Obránce: Ethan Bear (Kanada)  Obránce Ethan Bear je čerstvým mistrem světa z letošního šampionátu, kam se vypravil ještě jako hráč Vancouveru. Na začátku července mu vypršel roční kontrakt, který podepsal v létě roku 2022 s Carolinou, jež ho následně vytrejdovala do kanadského klubu. Do NHL poprvé nakoukl v sezoně 2017/18, dva roky poté, co si ho v pátém kole draftu vybral Edmonton. V minulém ročníku pobíral plat ve výši necelých dvou milionů dolarů. Za něj odehrál 61 utkání a v nich zaznamenal 16 bodů za tři gólya 13 nahrávek. Je to spolehlivý bek, který by mohl v řadě klubů zaujmout místo v první či druhé pětce. Bez práce už jistě dlouho nezůstane. Foto: Profimedia.cz
 Obránce: Caleb Jones (USA)  Obránce Seth Jones se stal v roce 2013 čtverkou draftu NHL. Dvojnásobný mistr světa do 18 let a zlatý šampion z juniorského mistrovství má o tři roky mladšího bratra Caleba (také zadák), který sice není tak známý, ale v elitní lize už stačil odehrát přes dvě stovky utkání. V draftu roku 2015 čekal na výběr do čtvrtého kola, kdy po něm sáhl Edmonton a v barvách kanadského klubu působil do konce ročníku 2020/21. Minulé dvě sezony strávil se svým sourozencem v Chicagu. Zatímco Seth má však v klubu podepsanou smlouvu do roku 2030, Caleb si hledá nové působiště. V  ročníku 2022/23 si vydělal 1,35 milionu dolarů a za tuto (či vyšší) částku by neměl mít problém najít angažmá ani v nadcházející sezoně, zvlášť, když může bez problémů naskočit v elitních dvou pětkách téměř v každém týmu v lize. Foto: Profimedia.cz
 Pravé křídlo: Patrick Kane (USA)  Americký útočník Patrick Kane je řadu let jedním z nejlepších hokejistů na světě. Během dosavadní kariéry se už radoval z Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče ligy a také ze zisku Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu v NHL. Stal se prvním rodilým Američanem, který toto ocenění získal. Je také držitelem Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže a s Chicagem už třikrát vyválčil Stanley Cup. Za úspěch na ledě vděčí 178 centimetrů vysoký 80 kilogramů vážící borec kromě jiného také neobyčejné obratnosti, hbitosti a technickým dovednostem. Od chvíle, kdy byl v roce 2007 draftován jako první hráč v celkovém pořadí, spojil kariéru s Chicagem, ale v průběhu minulé sezony klub opustil a zamířil do New Yorku Rangers, kde mu vypršela lukrativní osmiletá smlouva. Novou ještě nikde nepodepsal, ale je jen otázkou času, než borce jeho kvalit dobře zaplatí. Foto: Profimedia.cz
 Střední útočník: Jonathan Toews (Kanada)  Chicago udělalo v minulých letech řadu vynikajících výběrů v draftech. Jedním z těch nejlepších byl dozajista Jonathan Toews, který se nejspíš narodil proto, aby se stal kapitánem Chicaga. Céčko na dresu Blackhawks nosil od roku 2008, kdy mu bylo pouhých dvacet let, až do konce sezony 2022/23. Třikrát během kariéry zvedl nad hlavu Stanley Cup - v letech 2010, 2013 a 2015. Podle mnohých odborníků by se jednou mohlo o aktuálně pětatřicetiletém Kanaďanovi mluvit jako o jednom z nejlepších hráčů NHL prvních dvou dekád tohoto tisíciletí. Je inteligentní, silný, výborně bruslí, dává góly, dokáže vypracovat šance pro spoluhráče a navíc je perfektní v defenzivní činnosti. Dokonce je v tomto ohledu tak dobrý, že si za to v roce 2013 zasloužil J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka v NHL. Foto: Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Ještě pořád je z čeho vybírat. Takhle by vypadala nejlepší pětka s gólmanem z volných hráčů v NHL

Nový ročník NHL se blíží. Během léta už došlo k mnoha přestupům a přeskupení sil ve všech klubech. Z velkého balíku volných hráčů už toho na trhu moc nezůstalo. Přesto se ale stále ještě dají najít borci, kteří rozhodně stojí za podpis.

Možná je to trochu zvláštní, ale i více než měsíc po otevření přestupního trhu se v NHL pořád dají ulovit borci se statusem volného agenta, kteří mají slušnou kvalitu nebo uznávané jméno. Dokonce by se z nich dala vytvořit solidní formace i s brankářem. Jak by vypadala, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 7

Brankář: Martin Jones (Kanada)

Martin Jones-Seattle.jpg

Věk: 33 let
Klub v sezoně 2022/23: Seattle Kraken
Bilance v sezoně 2022/23: 48 zápasů – 2,99 inkasovaných gólů na utkání, úspěšnost zákroků 88,7 %

Kanadský brankář Martin Jones nikdy neprošel draftem, ale už několik let patří mezi uznávané gólmany v NHL. První příležitost v elitní lize dostal v sezoně 2013/14, kdy kryl záda Jonathanu Quickovi v Los Angeles a podílel se na zisku Stanley Cupu. Post jedničky si však vybojoval až v San Jose, kde působil od ročníku 2015/16 do konce sezony 202/21.

V minulých letech patřil k nejlépe placeným gólmanům v NHL. Od léta 2022 měl podepsanou roční smlouvu v Seattlu. Své kvality předvedl také na mezinárodní scéně, když v roce 2015 pomohl reprezentaci javorového listu k zisku zlatých medailí na mistrovství světa.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Obránce: Ethan Bear (Kanada)

Ethan Bear.jpg

Věk: 26 let
Klub v sezoně 2022/23: Vancouver Canucks
Bilance v sezoně 2022/23: 61 zápasů – 16 bodů (3+13)

Obránce Ethan Bear je čerstvým mistrem světa z letošního šampionátu, kam se vypravil ještě jako hráč Vancouveru. Na začátku července mu vypršel roční kontrakt, který podepsal v létě roku 2022 s Carolinou, jež ho následně vytrejdovala do kanadského klubu.

Do NHL poprvé nakoukl v sezoně 2017/18, dva roky poté, co si ho v pátém kole draftu vybral Edmonton. V minulém ročníku pobíral plat ve výši necelých dvou milionů dolarů. Za něj odehrál 61 utkání a v nich zaznamenal 16 bodů za tři góly a 13 nahrávek. Je to spolehlivý bek, který by mohl v řadě klubů zaujmout místo v první či druhé pětce. Bez práce už jistě dlouho nezůstane.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Obránce: Caleb Jones (USA)

Caleb Jones-Chicago.jpg

Věk: 26 let
Klub v sezoně 2022/23: Chicago Blackhawks
Bilance v sezoně 2022/23: 73 zápasů – 16 bodů (4+12)

Obránce Seth Jones se stal v roce 2013 čtverkou draftu NHL. Dvojnásobný mistr světa do 18 let a zlatý šampion z juniorského mistrovství má o tři roky mladšího bratra Caleba (také zadák), který sice není tak známý, ale v elitní lize už stačil odehrát přes dvě stovky utkání. V draftu roku 2015 čekal na výběr do čtvrtého kola, kdy po něm sáhl Edmonton a v barvách kanadského klubu působil do konce ročníku 2020/21.

Minulé dvě sezony strávil se svým sourozencem v Chicagu. Zatímco Seth má však v klubu podepsanou smlouvu do roku 2030, Caleb si hledá nové působiště. V  ročníku 2022/23 si vydělal 1,35 milionu dolarů a za tuto (či vyšší) částku by neměl mít problém najít angažmá ani v nadcházející sezoně, zvlášť, když může bez problémů naskočit v elitních dvou pětkách téměř v každém týmu v lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Pravé křídlo: Patrick Kane (USA)

Patrick Kane-New York Rangers.jpg

Věk: 34 let
Kluby v sezoně 2022/23: Chicago Blackhawks, New York Rangers
Bilance v sezoně 2022/23: 73 zápasů – 57 bodů (21+36)

Americký útočník Patrick Kane je řadu let jedním z nejlepších hokejistů na světě. Během dosavadní kariéry se už radoval z Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče ligy a také ze zisku Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu v NHL. Stal se prvním rodilým Američanem, který toto ocenění získal. Je také držitelem Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže a s Chicagem už třikrát vyválčil Stanley Cup. Za úspěch na ledě vděčí 178 centimetrů vysoký 80 kilogramů vážící borec kromě jiného také neobyčejné obratnosti, hbitosti a technickým dovednostem.

Od chvíle, kdy byl v roce 2007 draftován jako první hráč v celkovém pořadí, spojil kariéru s Chicagem, ale v průběhu minulé sezony klub opustil a zamířil do New Yorku Rangers, kde mu vypršela lukrativní osmiletá smlouva. Novou ještě nikde nepodepsal, ale je jen otázkou času, než borce jeho kvalit dobře zaplatí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Střední útočník: Jonathan Toews (Kanada)

Toews.jpg

Věk: 35 let
Kluby v sezoně 2022/23: Chicago Blackhawks
Bilance v sezoně 2022/23: 53 zápasů – 31 bodů (15+16)

Chicago udělalo v minulých letech řadu vynikajících výběrů v draftech. Jedním z těch nejlepších byl dozajista Jonathan Toews, který se nejspíš narodil proto, aby se stal kapitánem Chicaga. Céčko na dresu Blackhawks nosil od roku 2008, kdy mu bylo pouhých dvacet let, až do konce sezony 2022/23. Třikrát během kariéry zvedl nad hlavu Stanley Cup - v letech 2010, 2013 a 2015.

Podle mnohých odborníků by se jednou mohlo o aktuálně pětatřicetiletém Kanaďanovi mluvit jako o jednom z nejlepších hráčů NHL prvních dvou dekád tohoto tisíciletí. Je inteligentní, silný, výborně bruslí, dává góly, dokáže vypracovat šance pro spoluhráče a navíc je perfektní v defenzivní činnosti. Dokonce je v tomto ohledu tak dobrý, že si za to v roce 2013 zasloužil J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Levé křídlo: Tomáš Tatar (Slovensko)

Tomáš Tatar-New Jersey.jpg

Věk: 32 let
Kluby v sezoně 2022/23: New Jersey Devils
Bilance v sezoně 2022/23: 82 zápasů – 48 bodů (20+28)

Dvaatřicetiletý útočník Tomáš Tatar je univerzálem, který může hrát na pravém i levém křídle. Několik let hájil barvy Detroitu, který ho v roce 2009 draftoval, krátce se mihl v Las Vegas a tři sezony byl hráčem Montrealu.

Před ročníkem 2021/22 se upsal na dva roky Ďáblům z New Jersey za devět milionů dolarů. Větší část z této částky ve výši 5,25 milionu dolarů mu přistála na účtu v uplynulém ročníku a dělala z něho nejlépe placeného Slováka v NHL. Tím by mohl zůstat i v příští sezoně, jen ještě zůstává otázkou, jaký dres bude oblékat a kolik peněz bude vydělávat. V jeho případě by to mohlo být kolem pěti milionů dolarů za sezonu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud