Otakar Janecký (1994, Lillehammer)  Bronzový medailista z Albertville byl prvním českým kapitánem v historii olympijských her. Pardubický rodák, který s Teslou získal dva extraligové tituly, byl v Lillehammeru hodně produktivní a v osmi zápasech dal dvě branky, ke kterým přidal pět asistencí. Zatímco v Albertville jeho čtvrtfinálový gól na postup do semifinále stačil, v Lillehammeru slavili po výhře 3:2 hokejisté Kanady. Profimedia.cz

Otakar Janecký (1994, Lillehammer)
Bronzový medailista z Albertville byl prvním českým kapitánem v historii olympijských her. Pardubický rodák, který s Teslou získal dva extraligové tituly, byl v Lillehammeru hodně produktivní a v osmi zápasech dal dvě branky, ke kterým přidal pět asistencí. Zatímco v Albertville jeho čtvrtfinálový gól na postup do semifinále stačil, v Lillehammeru slavili po výhře 3:2 hokejisté Kanady. Profimedia.cz

 Vladimír Růžička (1998, Nagano)  Vladimír Růžička byl kapitánem na jediné „velké“ akci, a hned z toho byl historický úspěch. Samostatnou Českou republiku nikdy nereprezentoval na mistrovství světa, zato si zahrál na olympiádě v Naganu a ke zlatu pomohl třemi góly. Prosadil se ve skupině proti Finům i Kazachům a ve čtvrtfinále proti USA srovnal na 1:1. O dva roky později ukončil ve Slavii kariéru. Profimedia.cz
 Jaromír Jágr (2002, Salt Lake City)  Jaromír Jágr startoval na pěti olympijských hrách, jen jednou byl však kapitánem. V roce 2002 dal v Salt Lake City dva góly a přidal tři nahrávky, čtvrtfinálové prohře od Rusů ale nezabránil. Ve stejném roce byl ještě kapitánem na mistrovství světa. I tam ale Češi padli ve čtvrtfinálové bitvě se sbornou a Jágr už od té doby na žádném šampionátu ani olympiádě reprezentačního kapitána nedělal. Profimedia.cz
 Robert Lang (2006, Turín)  Je to už třináct let, co čeští hokejisté vybojovali poslední olympijskou medaili. V Turíně je k ní dovedl Robert Lang, který tehdy patřil ke klíčovým hráčům Detroitu. Olympijský šampion z Nagana pomohl k italskému bronzu čtyřmi nahrávkami. Profimedia.cz
 Patrik Eliáš (2010, Vancouver)  Taky Patrik Eliáš si vyzkoušel, jaké to je být kapitánem na olympijských hrách. Legenda New Jersey vedla český tým na olympiádě ve Vancouveru, kde Růžičkovi svěřenci dohráli po čtvrtfinálové porážce od Finů. Eliáš se gólově prosadil v obou úvodních duelech proti Slovákům a Lotyšům, přidal ještě dvě další nahrávky, v rozhodujícím duelu ale vyšel, stejně jako celý tým, naprázdno. Startoval také v Salt Lake City, Turíně i Soči. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Jaromír Jágr a spol. 8 kapitánů, kteří vedli český hokejový tým na olympijských turnajích

Osm olympijských turnajů dosud absolvovali čeští hokejisté od chvíle, kdy se rozdělilo Československo. A na každém z nich mělo mužstvo jiného kapitána.

Vést olympijský výběr s céčkem na hrudi je čest i odpovědnost. Dosud to zažilo sedm českých hokejistů. Všechny je najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Otakar Janecký (1994, Lillehammer)

Otakar Janecký2.jpg

Bronzový medailista z Albertville byl prvním českým kapitánem v historii olympijských her. Pardubický rodák, který s Teslou získal dva extraligové tituly, byl v Lillehammeru hodně produktivní a v osmi zápasech dal dvě branky, ke kterým přidal pět asistencí. Zatímco v Albertville jeho čtvrtfinálový gól na postup do semifinále stačil, v Lillehammeru slavili po výhře 3:2 hokejisté Kanady.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Vladimír Růžička (1998, Nagano)

Vladimír Růžička.jpg

Vladimír Růžička byl kapitánem na jediné „velké“ akci, a hned z toho byl historický úspěch. Samostatnou Českou republiku nikdy nereprezentoval na mistrovství světa, zato si zahrál na olympiádě v Naganu a ke zlatu pomohl třemi góly. Prosadil se ve skupině proti Finům i Kazachům a ve čtvrtfinále proti USA srovnal na 1:1. O dva roky později ukončil ve Slavii kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Jaromír Jágr (2002, Salt Lake City)

Jaromír Jágr Salt Lake Citry.jpg

Jaromír Jágr startoval na pěti olympijských hrách, jen jednou byl však kapitánem. V roce 2002 dal v Salt Lake City dva góly a přidal tři nahrávky, čtvrtfinálové prohře od Rusů ale nezabránil. Ve stejném roce byl ještě kapitánem na mistrovství světa. I tam ale Češi padli ve čtvrtfinálové bitvě se sbornou a Jágr už od té doby na žádném šampionátu ani olympiádě reprezentačního kapitána nedělal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Robert Lang (2006, Turín)

Robert Lang Turín.jpg

Je to už třináct let, co čeští hokejisté vybojovali poslední olympijskou medaili. V Turíně je k ní dovedl Robert Lang, který tehdy patřil ke klíčovým hráčům Detroitu. Olympijský šampion z Nagana pomohl k italskému bronzu čtyřmi nahrávkami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Patrik Eliáš (2010, Vancouver)

Patrik Eliáš Vancouver.jpg

Taky Patrik Eliáš si vyzkoušel, jaké to je být kapitánem na olympijských hrách. Legenda New Jersey vedla český tým na olympiádě ve Vancouveru, kde Růžičkovi svěřenci dohráli po čtvrtfinálové porážce od Finů. Eliáš se gólově prosadil v obou úvodních duelech proti Slovákům a Lotyšům, přidal ještě dvě další nahrávky, v rozhodujícím duelu ale vyšel, stejně jako celý tým, naprázdno. Startoval také v Salt Lake City, Turíně i Soči.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Tomáš Plekanec (2014, Soči)

Tomáš Plekanec-repre.jpg

Tomáš Plekanec vedl jako kapitán mužstvo v Soči. Ani tam ale Jágr a spol. na medaili nedosáhli a vypadli ve čtvrtfinále s USA. Plekanec dal na turnaji jeden gól a přidal tři nahrávky. Kapitánem národního týmu byl ještě na následném mistrovství světa a Světovém poháru v roce 2016.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Martin Erat (2018, Pchjongčchang)

Martin Erat-repre.jpg

Blízko k medailovému úspěchu byli čeští hokejisté na předposledním olympijském turnaji v Jižní Koreji. Poprvé od roku 1994 se hry musely obejít bez hráčů z NHL, a tak český celek tvořili hlavně borci z KHL a z domácí extraligy.

Kapitánské céčko vyfasoval na dres velezkušený Martin Erat. Opora brněnské Komety dovedla mužstvo do semifinále, v němž ale prohrálo 0:3 s Ruskem. V boji o bronz pak Češi padli po přestřelce 4:6 s Kanadou. Erat, pro něhož šlo o čtvrtou olympiádu v kariéře, zaznamenal v šesti zápasech jediný bod za asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Roman Červenka (2022, Peking)

Roman Červenka-2022.jpg

Zářil ve Slavii, pak se stal jedním z nejlepších hráčů v KHL. Roman Červenka vycítil v roce 2012, že nastal ten správný čas, a poprvé se vydal zkusit štěstí do NHL.

Zakotvil v Calgary, jenže jeho zámořská mise nedopadla tak, jak si představoval. V 39 zápasech posbíral jen 17 (9+8) kanadských bodů. Šikovný útočník býval zvyklý na vyšší čísla, zároveň ale chtěl více hrát, proto to po sezoně v NHL zabalil a posílil Petrohrad, s nímž v ročníku 2014/15 vybojoval titul v KHL. V další sezoně už válel opět v české extralize, konkrétně v Chomutově. Stal se nejproduktivnějším a zároveň také nejlepším hráčem soutěže. V roce 2016 zamířil do Švýcarska, odkud také dorazil na zatím poslední olympijský turnaj do Pekingu, kde dostal na dres kapitánské céčko.

Turnaj se stal pro český tým pod vedením trenéra Filipa Pešána katastrofou. Mužstvo v základní skupině nevyhrálo ani jedno ze tří utkání v základní hrací době a v předkole play-off padlo se Švýcarskem 2:4. V konečném pořadí skončilo až deváté, což je nejhorší výsledek v historii tuzemského hokeje.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud