Andrej Šustr (Tampa Bay Lightning)  Bylo to překvapení, když se před aktuální sezonou vrátil po dvou letech v KHL, kde hájil barvy čínského Kunlunu, do NHL obránce Andrej Šustr. Z elitní zámořské ligy odcházel po ročníku 2018/19, když za oceánem strávil v juniorských soutěžích a později ve farmářských týmech a v NHL deset let. V létě se upsal na rok Tampě Bay, kde strávil drtivou většinu času v minulosti. Lightning však s jednatřicetiletým českým bekem zřejmě počítají jen jako s pojistkou pro případ, že by se zranil někdo z prvního týmu. Zatím odehrál jen osm utkání a v listopadu byl odeslán do farmářského celku Syracuse Crunch. Profimedia.cz
 Libor Hájek (New York Rangers)  Libor Hájek prošel mládežnickými týmy brněnského klubu, v sezoně 2014/15 odehrál 17 zápasů v extralize, sedm startů přidal v play-off, a poté ho ve druhém kole a z 37. pozice v draftu NHL získala Tampa Bay. V dresu Lightning však šanci nedostal. Byl vytrejdován do New Yorku Rangers. V ročníku 2018/19 si odbyl premiéru v NHL a nyní má na kontě už 81 utkání a deset bodů. V aktuálním ročníku ale starty v NHL pouze paběrkuje. Naskočil jen do čtyř utkání a nebodoval. Po sezoně mu končí smlouva a s jeho dalším osudem v prestižní zámořské lize to nevypadá moc růžově. Profimedia.cz
 Jan Rutta (Tampa Bay Lightning)  Podivnou „koronavirovou“ sezonu 2019/20 ovládla Tampa Bay, která ve finálovém boji o Stanley Cup přehrála Dallas. Mezi těmi, kdo zvedli nad hlavu cennou trofej, byl i český zadák Jan Rutta. Na Floridě, kam byl vytrejdován z Chicaga, sice nehrál klíčovou roli, ale v play-off naskočil do pěti zápasů a poté, co jich v základní části zvládl třiatřicet, bylo po právu i jeho jméno zvěčněno na podstavci poháru. V minulé sezoně už byl plnohodnotným členem týmu, který vítězství obhájil. Rutta tak získal druhý prsten pro šampiona NHL. Také v současném ročníku patří ke klíčovým personám mužstva a jeho místo je v první obranné dvojici vedle Victora Hedmana. Profimedia.cz
 Michal Kempný (Washington Capitals)  Michal Kempný se přes brněnskou Kometu a jednoroční vydařenou štaci v ruském Omsku, dostal k podpisu smlouvy s Chicagem. Během druhé sezony ho však Blackhawks vytrejdovali do Washingtonu, kde se stal důležitou součástí týmu, který pod vedením ruského snajpra Alexandra Ovečkina vybojoval pro Capitals historicky první Stanley Cup. Následně podepsal Kempný v hlavním městě USA čtyřletý kontrakt na deset milionů dolarů, z něhož nyní ukrajuje poslední sezony. V ní – stejně jako v té minulé – se však na ledě v NHL neobjevil. Kariéru mu zkomplikovala dvě vážná zranění. V březnu 2019 si v utkání proti Tampě Bay přisedl nohu a musel na operaci se stehenní svalem, později utrpěl poranění achilovky a následoval opět chirurgický zákrok. Je celkem pravděpodobné, že aktuální sezona je pro jednatřicetiletého borce jeho poslední v zámoří. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Jejich budoucnost v NHL je nejistá. 5 českých obránců, kterým po sezoně skončí smlouva. Co s nimi bude?

Konec sezony v NHL je ještě daleko, ale někteří hokejisté už nyní dobře vědí, že to může být jejich poslední ročník v elitní zámořské lize. Za pár měsíců jim totiž vyprší stávající smlouva a oni se stanou volnými hráči. Týká se to také řady českých borců.

Čeští beci jsou v NHL ohroženým druhem. Do aktuální sezony jich zatím zasáhlo pouze sedm a od léta může být jejich počet ještě nižší. Pětici tuzemských zadáků totiž po sezoně totiž vyprší smlouvy a je otázkou, zda podepíšou nové kontrakty. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Jakub Zbořil (Boston Bruins)

Jakub Zbořil2.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 750 tisíc dolarů
Bilance v sezoně 2021/22: 10 zápasů – 3 body (0+3)

Není to tak dávno, co se o Jakubovi Zbořilovi psalo jako o jednom z nejtalentovanějších českých obránců posledních let. V roce 2015 se stal třináctkou draftu, v němž ho získal Boston. To už působil v zámoří a oblékal dres Saint John Sea Dogs v soutěži QMJHL.

Tři sezony pak odehrál ve farmářském týmu Providence Bruins a v té minulé se už prosadil do prvního týmu. Odehrál 42 utkání a posbíral devět bodů. V aktuálním ročníku naskočil jen do deseti zápasů a stopku mu na začátku prosince vystavilo zranění. Na kontě má zatím 54 startů v NHL, na první vstřelený gól ale stále čeká.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Andrej Šustr (Tampa Bay Lightning)

Andrej Šustr1.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 750 tisíc dolarů
Bilance v sezoně 2021/22: 8 zápasů – 1 bod (1+0)

Bylo to překvapení, když se před aktuální sezonou vrátil po dvou letech v KHL, kde hájil barvy čínského Kunlunu, do NHL obránce Andrej Šustr. Z elitní zámořské ligy odcházel po ročníku 2018/19, když za oceánem strávil v juniorských soutěžích a později ve farmářských týmech a v NHL deset let.

V létě se upsal na rok Tampě Bay, kde strávil drtivou většinu času v minulosti. Lightning však s jednatřicetiletým českým bekem zřejmě počítají jen jako s pojistkou pro případ, že by se zranil někdo z prvního týmu. Zatím odehrál jen osm utkání a v listopadu byl odeslán do farmářského celku Syracuse Crunch.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Libor Hájek (New York Rangers)

Libor Hájek-Rangers.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 874 125 dolarů
Bilance v sezoně 2021/22: 4 zápasy – 0 bodů

Libor Hájek prošel mládežnickými týmy brněnského klubu, v sezoně 2014/15 odehrál 17 zápasů v extralize, sedm startů přidal v play-off, a poté ho ve druhém kole a z 37. pozice v draftu NHL získala Tampa Bay. V dresu Lightning však šanci nedostal. Byl vytrejdován do New Yorku Rangers. V ročníku 2018/19 si odbyl premiéru v NHL a nyní má na kontě už 81 utkání a deset bodů.

V aktuálním ročníku ale starty v NHL pouze paběrkuje. Naskočil jen do čtyř utkání a nebodoval. Po sezoně mu končí smlouva a s jeho dalším osudem v prestižní zámořské lize to nevypadá moc růžově.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Jan Rutta (Tampa Bay Lightning)

Jan Rutta-Tampa Bay.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 1,7 milionu dolarů
Bilance v sezoně 2021/22: 28 zápasů – 7 bodů (2+5)

Podivnou „koronavirovou“ sezonu 2019/20 ovládla Tampa Bay, která ve finálovém boji o Stanley Cup přehrála Dallas. Mezi těmi, kdo zvedli nad hlavu cennou trofej, byl i český zadák Jan Rutta. Na Floridě, kam byl vytrejdován z Chicaga, sice nehrál klíčovou roli, ale v play-off naskočil do pěti zápasů a poté, co jich v základní části zvládl třiatřicet, bylo po právu i jeho jméno zvěčněno na podstavci poháru.

V minulé sezoně už byl plnohodnotným členem týmu, který vítězství obhájil. Rutta tak získal druhý prsten pro šampiona NHL. Také v současném ročníku patří ke klíčovým personám mužstva a jeho místo je v první obranné dvojici vedle Victora Hedmana.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Michal Kempný (Washington Capitals)

Michal Kempný-Washington.jpg

Plat v sezoně 2021/22: 2 miliony dolarů
Bilance v sezoně 2021/22: -

Příběh obránce Michala Kempného ukazuje, že i hokejista, který nikdy neprošel draftem NHL, může vybojovat nejcennější hokejový pohár světa. Hodonínský rodák, který hokejově vyzrával ve slovenské Skalici, se přes brněnskou Kometu a jednoroční vydařenou štaci v ruském Omsku, dostal k podpisu smlouvy s Chicagem. Během druhé sezony ho však Blackhawks vytrejdovali do Washingtonu, kde se stal důležitou součástí týmu, který pod vedením ruského snajpra Alexandra Ovečkina vybojoval pro Capitals historicky první Stanley Cup.

Následně podepsal Kempný v hlavním městě USA čtyřletý kontrakt na deset milionů dolarů, z něhož nyní ukrajuje poslední sezony. V ní – stejně jako v té minulé – se však na ledě v NHL neobjevil. Kariéru mu zkomplikovala dvě vážná zranění. V březnu 2019 si v utkání proti Tampě Bay přisedl nohu a musel na operaci se stehenní svalem, později utrpěl poranění achilovky a následoval opět chirurgický zákrok. Je celkem pravděpodobné, že aktuální sezona je pro jednatřicetiletého borce jeho poslední v zámoří.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud