech. Aktuální ročník mu ale moc nevyšel. Odchytal 26 ligových zápasů a inkasoval v nich 32 gólů. Podle mnoha odborníků míval De Gea v nedávné minulosti možná nejlepší reflexy ze všech brankářů, už to ale není tak docela pravda. Jeho hvězda (zřejmě) pomalu hasne. V Manchesteru United má podepsanou smlouvu do roku 2023, ale na Old Trafford už se asi poohlížejí o jeho náhradě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Pravý obránce: Reece James (Chelsea)

Reece James1.jpg

Moc talentovanějších pravých beků, kteří mohou alternovat i na pozici pravého defenzivního záložníka, na světě nenajdete. Jedenadvacetiletý Angličan Reece James je odchovancem akademie Chelsea a na Stamford Bridge už navzdory nízkému věku odkroutil dvě kompletní sezony. Ta uplynulá se mu nesmírně povedla. Podílel se na jízdě Blues v Lize mistrů, pomohl k zisku FA Cupu a vybojoval si místo v reprezentaci pro evropský šampionát.

Na začátku sezony byl jasnou volbou kouče Franka Lamparda, po příchodu trenéra Thomase Tuchela už dostával méně času na hřišti, ale pokaždé, když nastoupil, patřil k nejlepším. Je to silný a dynamický fotbalista s perfektní přihrávkou, slušný driblér, který umí podržet balon a zklidnit hru či založit rychlý útok. V každém okamžiku utkání je stoprocentně soustředěný. Pro Chelsea bude v příštích letech jistě naprosto klíčovým hráčem. Tak proč figuruje navzdory všem superlativům v tomto seznamu? Kvůli deklarované tržní ceně, které je na hodnotě 40 milionů eur, což je poměrně dost nadhodnocená částka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Stoper: Caglar Söyüncü (Leicester City)

Caglar Söyüncü.jpg

Před třemi lety získal Leicester z německého Freiburgu tureckého stopera Caglara Söyüncü. Anglický klub za tehdy dvaadvacetiletého hráče zaplatil 20 milionů liber, jeho kariéru v dresu „Lišek“ však provázejí zdravotní problémy a v uplynulém ročníku se ukázalo, že duo Wesley Fofany a Jonny Evans ho ve středu obrany bez větších problémů nahradí. Portál TransferMarkt uvádí jeho současnou tržní hodnotu ve výši více než 40 milionů liber, což neodpovídá realitě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Stoper: Tyrone Mings (Aston Villa)

Tyrone Mings.jpg

Nikdy nehrál v žádném mládežnickém reprezentačním výběru Anglie ani v bohatém klubu. Tyrone Mings je odchovancem Southamtonu, kde však nikdy nepůsobil v dospělém týmu. Během čtyř sezon v Bournemouthu mezi lety 2015 až 2019 odehrál jen 17 utkání v Premier League, do povědomí se zapsal až poté, co začal kopat v barvách Aston Villy, jíž pomohl před dvěma lety do nejvyšší soutěže. Nyní je mu 28 let, probojoval se do národního týmu a je na mistrovství Evropy a zajímají se o něho velké kluby. Podle portálu TransferMarkt je jeho aktuální cena 27 milionů liber, je to ale nejspíš přehnaná částka, zvlášť, když si člověk uvědomí, kolik zbytečných chyb a ukvapených rozhodnutí na hřišti vyprodukuje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Levý obránce: Kieran Tierney (Arsenal)

Kieran Tierney1.jpg

Může hrát na levé straně obrany či zálohy, ale také na pozici stopera. Čtyřiadvacetiletý Kieran Tierney je univerzální fotbalista, který má rozhodně co dát nejen Arsenalu, jehož členem je už dvě sezony, ale také skotskému národnímu týmu.

Kanonýři koupili talentovaného hráče z Celtiku Glasgow, jehož je odchovancem, za 25 milionů liber a od té doby jeho cena poskočila o pár milionů nahoru. V uplynulé sezoně nastoupil do 27 ligových utkání a pouze jednou nebyl v základní sestavě. Do statistik si zapsal jeden gól a tři nahrávky. Fanoušci Gunners jsou z něj nadšení, ale upřímně je třeba říci, že novým Robertem Carlosem rozhodně není…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Pravý záložník: Adama Traoré (Wolverhampton Wanderers)

Adama Traoré.jpg

Není pochyb o tom, že Adama Traoré je vynikající fotbalista, který je však nejspíš daleko víc populárnější díky nepřehlédnutelné muskulatuře než kvůli výkonům na hřišti. Uplynulá sezona se mu rozhodně nepovedla tolik jako ta předchozí a deklarovaná tržní cena 27 milionů liber je zřejmě nadhodnocená.

Foto: profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Střední záložník: Bernardo Silva (Manchester City)

Bernardo Silva1.jpg

Bernardo Silva je výborným hráčem, o tom není nejmenších pochyb. Fanoušci Manchesteru City ho však možná poněkud přeceňují. Rozhodně se jeho výkony v uplynulém ročníku nedaly srovnávat s těmi, které v dresu Citizens předváděl v předchozích dvou sezonách. Portál TransferMarkt mu momentálně přisuzuje hodnotu ve výši 63 milionů liber, ale ta velmi pravděpodobně neodpovídá realitě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Střední záložník: Naby Keita (Liverpool)

Naby Keita-Liverpool1.jpg

Když se stal před pěti lety černým koněm německé Bundesligy klub RB Lipsko, musel začít čelit nájezdům skautů a manažerů z bohatých evropských velkoklubů. Mezi nejžádanějšími hráči týmu byl guinejský reprezentant Naby Keita. Kromě zájmu francouzského Paris Saint-Germain byl jedním z hlavních letních cílů Liverpoolu a právě na Anfield Road také za 54 milionů liber zamířil.

Keita byl až do sezony 2017/18 v Lipsku jednou z ústředních postav týmu. Středopolař, který je nesmírně silný na míči, má vynikající střelbu z dálky, tvořivé schopnosti i dostatek technických dovedností se stal jednou z hvězd Premier League. Jeho slabinou jsou hlavičkové souboje, nedisciplinovanost, náchylnost ke zraněním a nevyrovnanost výkonů. Liverpool mu sype na účet 120 tisíc liber týdně, a bude tak činit až do roku 2023.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Levý záložník: Allan Saint-Maximin (Newcastle United)

Allan Saint-Maximin.jpg

Už dva roky působí v anglické Premier League francouzský záložník (či útočník) Allan Saint-Maximin. Na ostrovy zamířil z Nice za 16 milionů liber a podle portálu TransferMarkt je jeho současná hodnota 27 milionů liber, což je celkem přestřelená suma. V Newcastlu má podepsanou smlouvu až do roku 2026.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Útočník: Roberto Firmino (Liverpool)

Roberto Firmino1.jpg

Z brazilského záložníka Roberta Firmina se stal v průběhu minulých sezon tahoun Liverpoolu a navázal tak na čtyři ročníky, které před odchodem na ostrovy strávil v německém Hoffenheimu, kde byl absolutní hvězdou. Pro mužstvo byl donedávna prakticky nepostradatelný.

Hráč, který už má na kontě přes padesát startů v reprezentaci Kanárků, se stal v létě roku 2015 kořistí Liverpoolu, který ho koupil za 29 milionů liber. Aktuální smlouva na Anfield Road mu zajišťuje plat ve výši 180 tisíc liber týdně a vyprší v roce 2023.

Jeho kritici poukazují na to, že zahazuje obrovský počet šancí, jeho zastánci tvrdí, že jeho největší přínos je jinde – v aktivní hře, napadání a vytváření prostoru pro spoluhráče, především Mohameda Salaha. Obě strany mají pravdu. Firmino v uplynulém ročníku skóroval devětkrát v 36 zápasech. Je však zřejmé, že sezonu za sezonou jde jeho výkonnost dolů a deklarovaná hodnota 45 milionů liber nemá moc společného s realitou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Útočník: Anthony Martial (Manchester United)

Anthony Martial.jpg

Anthony Martial má obrovskou podporu fanoušků Manchesteru United, kteří ho až fanaticky zbožňují a odpustí mu daleko více chyb než jiným hráčům. Když se však člověk podívá na jeho výkony bez růžových brýlí, musí uznat, že jde o jednoho z nejpřeceňovanějších hráčů v Premier League. Navíc mu kariéru poznamenalo v březnu vážné zranění kolenních vazů, takže jeho budoucnost je ve hvězdách.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud