Obránce: Kris Russell (Kanada)  Obránce Kris Russell strávil uplynulých šest sezon v Edmontonu. Obratný a šikovný Kanaďan s kreativními schopnostmi, dobrou střelou a skvělým bruslením už má 35 let, přesto by měl mít pořád ještě kvalitu na NHL. Ještě v minulém ročníku odehrál průměrně v každém utkání přes skoro 16 minut. Kromě toho patří dlouhodobě k nejdisciplinovanějším bekům v NHL. Jen málokdy sedí na trestné lavici, takže zbytečně neoslabuje mužstvo. V uplynulé sezoně vyfasoval v 31 zápasech jen dva menší tresty. Najde se ještě někdo, kdo mu dá v NHL (poslední) šanci? Profimedia.cz
 Obránce: Andy Greene (USA)  Od sezony 2006/07 patří ameriský obránce Andy Greene k inventáři NHL. První šanci dostal jako nedraftovaný hráč v New Jersey Devils, kde působil až do ročníku 2019 a posledních pět let byl kapitánem mužstva. Následně byl vytredován do New Yorku Islanders a tam také dokončil minulou sezonu. Během 16 sezon v NHL už odehrál v základní části 1057 utkání a zaznamenal 264 bodů. Dalších 90 zápasů a 14 bodů přidal v NHL. V 39 letech má zkušeností na rozdávání, ale otázkou je, zda o ně bude v NHL ještě někdo stát. Profimedia.cz
 Pravé křídlo: Loui Eriksson (Švédsko)  Švédský útočník Loui Eriksson patřil v minulých letech k nejlépe placeným hráčům Vancouveru Canucks a Arizony, kam byl vytrejdován loni v létě. V průměru mu zajišťoval dlouhodobý kontrakt, který vypršel v roce 2022, příjem ve výši šesti milionů dolarů ročně. Eriksson se v létě roku 2016 upsal západokanadskému klubu jako volný hráč poté, co strávil tři vydařené roky v Bostonu. Skauti Vancouveru se zřejmě zhlédli v jeho povedené spolupráci s bratry Sedinovými na mistrovství světa ve švédském dresu. Do týmu však nepřinesl to, co se od něho čekalo. Během kariéry se dvakrát dostal aspoň na metu 30 nastřílených branek a v dalších čtyřech sezonách se přehoupl přes dvacetigólovou hranici. V minulém ročníku se objevil na ledě v 73 zápasech a zaznamenal 19 bodů. Nyní je mu 37 let a je otázkou, zda mu dá někdo v NHL ještě další šanci. Profimedia.cz
 Centr: Jay Beagle (Kanada)  V 36 letech má kanadský centr Jay Beagle na kontě během 14 sezon v NHL 646 utkání, v nichž posbíral 144 bodů (58+86). Beagle je jedním z hráčů, kteří se dostali do elitní zámořské ligy, aniž by prošli draftem. Šanci mu dali v sezoně 2008/09 ve Washingtonu, kde pak působil až do roku 2018 a s klubem se loučil jako vítěz Stanley Cupu. Následně strávil tři roky ve Vancouveru a minulou sezonu odehrál v dresu Arizony. Jeho produktivita však v uplynulých ročnících spadla rapidně dolů a po sezoně 2021/22 měl na kontě pouhé dva body ve 33 zápasech. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Ještě pořád je z čeho vybírat. Takhle by vypadala nejlepší pětka s gólmanem z volných hráčů v NHL

Už za pár dní odstartuje nový ročník NHL. Během léta došlo opět k mnoha přestupům a přeskupení sil ve všech klubech a z velkého balíku volných hráčů už toho na trhu moc nezůstalo. Přesto by se ale z takových borců dala poskládat pětka s gólmanem, jež by mohla mít určitou kvalitu.

Možná je to trochu zvláštní, ale i i pár dnů před startem nového ročníku NHL se pořád dají ulovit hráči se statusem volného agenta, kteří mají poměrně slušnou kvalitu nebo celkem uznávané jméno. Dokonce by se z nich dala vytvořit formace i s brankářem. Jak by vypadala, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 7

Brankář: Braden Holtby (Kanada)

Braden Holtby-Dallas.jpg

Kanaďan Braden Holtby byl v minulosti (úspěšnějším) konkurentem českého gólmana Michala Neuvirtha ve Washingtonu. Podle odborníků patřil mezi největší brankářské talenty.

V roce 2016 získal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana v NHL, o rok později si odnesl Jennings Trophy za nejnižší průměr inkasovaných branek a za další rok zvedl nad hlavu Stanley Cup. Jenže v klubu mu začal dýchat na záda šikovný mladý Rus Ilja Samsonov a zkušený gólman se v roce 2020 stěhoval z Washingtonu do Vancouveru. Vydržel tam rok a minulou sezonu strávil v Dallasu. Nyní je třiatřicetiletý brankář stále bez nového kontraktu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Obránce: Kris Russell (Kanada)

Kris Russell-Edmonton.jpg

Obránce Kris Russell strávil uplynulých šest sezon v Edmontonu. Obratný a šikovný Kanaďan s kreativními schopnostmi, dobrou střelou a skvělým bruslením už má 35 let, přesto by měl mít pořád ještě kvalitu na NHL.

Ještě v minulém ročníku odehrál průměrně v každém utkání přes skoro 16 minut. Kromě toho patří dlouhodobě k nejdisciplinovanějším bekům v NHL. Jen málokdy sedí na trestné lavici, takže zbytečně neoslabuje mužstvo. V uplynulé sezoně vyfasoval v 31 zápasech jen dva menší tresty. Najde se ještě někdo, kdo mu dá v NHL (poslední) šanci?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Obránce: Andy Greene (USA)

Andy Greene-Islanders.jpg

Od sezony 2006/07 patří ameriský obránce Andy Greene k inventáři NHL. První šanci dostal jako nedraftovaný hráč v New Jersey Devils, kde působil až do ročníku 2019 a posledních pět let byl kapitánem mužstva. Následně byl vytredován do New Yorku Islanders a tam také dokončil minulou sezonu. Během 16 sezon v NHL už odehrál v základní části 1057 utkání a zaznamenal 264 bodů. Dalších 90 zápasů a 14 bodů přidal v NHL. V 39 letech má zkušeností na rozdávání, ale otázkou je, zda o ně bude v NHL ještě někdo stát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Pravé křídlo: Loui Eriksson (Švédsko)

Loui Eriksson-Arizona.jpg

Švédský útočník Loui Eriksson patřil v minulých letech k nejlépe placeným hráčům Vancouveru Canucks a Arizony, kam byl vytrejdován loni v létě. V průměru mu zajišťoval dlouhodobý kontrakt, který vypršel v roce 2022, příjem ve výši šesti milionů dolarů ročně. To bylo opravdu hodně peněz, za něž ale neodváděl tak přesvědčivé výkony, jaké si manažeři asi představovali.

Eriksson se v létě roku 2016 upsal západokanadskému klubu jako volný hráč poté, co strávil tři vydařené roky v Bostonu. Skauti Vancouveru se zřejmě zhlédli v jeho povedené spolupráci s bratry Sedinovými na mistrovství světa ve švédském dresu. Do týmu však nepřinesl to, co se od něho čekalo.

Během kariéry se dvakrát dostal aspoň na metu 30 nastřílených branek a v dalších čtyřech sezonách se přehoupl přes dvacetigólovou hranici. V minulém ročníku se objevil na ledě v 73 zápasech a zaznamenal 19 bodů. Nyní je mu 37 let a je otázkou, zda mu dá někdo v NHL ještě další šanci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Centr: Jay Beagle (Kanada)

Jay Beagle.jpg

V 36 letech má kanadský centr Jay Beagle na kontě během 14 sezon v NHL 646 utkání, v nichž posbíral 144 bodů (58+86). Beagle je jedním z hráčů, kteří se dostali do elitní zámořské ligy, aniž by prošli draftem. Šanci mu dali v sezoně 2008/09 ve Washingtonu, kde pak působil až do roku 2018 a s klubem se loučil jako vítěz Stanley Cupu. Následně strávil tři roky ve Vancouveru a minulou sezonu odehrál v dresu Arizony. Jeho produktivita však v uplynulých ročnících spadla rapidně dolů a po sezoně 2021/22 měl na kontě pouhé dva body ve 33 zápasech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Levé křídlo: Antoine Roussel (Francie)

Antoine Roussel-Arizona.jpg

Hlavní náplní práce dvaatřicetiletého francouzského útočníka Antoineho Roussela není střelba gólů, ale provokování soupeře a rvačky. V této disciplíně nemá v NHL moc velkou konkurenci.

V základní části sezony 2018/19 skóroval jen devětkrát, zato nasbíral 118 trestných minut. V ročníku 2013/14 strávil dokonce 209 minut na trestné lavici. Není divu, že patří mezi nejvíce nenáviděné hráče v soutěži. Miluje hru do těla, a když má možnost tvrdě atakovat soupeře, nenechá si ji ujít. Minulou sezonu strávil v Arizoně a zatím to nevypadá, že po něm chtěl někdo sáhnout před tou nadcházející.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud