Nick Malík (Tampa Bay Lightning) – 160. v celkovém pořadí  Někdejší obránce Marek Malík odehrál v NHL téměř sedm stovek utkání v dresech Hartfordu, Caroliny, Vancouveru, New Yorku Rangers a Tampy Bay. Posledně jmenovaný klub před pár dny sáhl v draftu po jeho synovi Nickovi. Talentovaný brankář měl být podle předpokladů draftován už předloni či loni, dočkal se ale až letos. Rodák z Raleighu, který má také americké občanství, hokejově vyrůstal ve Vítkovicích. V extralize se poprvé objevil v sezoně 2019/20, v níž naskočil do dvou utkání v dresu Třince, následně si krátce zahrál kanadskou juniorskou soutěž OHL, ale výrazně na sebe upozornil až v minulém ročníku, kdy hájil barvy finského klubu KooKoo v nejvyšší tamní soutěži. Vedl si velmi dobře a zámořští skauti, kteří už možná u jeho jména udělali křížek, opět zpozorněli, takže ve 20 let prošel jako 160. hráč v celkovém pořadí draftem.
 David Špaček (Minnesota Wild) – 153. v celkovém pořadí  Stejně jako Nick Malík má i David Špaček otce, který ví, jak chutná NHL. Olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa Jaroslav Špaček odehrál v elitní zámořské lize téměř devět set utkání v dresech Floridy, Chicaga, Columbusu, Edmontonu, Buffala, Montrealu a Caroliny. Jeho syna si však nevybral v draftu ani jeden z těchto klubů, ale sáhla po něm Minnesota. David Špaček je plzeňským odchovancem a minulou sezonu strávil premiérově za Atlantikem, kde působil v juniorské lize QMJHL v dresu klubu Sherbrooke Phoenix. Na nováčka v soutěži si vedl více než zdatně – v 57 zápasech posbíral 50 bodů (12+38) v základní části a další dvě branky a 11 nahrávek přidal v 11 utkáních play-off. Za své výkony se dostal do All Star týmu nováčků QMJHL a získal Raymond Lagacé Trophy pro nejlepšího nového zadáka v soutěži.
 Petr Hauser (New Jersey Devils) – 141. v celkovém pořadí  Petr Hauser se narodil v Plzni, kde také s hokejem začínal, ale od roku 2020 hraje za juniorku Sparty. V minulém ročníku si odbyl premiéru v mládežnické reprezentaci – pozvánku do národního týmu si vysloužil zásluhou parádních výkonů v extralize hráčů do 20 let. Ve 41 zápasech posbíral do statistik 59 bodů (25+34), dalších 16 bodů (9+7) zaznamenal v duelech v play-off. Nakoukl už také do soutěže dospělých a zahrál si jako hostující hráč ve druhé lize v dresu Litoměřic. V příštím ročníku už by se mohl objevit v barvách Sparty na extraligovém ledě.
 Marek Alscher (Florida Panthers) – 93. v celkovém pořadí  Posledním českým hokejistou, který šel na řadu v první stovce letošního draftu NHL, byl obránce Marek Alscher. Kladenský odchovanec se stal kořistí Floridy jako 93. hráč v celkovém pořadí. Urostlý zadák, který hraje fyzický hokej a jen tak něčeho se nezalekne, však dokáže také přesně rozehrát a podpořit ofenzívu. Minulý ročník strávil v zámoří, kam zamířil po dvou letech ve Finsku, kde se hokejově vzdělával v klubu Pelicans Lahti. V barvách Portlandu Winterhawks v juniorské lize WHL odehrál 61 utkání a zaznamenal 16 bodů za sedm branek a devět nahrávek.
9
Fotogalerie

Jejich sen je o kousek blíž. 9 českých hokejistů, kteří prošli letošním draftem NHL

Letošní draft NHL je minulostí. Proběhl 7. a 8. července v Montrealu a zámořské kluby v něm ukázaly na devět Čechů.

V prvním kole letošního draftu NHL se po čtyřech letech objevil český hokejista. Celkem zámořské kluby ukázaly na devět českých zástupců, což je o jednoho víc než před rokem. Jejich jména a hokejové osudy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

Jakub Vondraš (Carolina Hurricanes) – 171. v celkovém pořadí

Vondraš.jpg

Posledním z českých hráčů, po kterém sáhl některý z klubů v letosním draftu NHL, se stal Jakub Vondraš, jehož si vybrala v šestém kole Carolina. Osmnáctiletý gólman bez reprezentačních zkušeností se v minulé sezoně představil hned ve třech klubech. Chytal ve druhé nejvyšší juniorské soutěži v dresu Písku, v extralize stejné věkové kategorie nastupoval v barvách Plzně a dva zápasy zvládl také v třetiligovém týmu Klatov mezi seniory. Vondrašovi parádně vyšlo play-off juniorské extraligy. Odchytal v něm 16 utkání s parádním průměrem 1,91 inkasovaných branek na zápas a úspěšností 93,5 procent, a pomohl Plzni k mistrovskému titulu.

Foto: hcplzen.cz

Pokračování 3 / 10

Nick Malík (Tampa Bay Lightning) – 160. v celkovém pořadí

Nick Malík.jpg

Někdejší obránce Marek Malík odehrál v NHL téměř sedm stovek utkání v dresech Hartfordu, Caroliny, Vancouveru, New Yorku Rangers a Tampy Bay. Posledně jmenovaný klub před pár dny sáhl v draftu po jeho synovi Nickovi. Talentovaný brankář měl být podle předpokladů draftován už předloni či loni, dočkal se ale až letos.

Rodák z Raleighu, který má také americké občanství, hokejově vyrůstal ve Vítkovicích. V extralize se poprvé objevil v sezoně 2019/20, v níž naskočil do dvou utkání v dresu Třince, následně si krátce zahrál kanadskou juniorskou soutěž OHL, ale výrazně na sebe upozornil až v minulém ročníku, kdy hájil barvy finského klubu KooKoo v nejvyšší tamní soutěži. Vedl si velmi dobře a zámořští skauti, kteří už možná u jeho jména udělali křížek, opět zpozorněli, takže ve 20 let prošel jako 160. hráč v celkovém pořadí draftem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

David Špaček (Minnesota Wild) – 153. v celkovém pořadí

David Špaček.jpg

Stejně jako Nick Malík má i David Špaček otce, který ví, jak chutná NHL. Olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa Jaroslav Špaček odehrál v elitní zámořské lize téměř devět set utkání v dresech Floridy, Chicaga, Columbusu, Edmontonu, Buffala, Montrealu a Caroliny. Jeho syna si však nevybral v draftu ani jeden z těchto klubů, ale sáhla po něm Minnesota.

David Špaček je plzeňským odchovancem a minulou sezonu strávil premiérově za Atlantikem, kde působil v juniorské lize QMJHL v dresu klubu Sherbrooke Phoenix. Na nováčka v soutěži si vedl více než zdatně – v 57 zápasech posbíral 50 bodů (12+38) v základní části a další dvě branky a 11 nahrávek přidal v 11 utkáních play-off. Za své výkony se dostal do All Star týmu nováčků QMJHL a získal Raymond Lagacé Trophy pro nejlepšího nového zadáka v soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Petr Hauser (New Jersey Devils) – 141. v celkovém pořadí

Hauser.jpg

Petr Hauser se narodil v Plzni, kde také s hokejem začínal, ale od roku 2020 hraje za juniorku Sparty. V minulém ročníku si odbyl premiéru v mládežnické reprezentaci – pozvánku do národního týmu si vysloužil zásluhou parádních výkonů v extralize hráčů do 20 let. Ve 41 zápasech posbíral do statistik 59 bodů (25+34), dalších 16 bodů (9+7) zaznamenal v duelech v play-off. Nakoukl už také do soutěže dospělých a zahrál si jako hostující hráč ve druhé lize v dresu Litoměřic. V příštím ročníku už by se mohl objevit v barvách Sparty na extraligovém ledě.

Foto: hcsparta.cz

Pokračování 6 / 10

Marek Alscher (Florida Panthers) – 93. v celkovém pořadí

Marek Alscher.jpg

Posledním českým hokejistou, který šel na řadu v první stovce letošního draftu NHL, byl obránce Marek Alscher. Kladenský odchovanec se stal kořistí Floridy jako 93. hráč v celkovém pořadí. Urostlý zadák, který hraje fyzický hokej a jen tak něčeho se nezalekne, však dokáže také přesně rozehrát a podpořit ofenzívu. Minulý ročník strávil v zámoří, kam zamířil po dvou letech ve Finsku, kde se hokejově vzdělával v klubu Pelicans Lahti. V barvách Portlandu Winterhawks v juniorské lize WHL odehrál 61 utkání a zaznamenal 16 bodů za sedm branek a devět nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

Tomáš Hamara (Ottawa Senators) – 87. v celkovém pořadí

Tomáš Hamara.jpg

Tomáš Hamara začínal s hokejem ve Spartě, ale už ve 14 letech nabral směr do Finska, kde od té doby působí dodnes. Šikovného zadáka, který se v minulém ročníku objevil ve 24 zápasech nejvyšší soutěže dospělých, si vybrala Ottawa ve třetím kole draftu.

Skauti na Hamarovi oceňuji kreativní schopnosti, nadprůměrně dobrou práci s hokejkou a pukem, a schopnost hrát pod tlakem. Má vynikající periferní vidění a dokáže výborně číst hru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

Matyáš Šapovaliv (Vegas Golden Knights) - 48. v celkovém pořadí

Matyáš Šapovaliv.jpg

Kladenský rodák a odchovanec Matyáš Šapovaliv se poprvé objevil v soutěži dospělých v sezoně 2020/21, kdy odehrál 12 utkání ve druhé lize v dresu Rytířů a zaznamenal v nich tři asistence. Před dalším ročníkem si sbalil kufry a vyrazil do zámoří, kde působil v juniorské lize OHL v celku Saginaw Spirit a vedl si velmi dobře. V 68 zápasech posbíral 52 bodů za 18 gólů a 34 nahrávek a byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem mužstva. Po urostlém forvardovi sáhli během druhého kola draftu NHL Rytíři z Las Vegas.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

Jiří Kulich (Buffalo Sabres) - 28. v celkovém pořadí

Jiří Kulich.jpg

Útočník Jiří Kulich hokejově vyrůstal v Chomutově, v části sezony 2020/21 však hostoval v Karlových Varech a v pouhých šestnácti letech okusil extraligu. V minulém ročníku už byl kmenovým hráčem Energie a měl místo v sestavě. Odehrál 49 utkání, ve kterých posbíral 14 bodů za devět gólů a pět nahrávek. Už dvakrát se představil v českém národním týmu na mistrovství světa hráčů do 18 let, na přelomu roku byl členem juniorské reprezentace na světovém šampionátu. Šikovný forvard šel v letošním draftu na řadu už v prvním kole jako osmadvacátý.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

David Jiříček (Columbus Blue Jackets) - 6. v celkovém pořadí

David Jiříček1.jpg

Po čtyřech letech měla letos Česká republika zástupce v prvním kole draftu NHL. A dokonce v elitní desítce. Byl jím obránce David Jiříček. V sezoně 2019/20 se stal nejmladším debutantem v nejvyšší české soutěži. Odchovanec Plzně si během tohoto ročníku zahrál v týmu do 16 let i mezi juniory, naskočil do play-off za třetiligové Klatovy, ale také zvládl čtyři utkání v seniorské extralize. To první ho zařadilo na deváté místo mezi nejmladšími hráči v historii nejvyšší soutěže.

V uplynulém ročníku dokazoval, že není náhodou považován za jeden z největších příslibů českého hokeje. Za Plzeň odehrál 29 utkání a posbíral 11 bodů (5+6). Na konci roku odjel na mistrovství světa juniorů, kde si však hned v prvním utkání vážně poranil kolenní vazy a musel na operaci. Do konce sezony se už na ledě neobjevil. Přesto skauti o jeho kvalitách nepochybovali a Columbus po něm sáhl jako po šestém hráči v celkovém pořadí.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud