Kompletní sbírka medailí z mistrovství světa  V českém dresu odehrál devět zápasů, na světovém šampionátu si v něm ale nezahrál. Ve slovenských barvách se Miroslavovi Hlinkovi vedlo daleko lépe. V Petrohradu (2000) sice ještě se svou družinou nestačil ve finále na Čechy a pomohl Slovensku „pouze“ ke stříbru, o dva roky později ve Švédsku už ale zvedl nad hlavu pohár pro vítěze. Medailovou sbírku zkompletoval o rok později bronzem ve Finsku. Ve slovenské reprezentaci odehrál 82 duelů a vstřelil v nich 14 branek.
 Jediný nedraftovaný Slovák na Světovém poháru  Slováci během let 2000 až 2003 získali tři medaile z mistrovství světa. V následujícím roce proto chtěli uspět i na Světovém poháru. Jenže prohráli všechny čtyři zápasy a v Kanadě neuspěli. Na turnaji se tehdy představil i Miroslav Hlinka, v té době hráč extraligového Zlína. Byl zároveň jediným slovenským hokejistou v týmu, kterého nedraftoval žádný tým z NHL.
 Sběratel extraligových medailí  Sparta Praha, Karlovy Vary, Zlín, Pardubice, znovu Sparta a Chomutov. To byla extraligová trasa Miroslava Hlinky, který se v české nejvyšší soutěži poprvé objevil v sezoně 1994/95 a naposledy v ročníku 2008/09. Za tu dobu získal čtyři extraligové medaile – dva bronzy se Spartou, stříbro s Pardubicemi a zlato se Zlínem. Bylo to v ročníku 2003/04, ve kterém působil i v Dynamu Moskva.
 Hokejová rodina  S legendárním českým hokejistou a trenérem Ivanem Hlinkou měl Miroslav společné jen příjmení. Zato se sparťanským forvardem Jaroslavem Hlinkou ho pojilo i rodinné pouto. Jaroslav byl jeho bratranec a nastupovali proti sobě i v národních týmech. Vzdáleným příbuzným byl přes zetě Jaroslava i trenér František Výborný a tedy i jeho syn David Výborný.
5
Fotogalerie

Je to už 9 let, co zemřel Miroslav Hlinka. Toto je 5 věcí, které nám ho budou navždy připomínat

V polovině září roku 2014 zasáhla česko-slovenský hokejový svět smutná zpráva. Bývalý skvělý útočník Miroslav Hlinka spáchal ve 42 letech sebevraždu. Někdejší český i slovenský reprezentant se oběsil v Banské Bystrici.

Miroslav Hlinka za sebou zanechal výrazný odkaz a spoustu fanoušků. Bývalý skvělý útočník sbíral úspěchy jako na běžícím páse a získal si pozici respektovaného hokejisty.

První tituly oslavil v Trenčíně, ve Slovanu Bratislava získal stříbrnou medaili, stejně jako ve finském Jokeritu Helsinky či švédském MODO. Vyzkoušel si také angažmá v Rusku a několik let hrál i v české extralize. I proto zpráva o jeho náhlém úmrtí tolik zasáhla i tuzemské fanoušky.

Připomeňte si pět věcí, které nám Miroslava Hlinku budou už navždy připomínat. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

9 zápasů v české reprezentaci

Miroslav Hlinka1 (2).jpg

Miroslav Hlinka dosáhl největších reprezentačních úspěchů ve slovenském dresu, devět zápasů ale odehrál i v českých národních barvách. V roce 1998 reprezentoval český tým na turnaji Baltika Cup, rok nato si zahrál na Švédských hrách.

Jak je to možné? Hlinkův otec má český původ, a aby někdejší útočník Sparty nebyl považován v extralize za cizince, přijal české občanství. V roce 2000 už ale reprezentoval Slováky. „Za český tým jsem hrál proto, že jsem chtěl nastoupit v reprezentaci. Cítím se ale víc Slovákem,“ prohlásil v minulosti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Kompletní sbírka medailí z mistrovství světa

Miroslav Hlinka-mistr světa.jpg

V českém dresu odehrál devět zápasů, na světovém šampionátu si v něm ale nezahrál. Ve slovenských barvách se Miroslavovi Hlinkovi vedlo daleko lépe. V Petrohradu (2000) sice ještě se svou družinou nestačil ve finále na Čechy a pomohl Slovensku „pouze“ ke stříbru, o dva roky později ve Švédsku už ale zvedl nad hlavu pohár pro vítěze. Medailovou sbírku zkompletoval o rok později bronzem ve Finsku. Ve slovenské reprezentaci odehrál 82 duelů a vstřelil v nich 14 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Jediný nedraftovaný Slovák na Světovém poháru

Adam Foote a Miroslav Hlinka.jpg

Slováci během let 2000 až 2003 získali tři medaile z mistrovství světa. V následujícím roce proto chtěli uspět i na Světovém poháru. Jenže prohráli všechny čtyři zápasy a v Kanadě neuspěli. Na turnaji se tehdy představil i Miroslav Hlinka, v té době hráč extraligového Zlína. Byl zároveň jediným slovenským hokejistou v týmu, kterého nedraftoval žádný tým z NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Sběratel extraligových medailí

Miroslav Hlinka-Zlín.jpg

Sparta Praha, Karlovy Vary, Zlín, Pardubice, znovu Sparta a Chomutov. To byla extraligová trasa Miroslava Hlinky, který se v české nejvyšší soutěži poprvé objevil v sezoně 1994/95 a naposledy v ročníku 2008/09.

Za tu dobu získal čtyři extraligové medaile – dva bronzy se Spartou, stříbro s Pardubicemi a zlato se Zlínem. Bylo to v ročníku 2003/04, ve kterém působil i v Dynamu Moskva.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Hokejová rodina

Jaroslav a Miroslav Hlinkovi.jpg

S legendárním českým hokejistou a trenérem Ivanem Hlinkou měl Miroslav společné jen příjmení. Zato se sparťanským forvardem Jaroslavem Hlinkou ho pojilo i rodinné pouto. Jaroslav byl jeho bratranec a nastupovali proti sobě i v národních týmech. Vzdáleným příbuzným byl přes zetě Jaroslava i trenér František Výborný a tedy i jeho syn David Výborný.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud