Jednou a dost! 5 českých fotbalových klubů, které získaly jen jediný ligový titul

Letos v červnu uplynulo 40 let od chvíle, co na ligový vrchol vystoupali fotbalisté vršovických Bohemians. Bylo to poprvé a zároveň naposled, co Klokani nejvyšší soutěž vyhráli. Jediný titul mají ve sbírce ještě čtyři další české kluby.

Sparta 13, Slavia sedm, Plzeň šest, Liberec tři a Baník Ostrava jeden. To je přehled mistrovských týmů a počet jejich trofejí v historii samostatné české ligy. Kořeny tuzemské fotbalové soutěže jsou ale daleko hlubší a spadají až k roku 1912, ve kterém první z celkových 37 prvenství získala Sparta.

V kronikách společné československé ligy jsou kromě letenského klubu zlatým písmem uvedeny také týmy Slavie, Dukly Praha, Slovanu Bratislava, Spartaku Trnava a Baníku. Ti všichni vyhráli společnou soutěž Čechů a Slováků více než jednou.

Pokud pomineme bratislavský Inter, dopočítáme se ještě pěti českých klubů, které v historii společné i samostatné ligy došly na vrchol „jen“ jednou. O které se jedná, to zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Viktoria Žižkov – 1928

Žižkov.jpg

Čtvrtý oficiální ročník nejvyšší soutěže se hrál pod názvem Středočeská 1. liga. Účastnilo se jí 12 týmů, přičemž každý s každým odehrál dva zápasy. Nejlépe se vedlo Viktorii Žižkov, která osmkrát vyhrála, dvakrát remizovala a dvakrát odešla ze hřiště poražena.

V konečném součtu získala 18 bodů, o dva více než Slavia, a oslavila první a zároveň poslední ligový titul. Třetí skončila Sparta, soutěž opustily Vinohrady.

Pokračování 3 / 6

Hradec Králové – 1960

Hradec Králové.jpg

Nikdo příčetný asi nečeká, že by Votroci mohli v brzké době bojovat o mistrovský titul. Někteří fanoušci se proto myšlenkami vrací do roku 1960, kdy Hradec Králové slavil mistrovský titul. Tehdejší Spartak všechny šokoval, v lize byl totiž nováčkem, v konkurenci čtrnácti celků byl ale nejlepší a získal o dva body víc než Slovan Bratislava.

Hradec Králové si tím zajistil účast ve druhém předkole Poháru mistrů evropských zemí, ve kterém nakonec došel až do čtvrtfinále, kde nestačil na slavnou Barcelonu. Doma sice remizoval 1:1, ze Španělska si ale odvezl výprask 0:4. I tak to je nejslavnější období, na které Votroci vzpomínají.

Pokračování 4 / 6

Zbrojovka Brno – 1978

Brno.jpg

Brno hrálo několikrát o titul, na samotný vrchol ale vystoupalo jen jednou. Zbrojovka byla nejlepší v sezoně 1977/78, kdy za sebou o dva body nechala pražskou Duklu.

Vojáci do Brna přijeli v posledním kole, když už bylo o všem rozhodnuto a tento duel na stadionu Za Lužánkami oficiálně sledovalo 45 tisíc diváků. Pod vedením trenéra Josefa Masopusta tehdy hráli Josef Pešice, Karel Jarůšek nebo Karel Kroupa.

Pokračování 5 / 6

Bohemians 1905 – 1983

bohemians-1905.jpg

Vršovická Bohemka si letos připomněla 40 let od jediného klubového titulu. Klokani tehdy doma v předposledním kole porazili slovenskou Žilinu 4:1. Zásluhu na historickém triumfu měly tehdejší hvězdy mužstva - Přemysl Bičovský či Stanislav Levý. Bývalá TJ Bohemians Praha vyhrála v roce 1983 ligu o dva body před druhou Ostravou.

Pokračování 6 / 6

FC Vítkovice – 1986

Vítkovice.jpg

Vítkovický klub prošel složitým obdobím. Před několika lety dokonce kvůli finančním problémům zanikl a jen díky iniciativě hráčů a fanoušků se zase objevil v krajském přeboru. Není to ale až tak dávno, co Vítkovice hrály fotbal na nejvyšší úrovni.

Nejslavnější chvíle klubu se vážou k roku 1986, kdy získal domácí titul a zajistil si start v Poháru mistrů evropských zemí. Vítkovice dokonce tehdy vyřadily Paris Saint-Germain. O osm let později ale ligovou úroveň nadobro opustily.

Doporučujeme

Články odjinud