Je lepší běh nebo kolo?

Každý rok přibývá stále více fanoušků cyklistiky. Stále jsme ale daleko od gigantů, jako je například Nizozemsko, kde jezdí na kole takřka každý. Někteří lidé jezdí na kole pro zábavu, jiní pro nutnost a jiní proto, že chtějí dosáhnout konkrétního cíle. Čeho můžete dosáhnout na kole?

Cyklistika je kombinací silového a kardio tréninku, takže zde máme celé spektrum účinků na tělo. Na jedné straně vám cyklistika umožňuje zvýšit rychlost metabolismu a na druhé straně posiluje a rozvíjí svaly nohou a trupu. K tomu je třeba přidat obecný účinek fyzické aktivity, kterým je snižování úrovně stresu a zlepšování nálady a respirační účinnosti. S pomocí kola navíc souzníte s přírodou. Stručně řečeno, cyklistika má mnoho výhod.

Jízda na kole vám přinese:

 • Lepší okysličení těla.

 • Zlepšení zdravotního stavu.

 • Snížení úrovně stresu snížením hladiny adrenalinu.

 • Zvýšení hladiny serotoninu - hormonu štěstí.

 • Zrychlení metabolismu.

 • Posílení svalů - nejen nohou (lýtkový a čtyřhlavý sval), ale také hýždí, břicha, zad a paží.

 • Snížení hladiny „špatného" cholesterolu.

 • Zvýšení hladiny „dobrého" cholesterolu.

 • Zlepšení imunity těla.

 • Prevence kardiovaskulárních onemocnění, např. Aterosklerózy.

 • Možnost duševní relaxace a komunikace s přírodou.

Co vám jízda na kole vezme?

Jízda na kole dokáže pomoci k tomu, aby se vám povedlo velmi efektivně zhubnout, protože hodinová jízda na kole vám umožní spálit přibližně 500 kcal. Jízda na kole zapojuje téměř celé tělo, svaly spalují více paliva a jsou nuceny přijímat energii z tukových buněk. To snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivost buněk na inzulín (proto máme po cvičení často hlad). Pro dosažení hubnutí by jízda na kole měla trvat déle než 30 minut. Teprve asi po půl hodině začne tělo čerpat ze zásobníku tuku a začne skutečné spalování tuků. Kratší tréninky nebudou v tomto případě příliš efektivní. Během prvních 30 minut svaly spotřebují glukózu uloženou v játrech, pouze když je vyčerpaná, spálíme správný tuk. Obecně platí, že čím více vážíte, tím více spálíte. Trénink po dobu 60 minut umožní osobě vážící 60 kg spálit přibližně 500 kcal, zatímco osoba vážící 85 kg během této doby spálí 660 kcal, což je spojeno s větším zatížením, které má lepší účinek na spalování.

Klepněte pro větší obrázek

Je lepší běh nebo jízda na kole?

Každý si zvolí typ fyzické aktivity podle svých preferencí. Běh i jízda na kole jsou kardio tréninky (používáme hodně kyslíku a zlepšujeme výkon srdce), ale běh je intenzivnější činnost. Silně zapojuje svaly od pasu dolů, ale zároveň působí na celé tělo. Může to zatěžovat vaše klouby, zvláště když běháte po tvrdém povrchu (asfalt, běžecký pás), se špatnými botami a špatným způsobem. Lidé s rizikem zranění kolena nebo kotníku by si přesto měli zvolit velmi jemnou jízdu na kole. Pokud chcete co nejvíce zhubnout, zvolte jogging. Spaluje tuk rychleji a nevyžaduje velké finanční výdaje (dobré kolo stojí i několik tisíc korun).

Nejlepší je však dělat kombinovaná cvičení. Čím pestřejší je vaše fyzická aktivita, tím lépe, takže můžete jeden den běhat a další den naskočit na kolo. Nezapomeňte na správné oblečení a vybavení - helma, sluneční brýle a dobrá obuv jsou nezbytné.

Top videa

SESTŘIH: Kanada - Německo 5:2. Německý sen se rozplynul ve třetí třetině, Javorové listy slaví 28. titul

Nejčtenější články

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno do KHL

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno d…

Do letošní sezony KHL zasáhlo několik českých hokejistů. A další Češi se na východ chystají.

7.  5.  2023 | |56 N/A
Petr Sobol
Hokej
Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Hokejová reprezentace letos stála o řadu posil z NHL, zpoza Atlantiku ale přilétla spousta omluvenek. Další hráče „zavrhli“ stavitelé národního týmu.

21.  5.  2023 | |2 N/A
Petr Sobol
Hokejová reprezentaceNHLHokej
Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru mimo hru

Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru m…

V Edenu nebudou vzpomínat na uplynulou neděli v dobrém. Přišli o první místo v tabulce a taky o několik opor.

1.  5.  2023 |
Petr Sobol
Slavia PrahaFotbal

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com